Ciepły zimowy sweter. Jaki materiał wybrać, by go uszyć?

Autor
ciepły sweter zima

Kiedy za oknem coraz zimniej, zaczynamy zaglądać do szafy w poszukiwaniu ciepłych ubrań. W kąt odchodzą przewiewne koszule i cienkie bluzki, a coraz większą uwagę przykuwają ubrania wykonane z puchatych i ciepłych tkanin. Już jesienią do łask wraca ciepły sweter, ale swoje prawdziwe triumfy ten element garderoby święci zimą. Takie okrycie w swoich szafach powinni posiadać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Sweter jednak swetrowi nierówny. O jego walorach decyduje w sporej mierze krój i dopasowanie do sylwetki, ale w zimowych warunkach główną jego cechą powinno być dobre ogrzewanie ciała. Dlatego bardzo istotne jest, z jakiego materiału sweter zimowy został wykonany. Grube i pozornie ciepłe swetry ze sklepowych półek i wieszaków nie zawsze bowiem spełnią nasze oczekiwania. Jaki materiał na sweter zimowy sprawdzi się zatem najlepiej? Podpowiadamy!

Ciepły sweter – zima z odpowiednim krojem

Mimo że zimowy sweter damski czy męski w pierwszej kolejności powinien gwarantować nam ciepło – czy to w pracy, czy w czasie leniwego wieczoru przed telewizorem – nie można pominąć jego kroju. W końcu wiele osób chce wyglądać dobrze w każdej sytuacji i po prostu źle czuje się w niemodnie uszytym ubraniu. Na szczęście projektanci i producenci swetrów nie zasypiają gruszek w popiele, dlatego w sklepach bez problemu znajdziemy dużo modeli, które mogą zarówno szybko zasilić naszą garderobę, jak i stanowić inspirację dla własnych odzieżowych projektów.

Najbardziej uniwersalnym i najczęściej spotykanym rodzajem będzie zimowy sweter z dekoltem. To model, którego często używamy zresztą również w cieplejszych porach roku, a na ulicach pojawia się już na początku jesieni, pozostając na nich aż do późnej wiosny. Te zimowe są jednak wykonane z nieco cieplejszych materiałów. Dekolt wokół szyi może przyjmować różne kształty, na przykład w łódkę czy szpic. Dobrze dopasowuje się w zasadzie do każdego rodzaju spodni, panowie mogą także zakładać pod niego koszulę.

Tego ostatniego warunku nie spełniają wysokie golfy, pod którymi wszelkie kołnierze nie są mile widziane. To już wersja swetra typowo zimowego, dodatkowo ogrzewającego szyję, który w innych porach roku raczej nie znajduje zastosowania. Zimą część osób sięga także po swetry z kapturem – zarówno proste, wkładane przez głowę, jak i dłuższe, popularne szczególnie wśród kobiet. Tego typu wersje mogą bowiem sięgać nawet do kolan. Długie modele zapinane na zamek lub guziki noszą nazwę kardiganu, który w zależności od swojej grubości jednym służy za klasyczny sweter, a innym nawet za wierzchnie okrycie w chłodne dni.

Zimowy sweter – jaki materiał wybrać, a jakich unikać?

Wbrew pozorom, nawet długi i wyraźnie gruby sweter wcale nie musi jednak okazać się ciepłym okryciem, które zapewni nam komfort termiczny na odpowiednim poziomie w zimowych warunkach. Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma bowiem materiał na sweter. Czasami nawet cienkie, niepozorne modele mogą okazać się znacznie cieplejsze, pod warunkiem, że zostały uszyte z materiałów wysokiej jakości. A zatem – z czego sweter wybrać, by czuć w nim przyjemne ciepło?

Kaszmir – materiał na swetry z najwyższej półki

Zaczynamy od najdroższego materiału, z jakiego szyje się swetry, a tym jest bez wątpienia kaszmir. Przygotowuje się go z wełny pozyskiwanej w wyjątkowy sposób. Pochodzi ona bowiem od kóz kaszmirskich, które hoduje się w bardzo trudnych warunkach pogodowych na zboczach Himalajów. Dzięki temu po wewnętrznej stronie ich wełny wytwarza się delikatny puch chroniący przed zimnem i wiatrem. Zbiera się go na wiosnę, gdy kozy same go zrzucą.

Pozyskana w ten sposób wełna charakteryzuje się zdecydowanie lepszymi właściwościami termicznymi niż tradycyjne runo ze “zwykłych” owiec. Taki efekt zapewni nawet cienka warstwa materiału, dlatego kaszmirowe swetry zwykle nie są zbyt grube, a i tak nadają się na zimę. Jednocześnie nie będą się gnieść ani rozciągać. Są też bardzo miękkie i delikatne w dotyku, w dodatku świetnie odprowadzają pot z organizmu, zapewniając mu przy okazji dobrą wentylację.

Minusem, oprócz ceny, jest ich stosunkowo niewielka wytrzymałość. Mimo że są sprężyste, dość łatwo je rozerwać. Poza tym ich delikatność sprawia, że łatwo je zniszczyć również poprzez nieumiejętne pranie lub suszenie. Alternatywą dla najdroższych kaszmirowych swetrów są ubrania wykonane z materiału drugiego gatunku. Taki kaszmir jest pozyskiwany z kóz kaszmirskich hodowanych na nizinach i strzyżonych w taki sam sposób, jak zwyczajne owce. Ich włosy są jednak szorstkie i krótkie, dlatego powstają z nich materiały i swetry nieco niższej jakości.

ciepły sweter kaszmir
Wyjątkowe właściwości kaszmirowych swetrów to zasługa kóz hodowanych w Himalajach.

Klasyczna wełna na ciepły sweter

Najczęściej myśląc o zimowych swetrach mamy jednak przed oczami właśnie grube ubrania wykonane z klasycznej wełny, pozyskiwanej z owiec. To właśnie ona pozostaje bowiem jednym z najcieplejszych materiałów, mimo że futro europejskich zwierząt nie posiada tak fantastycznych właściwości, jak wełna z ich himalajskich kuzynek. Klasyczna wełna ma natomiast zdolności higroskopijne, chroni także przed promieniowaniem UV, co – wbrew pozorom – również zimą może mieć znaczenie.

Problemy związane z wełnianymi swetrami są dwa. Po pierwsze, ten materiał nieco “gryzie”, często podrażniając zwłaszcza bardziej wrażliwą skórę. Po drugie, takie swetry są nieco kłopotliwe w pielęgnacji, materiał może się filcować. Rozwiązaniem tych kłopotów jest łączenie wełny z syntetycznymi materiałami – gdy naturalne włókna stanowią około połowy, a reszta to poliamid czy elastan, sweter będzie znacznie wygodniejszy w użyciu. W dodatku można będzie lepiej dopasować go do sylwetki.

Moher – nie tylko na berety

Z czego ciepły sweter? Również z moheru! Ten materiał w ostatnich kilkunastu latach został mocno wykorzystany w ideowo-politycznej walce i kojarzy się przede wszystkim z beretami, ale jest również ważnym surowcem wykorzystywanym do produkcji ciepłych swetrów. Wbrew pozorom wcale nie jest również materiałem szczególnie tanim.

Moher pozyskuje się z kóz angorskich, które przez wieki hodowano głównie w Tybecie. Dziś jednak wśród eksporterów ich wełny ważną rolę odgrywają między innymi Stany Zjednoczone oraz Republika Południowej Afryki. Runo kóz angorskich służy do produkcji lekkiego i delikatnego materiału, który zapewnia przyjemne ciepło. Jednocześnie pozostaje jednak chłodny w kontakcie ze skórą, co zapobiega przegrzaniu ciała. To ważne, bo moherowy sweter nie okaże się balastem nie do wytrzymania, gdy temperatura będzie nieco wyższa niż ta, której się spodziewaliśmy. Wyraźny minus tego materiału to duża podatność na uszkodzenia wykonane przez mole, które gustują w tej tkaninie, a także konieczność delikatnego dbania o te swetry i ich skłonność do rozciągania – mogą się zniekształcić nawet wtedy, gdy będą po prostu wisieć na wieszaku.

A zatem: jak uszyć sweter z moheru? Najlepiej z dodatkiem innych materiałów. Sweter wykonany wyłącznie z moheru będzie się łatwo mechacić, ale po wzmocnieniu go wełną i poliamidem czy poliestrem będzie bardziej wytrzymały, a do tego będzie się go łatwiej i przyjemniej nosić.

Mnóstwo informacji o modzie i materiałach na ubrania znajdziesz na odziezbiznesowa.pl!

ciepły sweter zimowy
Zimowe swetry są delikatne, ale niezwykle przydatne.

Dzianina swetrowa z bawełny

Bawełna to w ostatnich latach zdecydowanie najpopularniejszy materiał, z którego szyje się ubrania przeznaczone na polski rynek. Nie brakuje więc również swetrów wykonanych z bawełnianej dzianiny swetrowej. Taka tkanina na sweter jest jednak zdecydowanie mniej popularna w przypadku zimowych modeli. Powód? Chociaż jest miękka i przyjemna w dotyku, a przy bezpośrednim kontakcie z ciałem nie powoduje podrażnień, jednocześnie niezbyt mocno ogrzewa. Bawełniana dzianina nie ochroni nie tylko przed wiatrem i deszczem, ale również przed zimowymi temperaturami.

Jak uszyć sweter z dzianiny swetrowej, który będzie nadawać się na zimę? Można szukać dzianiny o grubej przędzy, wzbogaconej innymi materiałami, na przykład wiskozą. Nawet wówczas jednak ciepło gwarantowane przez sweter z takiej tkaniny nie będzie należeć do zbyt ciepłych i lepiej nada się na jesień czy wiosnę.

Akryl – sztuczne włókna, które nie ogrzewają

Rozglądając się po sklepowych półkach najłatwiej natkniemy się jednak na zimowe swetry wykonane z akrylu. To właśnie akrylowe ubrania sprawiają wrażenie najcieplejszych, są bowiem zazwyczaj wykonane z grubych włókien i prezentują się niczym wyposażenie dla himalaistów, które zapewniłoby im ciepło w każdych warunkach.

Dlaczego zatem wymieniamy akryl jako ostatni z materiałów wykorzystywanych przy szyciu swetrów? Dlatego, że choć tego typu produkty rozpanoszyły się po sklepach, ich właściwości termiczne są znikome. Pod tym względem zdecydowanie nie wytrzymują porównania z wełnianymi swetrami pod każdą postacią, bez względu na swoją grubość. W dodatku akryl również nie jest zbyt wytrzymały, niezwykle szybko się mechaci. W takim swetrze łatwo się spocić, ponieważ nie zapewnia skórze efektywnej wentylacji. Przy tym nie wchłania potu i dość szybko przenika nieprzyjemnym zapachem. Zalet jest mniej – to materiał sprężysty, odporny na zagniecenia, miękki w dotyku. Przy wyborze zimowego swetra lepiej jednak z tego sztucznego materiału zrezygnować.

Interesujesz się właściwościami tkanin? Poznaj bliżej wiskozę: https://www.gorlice.info.pl/2020/08/13/cala-prawda-o-wiskozie-czyli-co-musisz-wiedziec-o-tej-tkaninie/

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *