Nadruki, odblaski, tkaniny. Wszystko, co musisz wiedzieć o polarach roboczych i ostrzegawczych

Autor
ubrania odblaskowe

Odzież ochronna i robocza to bardzo szeroka kategoria produktów. Z jednej strony znajdziemy w niej specjalistyczne kostiumy czy osłony dedykowane pracom, przy których istnieje spore zagrożenie uszczerbku na zdrowiu. Muszą więc dokładnie chronić wybrane partie ciała przed działaniem wysokiej temperatury, porażeniem prądem czy kontaktem z chemikaliami. Wśród ubrań roboczych dostrzeżemy z kolei liczne bluzy czy spodnie – odblaskowe, ocieplane, z szelkami itp. – które czasami z powodzeniem nadają się nie tylko do wykonywania firmowych obowiązków, ale również codziennego użytku przy innych okazjach. Czasy siermiężnych ubrań roboczych już dawno bowiem minęły. Dziś producenci oferują odzież dobrze i wygodnie skrojoną, funkcjonalną, a do tego wykonaną z wysokiej jakości materiałów. Przykładami takich ubrań mogą być kurtki odblaskowe, ale również polary. Te ostatnie można zresztą zaliczyć zarówno do ubrań ochronnych, jak i roboczych – wszystko zależy od ich koloru i obecności odblasków. Z czego produkuje się polary? Jakie wytyczne powinny spełniać? W jaki sposób wykonać na nich nadruk? Odpowiedzi na te pytania już czekają.

Polar roboczy – dlaczego warto na niego postawić?

Polary są częścią garderoby, która zyskała sobie uznanie wielu grup zawodowych. Świetnie nadają się na tak zwane okresy przejściowe, które w polskich warunkach klimatycznych utrzymują się przez sporą część roku. Zresztą akurat ubrań wykonanych z polaru można używać niemal we wszystkich miesiącach. Sprzyjają temu łagodne zimy – w ostatnich latach temperatury wyraźnie poniżej zera pojawiają się na tyle rzadko, że polar nieraz można z powodzeniem nosić nawet w grudniu czy styczniu. Latem może natomiast stanowić dobrą formę okrycia w przypadku nagłego spadku temperatury. Wiosną i jesienią polar znajdziemy prawie w każdej szafie.

Polary, zarówno robocze, jak i te do codziennego użytku, dobrze ogrzewają ciało. Tę właściwość zawdzięczają ciekawej konstrukcji. Pierwowzorem polarowych tkanin było bowiem futro niedźwiedzi polarnych. Jednocześnie jednak tym ubraniom daleko od ociężałości arktycznych drapieżników. Są lekkie, co ułatwia wykonywanie w nich różnego rodzaju obowiązków. Cechują się wygodnym użytkowaniem – dobrze dobrana polarowa bluza nie będzie krępować ruchów. Dodatkowo jest przyjemna w dotyku.

Praca w polarze będzie wygodna również dlatego, że ubrania wykonane z tej tkaniny powinny gwarantować niezły dopływ powietrza do skóry. Dzięki temu pracownicy w polarach będą pocić się nieco mniej niż w klasycznych poliestrowych uniformach. Dobrej jakości polar gwarantuje także sporą wytrzymałość ubrań, nie powinien się mechacić. Łatwo go także pielęgnować. Część ewentualnych zabrudzeń osiada na włosiu i nie wnika w głąb materiału. Nawet wówczas, gdy już pojawią się plamy, można dość łatwo je usunąć. Większość polarów bez żadnych negatywnych konsekwencji można bowiem wyprać w pralce, co w przypadku ubrań roboczych wcale nie jest standardem.

Polary i ubrania odblaskowe – komu będą potrzebne?

Szczególnym rodzajem polarów będą ubrania, które można zaliczyć w poczet odzieży ochronnej. Mowa tutaj o polarach ostrzegawczych. To elementy garderoby wykonane z jaskrawych materiałów, zawierające wymaganą przez przepisy powierzchnię pokrytą taśmami odblaskowymi.

Polary odblaskowe będą przydatne wszędzie tam, gdzie pracownicy są zobowiązani do używania odzieży ostrzegawczej. Wymaga się jej od ludzi, których zadaniem jest remont dachu, ale i tych naprawiających drogi. Precyzując: ubrania ostrzegawcze są obowiązkowe w sytuacjach, w których pracownicy są narażeni na potrącenie przez różnego rodzaju maszyny i pojazdy. Stąd odblaski można oglądać na ubraniach robotników wykonujących prace na autostradach i innych drogach, a także w ich bezpośrednich okolicach. Muszą z nich korzystać również pracownicy obsługujący lotniska, a nawet stacje benzynowe. Chodzi oczywiście o obowiązki wykonywane na zewnątrz budynków. Warto wspomnieć, że za dostarczenie pracownikom odzieży ostrzegawczej, którą mogą być właśnie polary, odpowiada pracodawca.

Robocze polary odblaskowe mogą jednak przydać się również po pracy. Taki ubiór gwarantuje bowiem lepszą widzialność w złych warunkach pogodowych oraz po zmierzchu. A to podnosi bezpieczeństwo pieszych w czasie spacerów, powrotów z pracy czy ze szkoły. Od 2013 roku w Polsce obowiązek noszenia odblasków spoczywa zresztą na wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku w obszarze niezabudowanym.

Tkaniny, z jakich produkuje się polary odblaskowe

Polary ostrzegawcze to trwałe i solidne konstrukcje, z których zazwyczaj można korzystać przez długi czas. Jak już zostało wspomniane, inżynierowie, którzy zaprojektowali tę tkaninę pod koniec lat 70., zrobili to pod wrażeniem obserwacji futra niedźwiedzi polarnych. Tak powstał materiał, który bardzo szybko zyskał uznanie producentów i klientów na całym świecie. Okazało się, że polar świetnie nadaje się do wykonywania odzieży przeznaczonej do pracy i aktywności na zewnątrz.

Charakterystyka materiału w ciągu ponad 40 lat nieco się zmieniła, ale nadal podstawą polarowej dzianiny jest poliester. To oczywiście tworzywo sztuczne, takie samo, jakie wykorzystuje się przy produkcji plastikowych butelek. Wielu producentów coraz częściej stawia zresztą na ekologię, wykorzystując do wytwarzania ubrań pojemniki na napoje poddane recyklingowi. Sama tkanina polarowa składa się z charakterystycznych, miniaturowych rurek. To właśnie one sprawiają, że polarowe ubrania dobrze ocieplają ciało. Rurki są bowiem wypełnione powietrzem, które dobrze izoluje skórę od warunków zewnętrznych.

Taka tkanina wykonana z poliestru nieźle zatrzymuje wiatr, co jest kolejnym udogodnieniem przydatnym w wiosennych i jesiennych warunkach. Struktura polaru bardzo słabo wchłania również wodę, dzięki czemu wysycha szybciej niż większość ubrań. Odblaskowe polary robocze można więc prać bez obaw, że nie zdążą wysuszyć się przed wyjściem do pracy.

Ubrania odblaskowe – wymagana powierzchnia odblasków

By polary robocze można było sklasyfikować jako polary ostrzegawcze, potrzeba nie tyle odpowiedniej struktury materiału, co wykorzystania sprecyzowanych kolorów oraz taśm odblaskowych. Ubrania ostrzegawcze muszą być bowiem zgodne z normą EN ISO 20471. Przepis ten reguluje powierzchnię odblasków oraz jaskrawych materiałów na ubraniach, które można zaliczyć do kategorii odzieży o intensywnej widzialności, dopuszczanej do użytku dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w pobliżu pojazdów mechanicznych i innych maszyn.

Wspomniana norma dzieli ubrania ostrzegawcze na trzy klasy. Największą ochronę użytkownikom zapewnia klasa trzecia. Na polarach ostrzegawczych, które spełniają tę regulację, znajduje się 0,2 metra kwadratowego odblasków. Przepisy definiują także powierzchnię tkaniny w jaskrawych barwach – żółtej, czerwonej lub pomarańczowo-czerwonej. W przypadku polaru odblaskowego klasy trzeciej wymaga się 0,8 metra kwadratowego. Warto zwrócić uwagę na to, że ubrania ostrzegawcze wykonane zgodnie z normami powinny gwarantować dobrą widzialność nie tylko z przodu, ale i z tyłu. Z tego powodu polary są zwykle oplecione odblaskową taśmą.

Nadruki na polarach – jak je wykonać?

Podstawową funkcją polarów ostrzegawczych jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa zakładających je osób. Wiele firm stara się je jednak również wykorzystać jako sprytny kanał reklamowy, który pozwoli zwiększyć rozpoznawalność przedsiębiorstwa. W tym celu na polarach pojawiają się logotypy firm. Przy ich wykonywaniu trzeba jednak pamiętać, by nie powstawały kosztem powierzchni fluorescencyjnej. Wówczas bowiem ubranie może przestać spełniać normy odzieży ostrzegawczej. Odzież reklamowa, jak koszulki czy bluzy, jest bardzo cenionym elementem marketingu firmy – o fascynującej historii jednego z najpopularniejszych producentów piszemy w osobnym artykule: https://www.gorlice.info.pl/2021/05/17/marka-gildan-i-jej-historia-przelomowe-daty-ktore-wiodly-ja-na-szczyt/.

Mimo wielu zalet i tego, że polary są dostępne w rozmaitych kolorach i wzorach, do ich znakowania nadają się tylko nieliczne metody zdobienia ubrań. Kilku popularnych technik znakowania, takich jak sublimacja czy termotransfer, nie warto nawet próbować – efekty nie będą zadowalające. By wprowadzić widoczne logo producenta na polar, trzeba posłużyć się naszywką lub haftem komputerowym. Ta pierwsza metoda pozwala po prostu naszyć na ubranie przygotowany wcześniej skrawek materiału zawierający logo. Haft komputerowy jest z kolei uważany za jedną z najbardziej eleganckich technik zdobienia odzieży. Dobrze zaprojektowany wzór z nici sprawi zatem, że polar będzie się prezentować jeszcze bardziej efektownie.

Więcej porad i ciekawostek na każdy temat czeka na stronie puffa.pl

Autor:

Piotr

Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *