Jak poradzić sobie z deszczem? Plecaki idealne na jesień

Autor
plecaki do szkoły

Jesień to pora roku, która może różnie się kojarzyć. Z jednej strony to wielki powrót dzieci do szkół i pożegnanie z latem, a więc okresem pełnym niesamowitych wspomnień. A przy okazji często również zapowiedź pięknych dni w malowniczym otoczeniu kolorowych liści i wciąż jeszcze dość wysokiej temperatury. Z drugiej strony to jednak zwiastun nieuchronnie zbliżającej się zimy i coraz bardziej szara codzienność, często podlana nieprzyjemnymi opadami i chłodem. Deszcze i mgły dają się we znaki wszystkim, wymuszając dobieranie odpowiedniej odzieży, ale nie tylko. Jednym z elementów, na który warto o tej porze roku zwrócić szczególną uwagę, są plecaki do szkoły dla naszych dzieci. Bez względu na to, czy mamy zamiar sprawić im tornister, czy wybieramy plecaki na kółkach, bagaż na jesienne dni musi być odpowiednio zabezpieczony przed deszczem. Tego samego wymaga się w przypadku kreacji dla dorosłych – plecaki Head lub innej marki, którymi uzupełniamy nasze jesienne stylizacje, także powinny być wodoodporne. Podpowiadamy, jak właściwie wybrać plecak na jesień.

Plecaki odporne na deszcz – na co zwrócić uwagę?

Bez względu na to, czy wybieramy plecaki do szkoły dla naszych dzieci, czy też bagaż na jesienną wycieczkę w góry, o tej porze roku powinniśmy bacznie przyjrzeć się przede wszystkim dwóm cechom plecaków. Pierwsza to materiał, z jakiego przedmiot został wykonany, druga – system zapięć. Idealny plecak na jesień nie może przepuszczać wody. W końcu nie zawsze jesteśmy w stanie spacerować pod parasolem, nawet jesienią deszcz może nas zaskoczyć. To szczególnie nieprzyjemne w przypadku dzieci, które w ten sposób mogą zniszczyć swoje książki, zeszyty czy starannie przygotowane prace domowe. W czasie wycieczek przed zamoknięciem chronimy z kolei prowiant, mapy czy ubrania. Wielu dorosłych zabiera także plecak do pracy, transportując w nim dokumenty bądź sprzęt elektroniczny.

Wodoodporny materiał na plecak

Wybierając wodoodporny plecak na jesień powinniśmy skupić się na dwóch tworzywach. Pierwsze z nich to poliester. Te syntetyczne włókna od kilkudziesięciu lat są powszechnie stosowane w przemyśle tekstylnym. Poliestrowe ubrania nosimy na co dzień, ale szczególnie często zakładamy je w czasie ćwiczeń fizycznych i uprawiania sportu. Również większość obecnie używanych plecaków jest wytwarzana z tego materiału.

Na rynku dostępne są poliestry różnej grubości. Wbrew pozorom, w poszukiwaniu plecaka wodoodpornego to nie ten parametr jest jednak najbardziej istotny. Ważniejsza jest zewnętrzna warstwa, którą pokrywa się poliester. Przemakaniu plecaka zapobiega bowiem powłoka poliuretanowa. Z podobnych rozwiązań korzystają producenci profesjonalnych ubrań przeciwdeszczowych czy ostrzegawczych.

Alternatywą dla plecaków z poliestru jest Cordura. Również ten materiał wykonuje się z syntetycznych włókien. Tym razem jednak podstawą są poliamidy. Z Cordury często produkuje się odzież i sprzęt turystyczny. Takie tworzywo jest bowiem bardzo solidne i odporne na przetarcia, a z zewnątrz powleczone warstwą teflonu. Sama Cordura nie jest co prawda nieprzemakalna, ale większość plecaków z niej wykonanych jest dodatkowo otoczona wodoodporną powłoką. Część takich bagaży ma także wewnętrzną warstwę gumy, która zapobiega przemakaniu. Decydując się na Cordurę, zyskujemy więc niezwykle plecak niezwykle wytrzymały, gotowy na największe wyzwania.

System zapięć, który powstrzyma opady

Drugą istotną cechą wodoodopornych plecaków są szczelne zamknięcia. Odpowiednio wybrany materiał nie będzie przemakał, ale woda wciąż może dostać się do głównej komory czy bocznych kieszeni przez zapięcia. Największą szczelność zapewnia podwójny system zapięć – zamek błyskawiczny plus klapa na klamrę. Przy odpowiednim zamknięciu tak wyposażonego plecaka dostanie się wody do środka jest niezwykle trudne. Nawet jeśli wilgoć wciśnie się bowiem przez klapę, dobrze zabezpieczony zamek powinien z nią sobie poradzić. Ważne, by obserwować i reagować na ewentualne przetarcia czy kruszenie się materiału w okolicy zamka – to może znacznie pogorszyć jego wodoszczelne właściwości.

W przypadku plecaków z pojedynczym zapięciem najbezpieczniejszą wersją będą samodzielne zamki błyskawiczne. To one pozwalają na najbardziej szczelne zamknięcie bagażu. Klapa czy plecak zapinany na sznurek grozi tym, że krople deszczu w połączeniu z wiatrem dostaną się do głównej komory, nawet jeśli cały bagaż został wykonany z najlepszego poliestru.

Szukasz informacji o ubraniach do pracy? Wejdź na stronę odziezbiznesowa.pl

Plecaki do szkoły na jesień

Szukając nieprzemakalnego plecaka dla dziecka warto zwrócić uwagę na produkty firmy Coolpack. W jej ofercie znajduje się bowiem sporo plecaków wykonanych z solidnego poliestru 600D, powleczonego warstwą poliuretanu. Co ważne z punktu widzenia naszych pociech, takie plecaki są dostępne w wielu wzorach i kolorach. Wśród nich są także modele zdobione wizerunkami bohaterów filmów czy kreskówek, a to dla najmłodszych zawsze dodatkowy atut.

Szczególną uwagę na wodoodporność powinniśmy zwrócić wówczas, gdy interesują nas plecaki na kółkach. To rozwiązanie popularne wśród najmłodszych, którzy nie mają tyle sił, by dźwigać na plecach ciężkich tornistrów. Takie bagaże są natomiast podwójnie narażone na kontakt z wodą – nie tylko przez opady, ale także kałuże, w które przez nieuwagę może je wprowadzić dziecko. Plecak na kółkach powinien zatem posiadać dodatkowo wzmocnione, wodoszczelne dno. W ten sposób książki i zeszyty będą podwójnie zabezpieczone.

Jesienne stylizacje z plecakiem dla dorosłych

Wśród wodoodpornych plecaków nie brakuje jednak również modeli przeznaczonych dla starszych użytkowników. Zabezpieczenie przed opadami jest kluczowym atrybutem wszelkich plecaków turystycznych. Choć na trekking wybieramy zazwyczaj pogodne dni, każdy turysta wie, że na przykład w górach pogoda może nieoczekiwanie zmienić się nawet w kilkanaście minut. A przecież nie po to przez wiele kilometrów dźwigamy na plecach bagaż, by wszystko wewnątrz zamokło.

Niektórzy wykorzystują turystyczne plecaki również na co dzień. Takie rozwiązanie nie będzie jednak nadawać się do bardziej eleganckich kreacji. W takim przypadku najlepiej szukać czarnych, dobrze skrojonych plecaków z poliestru. Świetnie będą nadawać się zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet – u pań mogą nawet zastąpić torebkę.

Rozwiązaniem, które nieźle poradzi sobie z deszczem, może być także plecak skórzany. Dobrze zaimpregnowana skóra również nie powinna bowiem przemakać, zwłaszcza jeśli nie będzie zbyt długo narażona na opady. Takie modele plecaków nie będą nadawać się na wielogodzinną wycieczkę, ale na podróż do pracy – jak najbardziej. Zadowoleni będą zwłaszcza fani mody vintage. By zachować walory skórzanych plecaków, trzeba jednak odpowiednio je konserwować. W tym przypadku szczególną uwagę zwróćmy na zapięcie: wybierzmy raczej bagaż z zamkiem błyskawicznym niż luźną klapą.

plecaki szkolne

Niewłaściwie dobrany plecak to nie tylko zagrożenie dla rzeczy, które w nim przenosimy, ale także dla zdrowia – zwłaszcza najmłodszych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wpływ plecaka na zdrowie dziecka. Na co trzeba uważać?

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *