Jak naostrzyć piłę łańcuchową? Podpowiadamy, jak rozwiązać problemy z piłą

Autor
jak naostrzyć piłę łańcuchową samodzielnie

Jest niezastąpiona, gdy chcemy zadbać o przydomowy ogród lub uporządkować działkę. Przydaje się, gdy przygotowujemy drewno na opał lub do kominka. Czasami używamy jej nawet w czasie remontów, gdy musimy przeciąć drewniane elementy. Nic więc dziwnego, że piły spalinowe lub piła łańcuchowa na akumulator są urządzeniami mocno eksploatowanymi. Częste korzystanie z ich zalet sprawia jednak, że z czasem możliwości pilarki mogą zostać nieco ograniczone. Wcześniej czy później pojawią się problemy – czy to ze stępionym łańcuchem, czy to z odpaleniem silnika. Nie zawsze trzeba jednak od razu szukać warsztatów i fachowców, którzy zdecydują, jak naprawić piłę łańcuchową z defektami. Część prostych zabiegów możemy z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. W uniknięciu problemów w przyszłości pomoże natomiast także przestrzeganie zasad właściwej eksploatacji oraz prace konserwacyjne. Podpowiadamy więc, jak naostrzyć piłę łańcuchową oraz jak poradzić sobie z innymi częstymi problemami z tym sprzętem.

Jak ciąć piłą łańcuchową, czyli prawidłowa eksploatacja i konserwacja

Pilarki do drewna dzielą się na trzy główne grupy, które różnią się sposobem zasilania. Najlżejsze są pilarki elektryczne, które jednocześnie sprawiają najmniej hałasu. Ich istotnym ograniczeniem jest jednak kabel, dlatego nie cieszą się zbyt duża popularnością. Znacznie częściej wybierane są więc pilarki akumulatorowe i spalinowe. To w pełni mobilne urządzenia, gwarantujące wygodną pracę. W pierwszym przypadku trzeba liczyć się z mniejszą mocą i koniecznością ładowania baterii, ale także niższymi kosztami eksploatacji.

Nieco inaczej wygląda spalinowa piła łańcuchowa. Budowa tego urządzenia sprawia, że jest ono większe i cięższe od konkurentek, posiada bowiem zbiornik paliwa. Dzięki temu można jednak błyskawicznie przywrócić mu sprawność, dolewając benzyny. Taki sprzęt pozwoli też na przecinanie nawet grubych konarów i pni drzew – większość pilarek spalinowych jest wyposażona w silnik o dużej mocy. Działają one jednak znacznie głośniej, a ich użytkowanie generuje dość pokaźne koszty związane z zakupem paliwa.

Filtry i nasmarowany łańcuch

Schemat działania wszystkich rodzajów pilarek jest jednak podobny – tną dzięki łańcuchowi umieszczonemu na specjalnej prowadnicy. A niewłaściwe użytkowanie piły w każdym przypadku może prowadzić do poważnych problemów. Oczywistą zasadą pozwalającą na uniknięcie przykrych konsekwencji jest zapoznanie i stosowanie się do instrukcji obsługi urządzenia. Warto jednak pamiętać również o kilku innych zasadach. Jak będzie wówczas, w którym naszym sprzętem jest piła spalinowa? Budowa takiej maszyny sprawia, że ważne jest, by paliwo uzupełniać w niej jedynie przy wyłączonym silniku.

Przed rozpoczęciem pracy trzeba także sprawdzić stan filtra powietrza – jeśli jest zaklejony trocinami, należy go oczyścić. W przeciwnym razie pojawią się problemy, a z czasem możemy również uszkodzić silnik, jakim zasilana jest piła spalinowa. Jaki olej do smarowania łańcucha będzie dla niej odpowiedni? Najlepiej wybierać olej sugerowany przez producenta, ewentualnie produkt do innych pilarek. Do konserwacji piły nie nadaje się olej samochodowy ani olej przepracowany. Należy używać wyłącznie oleju wysokiej jakości, nie wolno go rozcieńczać.

Naciąganie łańcucha i prawidłowa postawa

Ważnym elementem przygotowania do pracy, bez względu na rodzaj zasilania piły, jest odpowiednie naciągnięcie łańcucha. W niektórych pilarkach taki efekt uzyskuje się dzięki dokręceniu śruby naprężającej, która znajduje się między dwoma sworzniami. Część nowoczesnych urządzeń posiada natomiast rozwiązania łatwiejsze w obsłudze. Wówczas do naciągnięcia łańcucha nie będą potrzebne żadne dodatkowe narzędzia, wystarczy przekręcenie odpowiedniego pokrętła.

Dla wszystkich rodzajów pił łańcuchowych istotny jest również sposób samego cięcia. Niewłaściwa postawa jest w pierwszej kolejności niebezpieczna dla naszego zdrowia, ale może także zniszczyć prowadnicę czy łańcuch. Piłę należy więc uruchamiać, mocno ją przytrzymując, pamiętając przy tym, by prowadnica nie stykała się z podłożem. Ważny jest pewny chwyt pilarki, zawsze z użyciem obu rąk. Trzeba przy tym pamiętać o szeroko rozstawionych nogach.

jak naostrzyć piłę łańcuchową ostrzałką
Wiedza o tym, jak naostrzyć piłę łańcuchową, przyda się nawet przy korzystaniu ze sprawdzonych producentów narzędzi.

Jak naostrzyć piłę do drewna?

Przestrzeganie wszystkich powyższych wskazówek powinno znacznie przedłużyć żywotność łańcucha, prowadnicy i całej pilarki. Wcześniej czy później nawet sprzęt najlepszej firmy zacznie jednak zawodzić. Najbardziej pospolitym problemem jest stępienie się łańcucha. By temu zaradzić, nie zawsze są potrzebne specjalne narzędzia wielofunkcyjne – czasami wystarczy zwykły pilnik.

Co świadczy o tym, że piła jest stępiona?

Nie ma jednego konkretnego okresu, po którym należy naostrzyć łańcuch. Wszystko zależy od tego, jak często sięgamy po pilarkę. Przy intensywnej eksploatacji trzeba będzie robić to nawet dwa razy w roku, przy rzadkim sięganiu po piłę wystarczy raz na kilka lat. Wpływ na skłonności łańcucha do tępienia się ma również jakość sprzętu – tańszy szybciej zacznie zawodzić.

O tym, że nadchodzi najwyższy czas na ostrzenie piły, może nas jednak ostrzegać kilka sygnałów. Najbardziej alarmujące będą poważne kłopoty z przecinaniem drewna. Jeżeli trudno nam utrzymać piłę zgodnie z założoną linią cięcia, a prowadnica często podskakuje i odskakuje, nie ma na co czekać – czas na ostrzenie.

Sygnały stępienia łańcucha mogą być jednak również mniej widoczne. O problemach świadczy już fakt, że do wcięcia się pilarki w drewno trzeba ją dociskać mocniej niż zwykle. Zaniepokoić powinien nas również dym wydobywający się z powstającego rzazu. W pierwszej kolejności należy wówczas sprawdzić naciąg łańcucha, a także jego smarowanie. Jeśli wszystko jest w porządku, a dym nadal się unosi, najprawdopodobniej trzeba będzie naostrzyć łańcuch. Zazwyczaj ta sama przyczyna powoduje, że rzaz nie jest prosty – stępienie łańcucha jest więc często odpowiedzią na pytanie, dlaczego piła łańcuchowa krzywo tnie.

Sposoby ostrzenia piły łańcuchowej

Ostrzeniem łańcuchów w piłach spalinowych, elektrycznych i akumulatorowych zajmują się specjalne warsztaty. Nie zawsze musimy jednak korzystać z usług fachowców – nieco wprawy pozwoli na ostrzenie ich we własnym zakresie. Do wyboru mamy dwa główne sposoby konserwacji łańcucha: ręczne oraz za pomocą szlifierki.

W tym pierwszym przypadku będzie nam potrzebny okrągły pilnik do metalu o średnicy dopasowanej do zębów łańcucha, najlepiej z prowadnicą. Jak naostrzyć piłę łańcuchową pilnikiem? By zrobić to prawidłowo, należy znaleźć ząb najbardziej stępiony. Ostrzenie powinno bowiem doprowadzić do stanu, w którym wszystkie zęby będą mieć taką samą długość, a to ten najbardziej zużyty jest najkrótszy.

By rozpocząć pracę, trzeba ustawić pilnik pod odpowiednim kątem – powinien być opisany na opakowaniu piły lub łańcucha, jeśli ten nie jest oryginalny. Dzięki prowadnicy zyskamy pewność, że pilnik zachowa odpowiedni kąt. W czasie ostrzenia należy go obracać i wykonywać ruchy na zewnątrz. Ważna jest także kolejność: najpierw ostrzy się lewe zęby, a potem prawe. Po ich naostrzeniu konieczne będzie jeszcze użycie płaskiego pilnika, którym należy wyrównać ograniczniki wióra.

Jak naostrzyć piłę łańcuchową za pomocą specjalnego urządzenia?

Do ostrzenia łańcucha pilarki można także użyć elektrycznej szlifierki, zwanej czasami po prostu ostrzałką. Do pracy z tym urządzeniem konieczne jest jednak zdjęcie łańcucha z piły. Należy go umieścić w prowadnicy ostrzałki. Ponownie trzeba będzie odnaleźć najbardziej stępiony ząb, bo to na niego na początku pracy powinna trafiać tarcza do szlifowania. Kąt odnajdziemy dzięki specjalnej podziałce, a niekontrolowane ruchy pozwoli opanować ogranicznik prowadnicy.

Szlifowanie wykonuje się po kolei dla wszystkich zębów, ponownie zaczynając od lewostronnych. W czasie pracy trzeba jednak uważać, by nie przegrzać łańcucha. W takim przypadku nie uda nam się bowiem naostrzyć jego zębów, wręcz przeciwnie – ich krawędzie będą mieć jeszcze większe trudności z wcinaniem się w drewno. Na koniec pracy ponownie będzie trzeba użyć jednak ręcznego, płaskiego pilnika, którym odpowiednio zeszlifujemy ograniczniki wióra.

jak naostrzyć piłę łańcuchową za pomocą ostrzałki
Jak naostrzyć piłę łańcuchową, by radziła sobie nawet z przecinaniem grubych pni? Najlepiej wykorzystać ostrzałkę.

Inne częste problemy z piłą łańcuchową

Naostrzenie łańcucha nie zawsze jest jednak rozwiązaniem problemów. Użytkownicy pilarek do drewna często zadają sobie pytanie, dlaczego piła spalinowa krzywo tnie lub dlaczego piła łańcuchowa nie chce odpalić. W tym pierwszym przypadku, prócz stępionego łańcucha, możliwe są problemy z prowadnicą. Ten element piły, podobnie jak łańcuch, z czasem się bowiem zużywa.

Jeśli zatem problemy z krzywym rzazem nie ustają, należy dokładnie przyjrzeć się właśnie prowadnicy. Korzystanie z wyeksploatowanej będzie niezwykle niebezpieczne, może bowiem skutkować spadaniem łańcucha. Taka sytuacja to duże zagrożenie dla operatora piły, łańcuch może także w poważnym stopniu uszkodzić lub wręcz roztrzaskać urządzenie, a wtedy żadna naprawa pilarki w niczym już nie pomoże. Sygnałem do wymiany prowadnicy powinno być rozdwajanie się tego elementu – w pierwszej kolejności widać to na jej czole. O tym, że prowadnica nie nadaje się już do użytku, świadczy również zejście łańcucha z zębatki.

Dlaczego piła spalinowa nie chce odpalić?

W przypadku pił spalinowych stosunkowo częstym problemem, z którym po jakimś czasie zaczynają się mierzyć użytkownicy, są kłopoty z jej odpaleniem. Sprawnie działająca pilarka tego typu powinna uruchomić się najpóźniej po trzecim pociągnięciu linki. Często przyczyną kłopotów z zapłonem mogą być sprawy związane z paliwem. Czasami dotyczą one nieprawidłowych proporcji przy wykonywaniu mieszanki benzyny z olejem. Częściej jednak paliwo jest po prostu zwietrzałe – dzieje się tak na przykład wtedy, gdy pozostanie w zbiorniku po sezonie, na zimę. Wówczas warto pamiętać o jego wymianie, potrzebuje tego każda piła spalinowa. Naprawa usterek spowodowanych przez paliwo może być kosztowna, gdyż takie awarie zazwyczaj nie podlegają gwarancji.

Przyczyny mogą być jednak również inne i wynikać z eksploatacji maszyny. Należy do nich na przykład zabrudzenie gaźnika lub zatkanie filtra paliwa. W takich wypadkach należy delikatnie przeczyścić wymienione elementy. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego piła spalinowa gaśnie, może być także dziurawy przewód paliwa. Wystarczy minimalny otwór, by do silnika dostawała się mieszanka paliwowa w nieodpowiednich proporcjach, wzbogacona o zbyt wiele powietrza. To prosta droga do zatarcia się silnika. Należy więc dokładnie obejrzeć przewód i w razie potrzeby go wymienić. Sama jednostka napędowa moża być również rozszczelniona, co na początku będzie powodować nieoczekiwane falowanie obrotów, a z czasem na dobre unieruchomi naszą pilarkę.

Czasami masz problemy nie tylko z piłą, ale i spawarką? Sprawdź, jak je rozwiązać: https://www.gorlice.info.pl/2020/09/16/najczesciej-wystepujace-problemy-ze-spawarkami-sprawdz-na-co-uwazac/

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *