Ubrania odblaskowe na budowę. Co je wyróżnia?

Autor
ubrania odblaskowe

Budownictwo to bardzo trudna i odpowiedzialna profesja. Pracownicy budowlani są narażeni na wiele zagrożeń, ale przede wszystkim na zmienne warunki atmosferyczne. Praca na budowie odbywa się przez wiele godzin, zarówno w dni jasne słoneczne, ale przede wszystkim w dni pochmurne, wcześnie rano i późno po południu. Dlatego widoczność pracownika jest bardzo ważną kwestią. Przez wiele lat jedynym elementem odzieży odblaskowej stosowanej na budowie były kamizelki odblaskowe. Teraz oferta ubrań odblaskowych, które można stosować w budownictwie, jest ogromna.

Ubrania odblaskowe na budowę a normy

Pamiętaj, że profesjonalna odzież odblaskowa powinna być zgodna z normą EN ISO 20471. Niniejsza norma określa wymagania odzieży ostrzegawczej, która daje możliwość wizualnej sygnalizacji obecności w strefie pracy użytkownika w każdych warunkach oświetlenia, zarówno w świetle dziennym, jak również w świetle sztucznym i w ciemności. Wybór odpowiedniej odzieży odblaskowej dla pracownika na budowie ma zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.

Ocieplane kurtki odblaskowe – najważniejszy element stroju

Głównym elementem odzieży są ocieplane kurtki odblaskowe. Aby kurtki odblaskowe były komfortowe, funkcjonalne i wytrzymałe w różnych warunkach atmosferycznych, powinny być wykonane z tkaniny poliestrowej z powleczeniem PU od strony wewnętrznej. Na zewnątrz dodatkowe powleczenie plamoodporne. Powinny mieć specjalnie zgrzewane szwy. Kurtki są wtedy wodoodporne, oddychające i wiatroszczelne. Powleczenie poliuretanem zapewnia również dodatkową ochronę przed brudem, co daje dobry wygląd przez długi czas pracy na budowie. Kurtki odblaskowe wykonane z takiej tkaniny mają również znakomite parametry odporności na rozerwanie i przetarcie, a to jest w budownictwie szczególnie ważne.

Taśmy odblaskowe – niezbędny dodatek do odzieży

Nieodłącznym składnikiem odzieży odblaskowej są taśmy naszyte na kurtkach, ubraniach, spodniach w różnych kombinacjach. Jakość taśm odblaskowych bardzo wpływa na skuteczność stosowania ubrań odblaskowych. Mamy na rynku nowoczesne taśmy HiVisTex, które gwarantują najwyższą jakość oraz doskonałą wydajność we wszystkich warunkach pogodowych.

Rodzaje kurtek odblaskowych

Na rynku obecnie jest duża oferta kurtek odblaskowych. Producenci dostosowali się do wielu możliwości.

Kurtki bomber

Mamy kurtki odblaskowe typu Bomber. Są krótkie, wykończone na dole ściągaczem, co pozwala na dobre dopasowanie. Ociepleniem może być poliestrowa pikówka lub wypinana futrzana podpinka. Kurtki odblaskowe typu Bomber świetnie sprawdzają się na stanowiskach kierowców, operatorów maszyn, dźwigów.

Kurtki ostrzegawcze długie

Są również kurtki ostrzegawcze długie, zakrywające dół pleców, co świetnie sprawdza się w ciężkich warunkach pogodowych, podczas długotrwałej pracy na budowie. Często te kurtki występują w wersji dwukolorowej. Góra kurtki i rękawów jest w kolorze ostrzegawczym, pozostała część w kolorze ciemnym: czarnym lub granatowym. To ułatwia utrzymanie odzieży odblaskowej w czystości.

Kurtki wielofunkcyjne

Mamy też możliwość zakupić kurtki wielofunkcyjne. Takie kurtki odblaskowe mają wypinane podpinki, odpinane rękawy. Dzięki temu mogą być stosowane cały rok. Pracownik może dostosować kurtkę ostrzegawczą do warunków pogodowych.
Większość kurtek odblaskowych ocieplanych wyposażona jest w szereg funkcjonalnych kieszeni oraz kaptur, co przy pracy na budowie jest bardzo ważne. Przeważnie rękawy są wykończone dzianinowym ściągaczem lub posiadają regulację mankietów przy pomocy rzepa. Najnowsze kurtki odblaskowe wyposażone są w specjalne zamki typu EzeeZip. Są trwałe, łatwe w obsłudze, idealne dla pracowników prawo- i leworęcznych

Kurtki Softshell

Nowoczesną odmianą kurtek odblaskowych, które mogą być stosowane przez cały rok, są kurtki odblaskowe typu Softshell. Wykonane z trójwarstwowej tkaniny. Na zewnątrz mieszanka poliestru z elastanem, warstwa środkowa to oddychająca i wododoporna membrana oraz wewnątrz mikropolar. Softshelle są wspaniałą alternatywą dla kurtek odblaskowych dla pracowników budowlanych. W zimnych i mokrych warunkach pracy chronią ciało przed chłodem i wiatrem. Są lekkie, gwarantują wysoką swobodę ruchu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o roli kurtek odblaskowych w ruchu drogowym – przeczytaj artykuł pt. Kierowcy, robotnicy, piesi. Rola i zastosowanie odzieży odblaskowej w ruchu drogowym.

Spodnie odblaskowe – dlaczego są istotne?

Na budowie, szczególnie w jesienne i zimowe dni, bardzo ważne są również spodnie odblaskowe. Pracownicy budowlani stosują spodnie ocieplane odblaskowe. Są uzupełnieniem do kurtek ocieplanych ostrzegawczych. Wykonane są z tkaniny 100% poliestrowej, co zapewnia pełną ochronę przed deszczem i wiatrem. I tu również spotykamy spodnie dwukolorowe, wykończone na dole nogawek ciemnym materiałem. Dodatkowo na bokach nogawek na dole wszyte są zamki błyskawiczne, co ułatwia zakładanie spodni. Bardzo często pracownicy budowlani wybierają jednak spodnie całoroczne z elementami odblaskowymi. Powyżej opisane elementy odzieży ostrzegawczej stosowane są na budowie podczas zimnych, jesiennych dni.

Ubrania odblaskowe całoroczne – czy to dobry wybór?

Mamy również bardzo bogatą ofertę ubrań odblaskowych całorocznych. Najczęściej na budowie stosowane są spodnie z elementami odblaskowymi w postaci naszytych taśm ostrzegawczych, lamówek odblaskowych. Ubrania odblaskowe letnie najczęściej wykonane są z tkanin poliestrowo-bawełnianych. Takie tkaniny gwarantują bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe i znakomity komfort użytkowania również w bardzo gorące dni .
Ubranie odblaskowe to najczęściej bluza odblaskowa zapinana na zamek i spodnie odblaskowe do pasa. Mogą być również spodnie ogrodniczki, ale są obecnie mniej popularne. Spodnie wyposażone są w szereg wygodnych kieszeni. Na kolanach mają dodatkowe wzmocnienia w postaci kieszeni na nakolanniki. Często dół spodni jest wykonany z ciemnej, kontrastowej tkaniny, aby utrzymać czysty wygląd na dłużej.
Dopełnieniem ubrań odblaskowych, które można stosować na budowie, są podkoszulki odblaskowe, koszulki polo, krótkie spodnie, kamizelki i czapki. Wykonane z tkanin poliestrowo-bawełnianych lub 100% bawełnianych doskonale sprawdzają się w gorące dni.

Polary odblaskowe – komfortowa odzież

Nowym elementem ubrań odblaskowych, który od niedawna pojawił się w ofercie, są polary odblaskowe. Polary ostrzegawcze wykonane są z tkanin poliestrowych, wyposażone w szereg naszytych taśm ostrzegawczych. Zapinane na trwałe zamki, wyposażone w kieszenie. Są ciepłe, komfortowe i stanowią doskonałe uzupełnienie do spodni odblaskowych przez cały rok.

Kamizelki ostrzegawcze – co musisz o nich wiedzieć?

Na koniec jeszcze kilka słów o kamizelkach ostrzegawczych. To najczęściej używany element odzieży w miejscach, gdzie chcemy zwiększyć widoczność użytkownika. Mamy wiele rodzajów kamizelek. Najczęściej wykonane z tkaniny poliestrowej lub siatki poliestrowej. Zapinane na rzepy lub droższe na zamki. W większości posiadają naszyte pasy poprzeczne lub dodatkowo na ramionach. Niektóre kamizelki wyposażone są w kieszenie i miejsce na identyfikator.

Podsumowanie

Jak widać możliwości doboru ubrań odblaskowych dla pracowników budowlanych są ogromne. Na ubraniach odblaskowych bardzo dobrze prezentują się nadrukowane napisy. Wiele kurtek odblaskowych wyposażonych jest w specjalne kieszenie umożliwiające zrobienie nadruków na plecach.
Dobrze dobrane ubrania odblaskowe, wyposażone dodatkowo w logo są świetną reklamą firmy i świadczą o profesjonalizmie pracowników. Zastanów się – jeśli jesteś inwestorem i widzisz po drodze nowe budowy. Na jednej pracownicy ubrani są w jednakowe ubrania odblaskowe oznakowane logo firmy, a na drugiej pracują ludzie ubrani w przypadkowe, różne ubrania. Którą firmę wybierzesz dla swojej inwestycji?

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *