Najczęściej występujące problemy ze spawarkami. Sprawdź, na co uważać

Autor
spawarki

W warsztacie każdego majsterkowicza znajduje się sporo narzędzi. W końcu musi być przygotowanym na każdą ewentualność: a to trzeba będzie coś dokręcić, a to wyszlifować, a to przeciąć. O ile z obsługą wkrętarki czy pilarki większość z nas nie ma problemów, o tyle nieco inaczej jest w przypadku spawarki. Wiele osób ma problem już przy wyborze spawarki: półautomaty czy inne urządzenia są opisane profesjonalnymi oznaczeniami, niekoniecznie czytelnymi dla początkującego spawacza. Kłopoty mogą jednak pojawić się także później. Część z nich wynika z nieprawidłowego doboru sprzętu, część z niewłaściwego korzystania z zakupionego urządzenia i jego nadmiernej eksploatacji. I jednych, i drugich problemów można jednak uniknąć. Sprawdź, jakich kłopotów mogą przysporzyć spawarki elektrodowe i jak ustrzec się nieprzyjemnych sytuacji w czasie pracy.

Jak prawidłowo wybrać spawarkę?

Pierwszym krokiem do uniknięcia awarii spawarki jest wybór odpowiedniego urządzenia, którego możliwości będą dostosowane do naszych potrzeb. Wielu z nas szuka kompaktowych i mobilnych, ale jednocześnie niedrogich spawarek. Takich, które pomogą wówczas, gdy zastanawiamy się, jak odnowić krzesła aluminiowe w ogrodzie, ale też w jaki sposób połączyć kilka rurek. Jednocześnie taki sprzęt ma sprawić, że nie będziemy musieli wzywać fachowców w innych awaryjnych sytuacjach.

Spawarki transformatorowe

Najpierw musimy zatem zdecydować o typie spawarki. Bardziej tradycyjną i prostą w obsłudze opcją są spawarki transformatorowe. To wytrzymałe urządzenia, które stosunkowo rzadko się psują. Są również najtańszym tego typu sprzętem na rynku. W ostatnich latach wyraźnie tracą jednak na popularności, ponieważ nie brakuje im też wad. Są ciężkie, zatem trudno przemieszczać je z miejsca na miejsce. Spawanie z urządzeniem transformatorowym będzie także mniej precyzyjne niż za pomocą spawarki inwertorowej.

Spawarki inwertorowe

Ten drugi typ sprzętu spawalniczego to zdecydowany hit ostatniej dekady. Spawarki inwertorowe są znacznie mniejsze od transformatorowych, można w nich dokładnie ustalić wszystkie parametry spawania. Łatwo je przenosić i użytkować je w miejscach oddalonych od warsztatu. Praca z taką spawarką będzie bardziej płynna i przyjemna. Większość takich urządzeń ma bowiem dodatkowe funkcje, które ułatwiają spawanie. Do tego takie spawarki zużywają mniej prądu niż ich tradycyjne konkurentki.

Często szukasz porad dotyczących różnych urządzeń wykorzystywanych w domu, warsztacie i ogrodzie? Znajdziesz je na stronie puffa.pl!

Możliwości spawarki: typ spawania

Do urządzeń transformatorowych oraz inwertorowych przypisana jest również odpowiednia metoda spawania. To jedna z najważniejszych cech, która odróżnia od siebie poszczególne spawarki. Niektóre są przystosowane tylko do jednego trybu pracy, inne pozwalają na wybór jednej z trzech podstawowych metod spawania. Każda z nich nieco się od siebie różni. I tak sprzęt transformatorowy zwykle umożliwia korzystanie ze spawania metodą MMA lub MIG/MAG, natomiast niektóre spawarki inwertorowe pozwalają też na spawanie w tak zwanym trybie TIG.

Łączenie elementów metodą MMA odbywa się z użyciem elektrod otulonych. To jeden z najpopularniejszych typów spawania stosowanych w domowych warsztatach i niewielkich pracach. Spawanie odbywa się w otulinie gazowej, która wytdziela się z topnika otaczającego sprzęt. Praca spawarką typu MMA jest dość prosta, ale jednocześnie niezbyt szybka.

Bardziej wydajne są spawarki półautomaty, zwane również migomatami, działające w trybie MIG/MAG. Takie spawanie jest szybsze, a cały proces odbywa się w otulinie gazowej dostarczanej z butli. Na najwyższą jakość spoin pozwala z kolei spawanie w trybie TIG. Tutaj kluczową rolę odgrywa elektroda nietopliwa. Charakteryzuje się ona tym, że nie zużywa się w czasie spawania. Korzystając z takiej spawarki, można łączyć nawet bardzo drobne elementy, ale praca będzie wolniejsza niż w trybie MIG/MAG.

Przyczyny awarii spawarek

Przy wybieraniu spawarki najlepiej także szukać urządzeń solidnych, pochodzących od sprawdzonych producentów i uczciwych sprzedawców. Oprócz możliwości spawania w różnych trybach pracy, to właśnie jakość sprzętu będzie miała duży wpływ na bezawaryjne działanie spawarki. Warto też pamiętać, że wpływ na trwałość wykonywanych przez spawarkę spoiw mają elektrody – tutaj wybór najtańszych również może odbić się nam czkawką.

Decydując się na zakup urządzeń o najniższej cenie możemy niestety spodziewać się, że szybko zaczną nas zawodzić. Koszty późniejszych napraw lub zakupu nowego urządzenia już po kilku miesiącach użytkowania mogą okazać się wyższe niż wysupłanie z kieszeni nieco większej kwoty, którą wykorzystamy, od razu nabywając solidny sprzęt. Przyczyn awarii może być jednak oczywiście znacznie więcej.

Przegrzanie spawarki

Każde urządzenie spawalnicze posiada dość dokładnie sprecyzowane możliwości pracy. Ważnym parametrem jest zwłaszcza sprawność spawarki, czyli cykl jej pracy wyrażany w procentach. To czas, w jakim sprzęt może pracować na maksymalnych obrotach w czasie dziesięciu minut – jeśli wynosi na przykład 40 procent, po czterech minutach działania urządzenie będzie potrzebować sześciu minut przerwy.

Przegrzewanie spawarki i dłuższa praca bez przerw może znacznie skrócić żywotność naszego urządzenia. Przegrzana spawarka będzie się wyłączać, po upływie czasu określonego w jej cyklu pracy parametry spawania mocno spadną. Regularne przegrzewanie urządzenia to prosta droga do awarii.

Wyeksploatowane uchwyty spawalnicze

Do spawania, na przykład metodą MIG/MAG, niezbędne jest używanie odpowiedniego uchwytu spawalniczego. Trzeba utrzymywać ten element w dobrym stanie, najlepiej regularnie go wymieniając, zwłaszcza, że jego koszt nie należy do najwyższych. Tymczasem często źródłem poważniejszych awarii jest właśnie bagatelizowanie stanu uchwytu spawalniczego. Praca ze zużytym lub wypalonym może sprawić sporo problemów.

spawarki
Źródło zdjęcia: https://sklep.powermat.pl/pl/migomat-inwertorowy-210a-mig-mag-mma-lift-tig-pm-imgts-210s-synergy.html

Brak odpowiedniej konserwacji sprzętu

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii spawarek są jednak zabrudzenia poszczególnych podzespołów. Spawaniu nieraz towarzyszy unoszenie się różnych pyłów, szczególnie trzeba uważać na pył metaliczny. Do tego na spawarce, jak na każdym innym urządzeniu, osiadają spore ilości kurzu.

Te substancje, w połączeniu z silikonowymi łączeniami używanymi przez niektórych producentów, stanowią mieszankę, która po pewnym czasie może zakłócić działanie nawet najlepszej spawarki. Warto więc zwrócić uwagę na czyszczenie i konserwację sprzętu. Najlepiej od czasu do czasu przedmuchać spawarkę sprężonym powietrzem, usuwając w ten sposób pyły, które osiadły w jej wnętrzu.

Zmiany napięcia

Spawarki należą do urządzeń zasilanych prądem i są dość wrażliwe na zmiany napięcia. Nie wszystkie mają specjalne systemy, które chronią je przed takim niebezpieczeństwem. Kiedy więc na naszej linii energetycznej często dochodzi do skoków napięcia, musimy być przygotowani na spore kłopoty. Wystarczy, że w obwodzie sterowania spawarki coś zaiskrzy, a wizyta w serwisie będzie gwarantowana.

Nieodpowiednie gniazdo, zużyty kabel zasilający

Czasami ta sama spawarka działa dobrze w jednym miejscu, a w nieco innym zaczynają się problemy. Winne może być nieodpowiednie gniazdo zasilające. Nie każde jest bowiem przystosowane do wymagań spawarki. Istotny jest również stan kabla zasilającego. Jeżeli nie będziemy o niego dbać, wkrótce może okazać się, że jest połamany czy przepalony, ewentualnie uszkodzony w okolicach wtyczki. Wówczas w niektórych ustawieniach może nieprawidłowo łączyć sprzęt z siecią elektryczną. Warto zatem zwrócić na kabel uwagę i w razie kłopotów wymienić, zanim dojdzie do poważniejszej awarii całego urządzenia.

Praca w niskich temperaturach

Ważna jest nie tylko temperatura samego urządzenia spawalniczego, ale również warunki, w jakich pracuje. Kiedy próbujemy coś spawać w niskich temperaturach, na przykład zimą, może dojść do zwarcia na płycie sterującej spawarką inwertorową. Unikniemy tego problemu, stawiając na sprzęt wysokiej jakości, który jest przystosowany do działania w trudniejszych warunkach niż najtańsze z urządzeń dostępnych na rynku.

4/5 - (7 votes)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *