Hybrydowe, foliowe, na pniu. Najważniejsze różnice w konstrukcji sztucznych choinek

Autor
choinki sztuczne

Święta Bożego Narodzenia mają wiele symboli. Wyjątkową atmosferę tych grudniowych dni tworzy co prawda przede wszystkim rodzinne ciepło, ale sprzyja jej również nasze otoczenie. Kolorowe lampki rozpraszające zimowy mrok, szopka wystawiana w kościołach, prezenty, karp i inne wigilijne potrawy… Każdy z tych detali składa się na obraz tradycyjnych świąt, do których większość z nas co roku chętnie powraca.

Jest jednak jeszcze jeden ważny element, bez którego trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie: to choinki świąteczne. W końcu to od ozdabiania ich gałęzi rozpoczynają się świąteczne przygotowania, a później pięknie przystrojone drzewko gromadzi wokół siebie gości i domowników. Wcześniej jednak trzeba wybrać odpowiednią choinkę – żywą lub sztuczną. Strzałem w dziesiątkę może okazać się ta druga. Dziś sztuczne drzewka nie przypominają bowiem siermiężnych konstrukcji sprzed lat: część z aktualnie oferowanych modeli można śmiało uważać za małe dzieła sztuki. By jednak dokonać właściwego wyboru, warto poznać ich konstrukcję i najpopularniejsze modele. Co odróżnia od siebie poszczególne choinki sztuczne? Sprawdzamy!

Dlaczego warto wybrać choinki sztuczne?

Wiele dzisiejszych choinek sztucznych do złudzenia przypomina żywe drzewka. Pierwsze tego typu konstrukcje znacznie jednak odbiegały od tego, co znamy ze sklepów. Choinki sztuczne są bowiem niemieckim wynalazkiem z XIX wieku. Ustawianie w domach sztucznych drzewek miało wspomagać walkę z wylesianiem kraju. Ówczesne choinki były wykonywane z malowanych na zielono gęsich piór. Można więc sobie wyobrazić, że nie do końca przypominały żywe świerki czy sosny.

Dziś technologia produkcji choinek jest zdecydowanie bardziej rozwinięta. Sztuczne choinki są już dla naturalnych iglaków alternatywą z prawdziwego zdarzenia. Przede wszystkim są znacznie łatwiejsze w pielęgnacji. Stawiając na choinki sztuczne, nie trzeba martwić się opadającymi igłami czy żywicą, do której przyczepia się kurz. Znacznie łatwiej je również udekorować – nie należy się obawiać połamania gałązek.

Luksusowe choinki świąteczne - sztuczne

Sztuczne drzewko dużo łatwiej ustawić w mieszkaniu, prościej można także zaplanować dla niego miejsce w pokoju. Takie choinki mają bowiem standardowe wymiary; znacznie trudniej oszacować dokładną wysokość świeżo ściętego drzewa, które kupimy u leśnika czy na targu. Choinki sztuczne są również oczywiście bardziej wytrzymałe – modele wykonane z dobrej jakości materiałów będą imponować wyglądem co najmniej przez kilka lat. Drzewo wykonane z syntetycznych materiałów będzie też znacznie lżejsze od naturalnego, a zarazem bezpieczniejsze dla dzieci czy domowych zwierząt.

Najważniejsze cechy sztucznych choinek

Dzisiejsze choinki sztuczne nie tylko nie przypominają swoich niemieckich prototypów sprzed ponad 100 lat, ale mają też niewiele wspólnego z niezbyt imponującymi drzewkami, które jeszcze 30-40 lat temu zalewały polski rynek. Obecnie można wybierać wśród wielu modeli i rodzajów – jednym podoba się więc choinka ośnieżona, innym drzewko z owocami ostrokrzewu, jeszcze innym klasyczna, zielona, gęsta choinka. Najpopularniejsze egzemplarze można podzielić ze względu na kilka kryteriów, które wyznaczają poszczególne cechy ich budowy.

choinki sztuczne
Źródło zdjęcia: https://www.e-choinki.pl/luxury-plus/186-aravis.html

Materiał do produkcji tipsów

Jednym z podstawowych czynników wpływających na wizualny odbiór choinki jest to, jak wyglądają jej igły. Przy wyborze odpowiedniego drzewka zwracamy uwagę przede wszystkim na to, jak gęsto pokrywają gałęzie, czy nie ma między nimi zbyt wielu prześwitów. Zastanawiając się nad tym aspektem, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał, z którego wykonane są tipsy, czyli elementy imitujące naturalne igły.

Choinki PCV i żyłkowe

Przez lata najpopularniejsze były choinki z tipsami wykonanymi z folii PCV. To rozwiązanie wciąż można oglądać w wielu modelach. Tipsy wykonane z tego materiału są miękkie i odporne na złamania. Drzewka produkowane z wykorzystaniem folii PCV to także najtańsze egzemplarze na rynku. Nie oznacza to jednak wcale, że trzeba często kupować nowe, są bowiem solidnymi i trwałymi drzewkami, które nie tracą na wyglądzie przez co najmniej kilka sezonów.

Drugi rodzaj sztucznych drzewek to tak zwane choinki żyłkowe, z tipsami produkowanymi z żyłki. Tego typu “igły” sprawiają, że choinka jest bardziej puszysta niż foliowa. Ma to jednak również swoje wady, ponieważ znacznie trudniej ją udekorować. Drzewka z tipsami wykonanymi z żyłki są też bardziej narażone na uszkodzenia i trudniej przechować je w nienaruszonym stanie.

Choinki PE i hybrydowe

Trzecim, najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem są drzewka wykonane w dużej mierze z polietylenu, nazywane choinkami PE. Tipsy z tego materiału będą miękkie i odporne na różnego rodzaju zniekształcenia. To modele, które najbardziej przypominają drzewka z naturalnymi igłami. Tipsy z polietylenu z jednej strony są delikatne, ale z drugiej wysoce odporne na zmiany temperatury i wilgoć. Choinki PE zyskują obecnie coraz większą popularność, ale trzeba pamiętać, że naprawdę przypominają drzewka z lasu – w związku z tym między poszczególnymi koronami będzie widać wyraźne prześwity.

Projektanci wyszli jednak naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, proponując im choinki hybrydowe. Takie drzewka posiadają tipsy wykonane z co najmniej dwóch materiałów. Jednym z popularnych rodzajów choinek hybrydowych są drzewka z folii PCV wzbogacone o tipsy z polietylenu, które imitują naturalne odrosty. Innym rozwiązaniem są choinki PE uzupełnione tipsami z PCV, które likwidują prześwity. Na rynku znajdziemy także hybrydowe drzewka, które posiadają aż trzy rodzaje tipsów: PCV, PE oraz żyłkowe.

Gęstość tipsów, ich kolor i ozdoby

Bardzo istotnym wyznacznikiem klasy choinki jest także gęstość tipsów na jej gałęziach. Tradycyjne choinki sprzed lat zwykle posiadały około 200 tipsów, dlatego sprawiały wrażenie nieco zabiedzonych. Najlepsze i najbardziej gęste współczesne choinki mogą się natomiast pochwalić nawet kilkoma tysiącami tipsów. Różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Im więcej tipsów, tym choinka wygląda na bardziej puszystą.

Choinki różnią się także kolorem. Poszczególne modele oferują rozmaite odcienie zieleni, ale szczególnym przypadkiem będzie choinka ośnieżona. Jej gałęzie są wykończone białymi elementami, które wyglądają jak naturalny, zmrożony śnieg. Dzięki temu drzewka jeszcze bardziej przypominają prawdziwe choinki z lasu.

choinki sztuczne
Źródło zdjęcia: https://www.e-choinki.pl/choinki-osniezone/190-renevis.html

Mimo że dekorowanie choinki należy do świątecznych zwyczajów, dziś na rynku bez trudu dostaniemy także już wstępnie ozdobione drzewka. Najczęściej znajdują się na nich sztuczne szyszki, ale można również zdecydować się na przykład na choinkę z owocami ostrokrzewu. Takie drzewka z pewnością będą stanowić oryginalną świąteczną dekorację.

Szerokość drzewka

Przed zakupem choinki trzeba wziąć pod uwagę nie tylko układ mebli w salonie, w którym chcemy ją umieścić, ale także rozmiary drzewka. Nie chodzi jedynie o wysokość, ale także szerokość gałęzi. Tutaj, obok klasycznych rozwiązań, na szczególną uwagę zasługują tak zwane choinki slim. To wąskie drzewka, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca. Co prawda nie są rozłożyste, ale zwykle mają gęste tipsy i gałęzie, co tworzy estetyczny efekt.

Chcesz znaleźć więcej pomysłów dotyczących urządzania wnętrz? Zajrzyj na http://zorganizowana.pl/!

Metoda rozkładania

Standardowe choinki sztuczne co roku trzeba ręcznie rozkładać. Odpowiednie wymodelowanie gałęzi zabiera sporo czasu, a efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący. Nowoczesne drzewka są więc wyposażone w gałązki mocowane na zawiasach. To choinki samorozkładające się – wystarczy ustawić choinkę w pionie, a wszystkie gałęzie automatycznie opadną i wypoziomują się w równych odstępach. Taki system to oszczędność czasu i pewność symetrycznego wymodelowania gałązek.

Podstawy choinek

Choinki sztuczne różnią się między sobą również podstawą, na jakiej się opierają. Z jednej strony możemy wybrać bardziej klasyczną, ale ciągle stosowaną w nowoczesnych drzewkach opcję, czyli choinkę na metalowym stojaku. To stabilne rozwiązanie, dzięki któremu świąteczne prezenty można umieścić tuż pod gałęziami drzewka. Inną możliwością są choinki na pniu, których podstawę stanowi zazwyczaj donica, zwykle wypełniona betonem i udekorowana ozdobnym papierem. Taką choinkę będzie jeszcze trudniej przewrócić.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *