Do czego służą wiertła i wiertarki stomatologiczne? Poznaj rolę kątnic, prostownic i turbin!

Autor
fotel, wiertła, kątnica stomatologiczna

Idąc do gabinetu dentystycznego możemy się przerazić ze względu na wydające się z niego dźwięki, charakterystyczny zapach i ogólną atmosferę. Od razu, po wejściu słyszymy jak kątnica stomatologiczna wydaje swój charakterystyczny, drażniący w ucho dźwięk. Jeszcze bardziej traumatyczne może być siedzenie na fotelu, kiedy to czasem nawet możemy odczuć wiercenie lub drganie. Mało kto lubi chodzić do dentysty, chociaż zdarzają się takie osoby – jednak wszyscy dobrze wiemy, że odkładanie wizyty może tylko pogorszyć całą sprawę. Dobrym rozwiązaniem dla osób żyjących w strachu przed wizytą profilaktyczną okazać się może poznanie poszczególnych elementów w gabinecie stomatologa.

Wiertła a wiertarki – dwa różne, ale komplementarne elementy

Na samym wstępie warto zauważyć, ze kątnice NSK, turbiny i prostownice to element pozwalający na obrót wiertła. Jeśli chodzi o same wiertła możemy mieć różne końcówki np. wiertła diamentowe, do cięcie i do szlifowania. Wiertło nakładamy na odpowiednią wiertarkę i wtedy mamy skompletowany zestaw. Oczywiście znajdziemy wiele ciekawych przykładów np. kątnica NSK S-Max M25L ma odpowiednie podświetlenie, spray, chłodzenie, ale instrument obrotowy jest równie ważny. Kupując kątnicę musimy zwrócić uwagę na średnicę miejsca pod wiertła i odpowiednio kupować pasujące zestawy.

Kątnica stomatologiczna

Kątnic jest jednym z rodzajów mikrosilników stomatologicznych. Jak sama nazwa dobrze wskazuje, w jej budowie widać pochylenie pod pewnym kątem. Taka budowa ma ułatwić wykonywane w jamie ustnej prace. W zależności od potrzeb możemy wyróżnić różne rodzaje tego rozwiązania. Mamy kilka rodzajów, które dzieli od siebie ze względu na szybkość obrotu. W tej klasyfikacji możemy wyróżnić bardzo wolne, wolne, normalne i szybkie obroty. Kolejną kwestią rozróżniająca typy różne modele kątnic jest maksymalna prędkość. Tutaj może zauważyć olbrzymi przestał, ponieważ wielkości zaczynają się na 2700 obrotach na minutę kończąc na prawie sto razy większej wielkości – 200 tysięcy obrotów na minutę!

Aby w trakcie pracy dentysta mógł szybciej podjąć decyzję co do wyboru prawidłowego narzędzia wprowadzone specjalne oznaczenia na końcówkach przyrządu. W zależności od danego rodzaju zobaczymy paski – czerwone, niebieskie, zielone lub podwójnie zielone.

Kątnice najczęściej służą do pracowania na kształcie zęba. Te z czerwonymi paskami, które mają najwyższe obroty świetnie nadają się do pracy na zębach, ponieważ nie uszkadza miazgi zęba. Ten fragment jest bardzo mocno unerwiony i unaczyniony, przez co tutaj właśnie rejestrujemy uczucie bólu. W dodatku, dzięki właściwościom miazgi może dochodzić do procesów naprawczych i obronnych. Oprócz tego, to właśnie miazga dostarcza składników odżywczych, tlenu, substancji mineralnych do zęba. Jak widzimy pełni ona bardzo ważną rolę więc oczywistym jest, że nie chcemy wprowadzać w niej jakichkolwiek zmian.

Kątnice o normalnym obrocie będą działały już w inny sposób. Ich zadaniem będzie praca na powierzchni zęba. Wybierając kątnice z niebieskimi pasami będziemy walczyć z próchnicą lub wyrównywać szkliwo.

Z kolei kątnice zielone, o wolnym obrocie będziemy widywać najczęściej w gabinetach ortodontycznych lub podczas zakładania protezy.

Prostnica

Działanie oraz sposób zasilania prostnicy są bardzo podobne. Również działa dzięki energii pozyskiwanej z mikrosilnika elektrycznego i służy do obróbki zębów. Jednak widoczna na pierwszy rzut oka różnicą jest budowa tego typu wiertarki. Tak jak nazwa sugeruje jest ona całkowicie prosta. Kolejnym elementem, który powinien być przemyślany przed zakupem prostnicy są jej konkretne parametry. Powinno nam zależeć na tym, aby prostnica się nie grzała. Warto więc wykorzystać specjalne łożyska, które będą w stanie ochronić przed nadmiernym nagrzewaniem się sprzętu.

Turbina

Ten rodzaj wiertła do napędzenia obrotów stosuje sprężone powietrze. Jak każdy rodzaj narzędzi stomatologicznych wykorzystywany jest do pracowania na uzębieniu. Dokładniej opisując zadania turbiny możemy wymienić otwieranie zębów, opracowywanie ich pod kątem nadawania odpowiedniego kształtu czy również przygotowywania koronek. Wiertarka stomatologiczna szybkoobrotowa ze względu na moc swojej pracy może niestety szybko się grzać. W takiej sytuacji musimy zapewnić odpowiednie chłodzenie, na przykład za pomocą wody, aby nie pozwolić na wprowadzenie negatywnych skutków w jakiejkolwiek części zęba.

Jak wybierać wiertła stomatologiczne?

Tak jak wyżej wyjaśnione kupując wiertła musimy zwrócić uwagę na różne elementy. Nie każdy gabinet musi być kilkanaście rodzajów kątnic, turbin i prostnic, ale powinien mieć przynajmniej po jednym modelu każdego rodzaju. W ten sposób będziemy pewni, że będziemy mogli doskonale dobrać narzędzie do konkretnej potrzeby. Jednak wybór kilku modeli nie będzie wcale taki łatwy!

Jakie zadania może spełniać kątnica?

Sama kątnica może mieć wiele zastosowań. Wśród nich możemy wymienić:

  • resekcję zęba – czyli usuniecie wierzchołka korzenia i wypełnienie dziury specjalnym materiałem,
  • wiercenie trepanacyjne – służące do wywiercania większych niż standardowo dziur w zębach,
  • wykończenie wnęk i wypełnień – zabieg mający na celu wyszlifowanie zęba, tak aby naturalnie pasował do naszej jamy ustnej,
  • separacja – zabieg polegający na rozłączeniu kilku korzeni przed zabiegiem ekstrakcji, tak aby ząb mógł łatwiej wyjść.

Jak widzicie wiele jest możliwości już przy jednym narzędziu, dlatego warto wybierać sprawdzone, znane rozwiązania, które będą działać bezproblemowo przez wiele lat.

A wszyscy chyba najbardziej boją się jednego zabiegu, jednak wcale nie musi być taki straszny! Zapoznaj się z nim w artykule – „Leczenie kanałowe od A do Z – co warto o nim wiedzieć?

Podsumowanie

Dobre wyposażenie gabinetu stomatologicznego może sporo kosztować, ponieważ lekarze muszą mieć możliwość skorzystania z najlepszych narzędzi. Tylko wtedy będziemy mogli wracać z prawdziwym, perłowym uśmiechem do domu po przeprowadzonym zabiegu.

Cena jednej kątnicy to nawet kilka tysięcy złotych, więc nie rachunek na dwieście złotych już chyba tak nie dziwi. Szczególnie, że cena jednej kątnicy tyle wynosi, a do tego należy dodać prostnice, turbinę, wiertła, maszyny do dezynfekcji a o innych częściach wyposażenia już nie wspomnę! Jednak oszczędzanie na takich przyrządach nigdy nie jest dobrym pomysłem.

A więcej informacji bieżących znajdziesz na http://www.mojewirtualnemiasto.pl/

4/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *