Wpływ plecaka na zdrowie dziecka. Na co trzeba uważać?

Autor
plecaki szkolne

Wybierając plecaki szkolne dla dzieci nie zawsze kierujemy się racjonalnymi przesłankami. Bywa, że ulegamy namowom dziecka, które za wszelką cenę pragnie przekonać nas do nabycia plecaka z jego ulubionymi bohaterami lub innymi wzorami, które akurat rozpalają wyobraźnię jego szkolnych kolegów. Czasami w pierwszej kolejności kierujemy się marką plecaka, z góry szukając jedynie produktów wybranych firm, takich jak Paso czy Coolpack. Zapominamy wówczas o tym, że każdy plecak i tornister szkolny powinien być dobrze dopasowany do wieku dziecka, jego sylwetki oraz sposobu, w jaki korzysta z bagażu i szkolnych akcesoriów. Źle dobrany plecak może bowiem wyrządzić dzieciom spore szkody i przyprawić je o problemy ze zdrowiem, które będą ciągnąć się za nimi latami. Na co więc należy zwrócić największą uwagę, by ustrzec się przed takimi konsekwencjami?

Plecak nieodpowiedni do wzrostu i wieku dziecka

Plecak pozostaje szkolnym sprzętem, z którego uczniowie korzystają właściwie codziennie. Nie chodzi tylko o samą podróż do szkoły i powrót do domu. Dzieci dźwigają plecak również na szkolnych korytarzach, zmieniające sale przed poszczególnymi lekcjami. Najmłodsi nie zawsze spokojnie maszerują z bagażem na plecach – bywa, że mimo obciążenia biegają, skaczą i dokazują.

Dlatego w pierwszej kolejności plecak powinien być dobrze dopasowany do wzrostu pociechy. Od tego w dużym stopniu zależy komfort dziecka, co może wpływać na jego ogólny nastrój. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nawet jeśli stary plecak dziecka wciąż ma się dobrze, co rok-dwa lata trzeba kupić nowy. Tornister do pierwszej klasy być może sprawdzi się w klasie drugiej, ale w trzeciej czy czwartej na pewno nie. Dzieci rosną, a możliwość regulacji długości szelek w plecaku jest ograniczona. Zbyt mały plecak będzie uciskać plecy i klatkę piersiową. Jeżeli dziecko wybierze się z takim wyposażeniem na pieszą wycieczkę, zapewne wróci do domu z czerwonymi pręgami na ciele od uciskających szelek. W przypadku bardziej wrażliwej skóry może skończyć się nawet siniakami.

plecaki szkolne
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Tornister-szkolny-z-Pieskiem-Yorkiem-w-turkusowym-sweterku-PTH-525/5173

Dodatkowy stres, dodatkowy nacisk

Drugą sprawą związaną pośrednio ze zbyt małym plecakiem i tym, że towarzyszy on dziecku zbyt długo, jest design bagażu. O ile przestrzegaliśmy przed tym, by nie kierować się przy zakupie wyłącznie wyglądem plecaka, o tyle powinien on być jednak dostosowany do wieku pociechy. Plecak z kotkiem czy pieskiem będzie świetnym rozwiązaniem dla siedmiolatka, ale dziesięciolatek będzie się go już wstydził przed kolegami. A to może być wstępem do dodatkowego stresu w szkole, kłopotów ze snem czy braku apetytu.

Plecak na zbyt krótkich szelkach nie pozostanie także bez wpływu na kręgosłup ucznia. W takim przypadku ciężar nie będzie bowiem odpowiednio rozłożony na plecach – będzie znajdować się zbyt wysoko i naciskać na inny odcinek kręgosłupa, niż powinien. To z kolei będzie skutkować nieprawidłową sylwetką. Dziecko bardziej lub mniej świadomie będzie chodziło nieco odchylone, by zrównoważyć ciężar.

Również zbyt duży plecak z długimi szelkami to droga do krzywizny kręgosłupa i wad postawy. Wówczas sytuacja jest odwrotna – dziecko będzie pochylać się do przodu, by główny ciężar plecaka znajdował się lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Po zakupie nowego modelu trzeba więc sprawdzić zarówno to, czy nie będzie wisieć zbyt nisko, jak i to, czy nie znajduje się zbyt wysoko: nie powinien wystawać ponad linię ramion.

Pozytywny wpływ na zdrowie każdego dziecka ma uprawianie sportu, między innymi piłki nożnej. Więcej informacji o futbolu, również tym dziecięcym, znajdziesz na stronie wspieramyklub.pl

plecaki szkolne

Plecaki szkolne bez usztywnień

Oprócz wielkości plecaka, nie bez wpływu na zdrowie dziecka pozostaje jego konstrukcja. Ona również może oddziaływać na postawę i zwiększać ryzyko skrzywienia kręgosłupa. Najważniejsze jest odpowiednie usztywnienie pleców oraz konstrukcja szelek. Jeżeli plecak ma odpowiednio wyprofilowany tył, będzie lepiej przylegać do pleców dziecka. Usztywnienie będzie sprzyjać zachowywaniu wyprostowanej postawy. Poza tym znacznie podniesie to wygodę przenoszenia do szkoły książek czy zeszytów. Plecaki szkolne z usztywnieniami sprawią, że żaden element nie będzie uwierać małego ucznia.

O długości szelek już wspominaliśmy, ale liczy się także ich szerokość. Najłatwiej nosi się plecaki z szerokimi i miękkimi szelkami. Pomagają one odpowiednio amortyzować ciężar bagażu. Wąskie szelki będą wbijać się w ciało, a przy dłuższych trasach powodować otarcia. Zwróćmy też uwagę, by szelki były wypełnione miękką pianką – wtedy podróż do szkoły będzie znacznie przyjemniejsza. Te elementy muszą być również odpowiednio rozstawione, by ciężar plecaka rozkładał się równolegle.

Z szelkami wiąże się jeszcze jedna, bardzo istotna sprawa, na którą sama konstrukcja plecaka nie ma już wpływu. Pamiętajmy, by wpajać naszym pociechom, że nie powinny nosić plecaka na jednej szelce. Regularne przewieszanie tornistra przez jedno ramię będzie powodować przeciążenia kręgosłupa. Wielu uważało taki nawyk za główną przyczynę bocznego skrzywienia kręgosłupa. Badania pokazują jednak, że skolioza, jak fachowo nazywa się to schorzenie, zazwyczaj ma zupełnie inne źródła.

Zbyt duża waga plecaka

Bez wpływu na zdrowie dziecka nie pozostaje również waga plecaka. Eksperci zalecają, by zapakowany tornister szkolny czy inny rodzaj bagażu odpowiadał 10 procentom masy ciała ucznia. Nie chodzi oczywiście o to, by ważyć plecak przed każdym wyjściem do szkoły. Górną granicą powinno być jednak 20 procent masy dziecka. W tym przypadku najistotniejsze jest oczywiście to, by nie pakować na plecy zbędnych rzeczy. Najważniejsze jest regularne opróżnianie plecaka z książek i zeszytów, które danego dnia nie są potrzebne. Czasami bywa bowiem tak, że w piątek uczeń dźwiga do szkoły podręczniki z całego tygodnia nauki.

plecaki szkolne
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Tornister-szkolny-Studio-Pets-z-pieskiem%2C-kotkiem-PEF-520-licencja-Studio-Pets/1494

Jeżeli wiemy, że codzienne wyposażenie plecaka naszego dziecka sporo waży, warto zwrócić uwagę również na masę samego pustego bagażu. Najcięższe są klasyczne tornistry. Z jednej strony mają one zazwyczaj szerokie, wygodne szelki i usztywnione plecy, z drugiej – ich waga może sięgać 1,5 kilograma. Plecaki szkolne z poliestru bądź bawełny będą kilka razy lżejsze.

Plecaki szkolne a problemy ze wzrostem i stawami

Konsekwencje noszenia zbyt ciężkiego plecaka mogą być różne. Najbardziej doraźnym problemem będzie zmęczenie dzieci, zwłaszcza, jeśli spacer do szkoły jest dłuższy niż kilka minut. Z jednej strony będą one wówczas w gorszym nastroju już na początku lekcji, z drugiej – będą zmęczone wracać do domu. O lekki plecak należy zadbać zwłaszcza wtedy, kiedy dzieci mają dużo lekcji i dodatkowych zajęć. Każdy ujęty dekagram jest wówczas na wagę złota.

Zbyt ciężki plecak może mieć jednak również zdecydowanie bardziej długotrwałe konsekwencje dla zdrowia dziecka. Przeciążenia kręgosłupa mogą prowadzić do uszkodzenia płytek chrzęstnych, co może nawet zaburzyć prawidłowy wzrost dziecka. Ucierpieć mogą także stawy naszej pociechy. Największe problemy w takich sytuacjach zwykle dotyczą bioder i kolan. Tego typu kłopoty wpływają na koordynację i sprawność ruchową dziecka, czego konsekwencje mogą być widoczne przez długie lata.

Więcej na temat kręgosłupa dowiesz się z kolejnego artykułu: Wzmacniamy kręgosłup – ćwiczenia, porady, pomysły

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Gorlice dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *