Czy plecaki na kółkach to rozwiązanie wyłącznie dla pierwszaków?

Autor
plecaki na kółkach

Nie sposób ukryć fakt, że z każdym kolejnym rokiem edukacyjnym plecak dziecka staje się coraz cięższy. Większa ilość książek, zeszytów i akcesoriów, które są maluchowi potrzebne podczas zajęć lekcyjnych nie wpływa korzystnie na ich prawidłową postawę. Z tego też względu większość rodziców kupując dzieciom plecaki szkolne decyduje się na modele wyposażone w kółka. Dorośli wierzą, że jeśli ich pociecha nie będzie zakładała na ramiona ciężkiego plecaka, to uniknie skrzywienia kręgosłupa, jednakże czy to właśnie tak działa? Plecaki na kółkach to może i nie takie całkiem złe rozwiązanie. Ale czy jest też idealne? Kto powinien zaopatrzyć się w taki model plecaka? Czy jest on przeznaczony wyłącznie dla pierwszaków, czy starsze dzieci mogą posiadać takie bagaże? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule!

Plecaki dla dzieci – co przede wszystkim powinno je charakteryzować?

Plecaki dla dziewczynki jak i chłopca, którzy uczęszczają do szkoły podstawowej, powinny przede wszystkim posiadać jak najniższą masę własną. To właśnie ciężar bagażu wpływa na wagę przedmiotów przenoszonych na plecach. Plecak na kółkach pozwala na ciągnięcie książek i przyborów szkolnych za dzieckiem, dzięki czemu odciąża kręgosłup pociechy. Warto jednak wspomnieć, że jeśli dziecko ma do pokonania dość długą drogę z domu do szkoły i odwrotnie, to ciągnięcie plecaka za sobą wcale nie będzie korzystniej wpływało na prawidłową postawę dziecka. W końcu wówczas jedno ramię pociechy zostaje odchylone do tyłu, tak więc obciążona zostaje jedna strona jego sylwetki. Takim sposobem dziecko także może nabawić się wady postawy. Plecak na kółkach będzie więc właściwym rozwiązaniem w przypadku, gdy dziecko większą część trasy do szkoły odbywa przy pomocy jakiegoś środka transportu publicznego. Zazwyczaj plecaki posiadające rączkę i kółka posiadają większą masę własną niż klasyczne modele zakładane na ramiona. Tak więc mogą okazać się nieodpowiednie dla dzieci posiadających drobniejszą posturę oraz mniejszą ilość siły. W takim wypadku lepiej mogą się sprawdzić dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Plecak szkolny dla dziewczynek – jaki powinien być? – Jeśli chcesz się dowiedzieć, koniecznie sprawdź nasz artykuł!

Plecaki na kółkach dla pierwszaków – kiedy okażą się dobrym wyborem?

Zapewne plecaki na kółkach dla dzieci rozpoczynających swoją szkolną przygodę mają zarówno tylu samych zwolenników, co przeciwników. Niektórzy rodzice uznają, że przecież oni sami także nosili klasyczne plecaki zakładane na ramiona i wcale im to nie zaszkodziło, więc dlaczego miałoby wpłynąć na rozwój wady postawy ich dziecka. Uważają oni, że dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej wcale nie mają zbyt ciężkich plecaków, dlatego też bez przeszkód mogą nosić bagaż na plecach. Inni dorośli uważają, że nawet kilka książek i zeszytów będzie stanowiło zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa ich dziecka i tym samym decydują się na kupienie dla pociechy plecaka na kółkach. Warto wspomnieć, że taki bagaż posiada znacznie większą masę własną, tak więc jeśli w szkole nie została zamontowana widna, a dziecko ma lekcje na piętrze, może mieć problem z wniesieniem plecaka po schodach, z uwagi na jego dość dużą masę własną.

plecaki szkolne

Kiedy dziecko większą część drogi do szkoły pokonuje autobusem lub pociągiem

Skoro już wiemy, że plecak na kółkach jest zazwyczaj znacznie cięższy niż klasyczny model zakładany na plecy, powinniśmy zastanowić się nad tym, jak dziecko będzie docierało do szkoły. Z uwagi na swój wiek i fakt, że zazwyczaj pierwszoklasiści nie są jeszcze najsilniejsi, najlepiej będzie zakupić plecak z kółkami dla dziecka, które drogę do szkoły pokonuje jeżdżąc autobusem lub pociągiem. Wówczas pociecha zyska wygodny sposób przenoszenia plecaka z miejsca na miejsce. Znacznie wygodniej będzie się dziecku poruszać po pojeździe z plecakiem, który ma przed sobą niż z tym na plecach, który zahacza o ludzi dookoła malucha. Plecak zakładany na ramiona sprawdzi się lepiej, w sytuacji, gdy dziecko ma do szkoły dość blisko. Wówczas ciągnięcie za sobą plecaka po nierównej drodze mogłoby być dość kłopotliwe i męczące.

Kiedy w szkole nie ma szafek, w których dziecko mogłoby przechowywać niektóre przybory szkolne

Warto także zastanowić się nad zakupieniem dla pociechy plecaka z kółkami w sytuacji, gdy dziecko nie posiada w szkole szafki, w której mogłoby zostawić pewne akcesoria szkolne. Jeśli pociecha każdego dnia musi zabierać ze sobą kredki, farby lub inne artykuły niezbędne podczas lekcji, zdecydowanie lepiej jeśli wpakuje je do plecaka ciągniętego po podłożu. Dodatkowy ciężar na plecach tak małego dziecka nie jest wskazany, a może jedynie destrukcyjnie wpłynąć na jego prawidłową postawę. Ciągnięcie plecaka jedną rączką także nie jest najzdrowsze dla kręgosłupa, jednakże pociecha nie wróci ze szkoły aż tak zmęczona.

Jakie plecaki doceni dziewczynka, a z jakich zadowolony będzie chłopiec? Wejdź na dzieciswiat.pl i sam się przekonaj!

Plecaki na kółkach dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej – czy warto w nie zainwestować?

Dzieci, uczęszczające do starszych klas szkoły podstawowej są już znacznie większe i silniejsze niż ich koledzy rozpoczynający swoją przygodę z edukacją. Często też wyprawka szkolna, którą muszą zabierać ze sobą każdego dnia na lekcje jest dużo cięższa niż wtedy kiedy chodzili do pierwszej klasy. Wówczas większość rodziców postanawia ulżyć maluchowi, aby nie musiał podnosić zbyt ciężkiego bagażu i kupuje dziecku plecak wyposażony w kółka, który pociecha może ciągnąć za sobą lub pchać jak wózek sklepowy przed sobą. Dziecko z pewnością będzie zachwycone z takiej opcji, ponieważ sami zapewne pamiętamy jak uciążliwe były zwłaszcza powroty ze szkoły z plecakiem wypchanym po brzegi. Jednak czy w każdej sytuacji zalecany jest plecak z kółkami dla dziecka? Kiedy warto w niego zainwestować, a kiedy lepiej wybrać tradycyjny model bagażu szkolnego?

plecak dla dziewczyny
Źródło: https://plecaki.com.pl/pl/p/Plecak-szkolny-na-kolkach-BeUniq-dla-dziewczyny-w-kolibry-zaprojektowany-przez-Wiktorie-Gasiewska-PPKB20-1231/7625

Tak, jeśli dziecko ma daleko do szkoły i musi zabierać ze sobą mnóstwo rzeczy

Oczywiście zapewne większość rodziców zgodzi się z tym, że gdy pociecha ma dość daleko do szkoły, a we wnętrzu jej plecaka znajduje się mnóstwo przedmiotów, które są niezbędne podczas zajęć lekcyjnych, zdecydowanie lepiej sprawdzi się plecak na kółkach. Odciąży on kręgosłup dziecka, ale także sprawi, że maluch nie będzie tracił cennych sił podczas powrotu ze szkoły. Takie rozwiązanie wydaje się być świetne, ponieważ nie zniechęca dziecka do codziennego wychodzenia do szkoły. Najczęstszym powodem, dla którego większość maluchów nie chce chodzić do szkoły jest właśnie ciężki plecak. Teraz można temu zaradzić w bardzo łatwy sposób.

Nie, jeśli pociecha szybko może dotrzeć do szkoły

Jeśli jednak dziecko ma do szkoły jedynie kilkaset metrów piechotą, zdecydowanie zaleca się zrezygnowanie z plecaka wyposażonego w kółka. Należy jednak wówczas uczulać dziecko, by nosiło bagaż na obydwu ramionach jednocześnie. Jest to zdrowe dla kręgosłupa i prawidłowej postawy. Ciągnięcie za sobą plecaka na kółkach po krzywej jezdni lub dziurawym chodniku będzie męczące i może sprawić, że bagaż dość szybko ulegnie uszkodzeniu. Dodatkowo plecak na kółkach jest przynajmniej o połowę cięższy sam w sobie od tradycyjnego modelu. Warto więc wybrać pakunek, który będzie lżejszy.

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *