Odzież ostrzegawcza damska – czym się charakteryzuje?

Autor
odzież ostrzegawcza damska

Odzież ostrzegawcza jest podstawowym elementem ubioru pracowników na wielu stanowiskach, które charakteryzują się mniejszym bądź większym stopniem zagrożenia. Ubrania odblaskowe mają jednak nie tylko chronić, ale i nie utrudniać ruchów i pozwalać na komfortowe poruszanie się. Odzież ostrzegawcza damska nieznacznie różni się od modeli przeznaczonych dla mężczyzn. Sprawdźmy, jakie są to różnice!

Warstwa wierzchnia, czyli kurtki i bluzy odblaskowe damskie

Kurtka jest podstawowym elementem, który znajduje się w szafie osoby, wykonującej zawód w obszarze, gdzie wymagana jest dodatkowa ochrona. Tradycyjne kurtki odblaskowe, każdy z nas zna – najczęściej są pokryte żółtym bądź pomarańczowym materiałem fluorescencyjnym z dodatkiem z odblaskowej taśmy, której powierzchnia zależy od wymaganego poziomu ochrony. Mniej znane, ale również używane są kurtki w kolorze czerwonym. Postarajmy się jednak odpowiedzieć na pytanie, co wyróżnia modele dla kobiet. 

Na pierwszy rzut oka jest to zdecydowanie fason. Kurtki dla kobiet są zdecydowanie węższe i bardziej wyprofilowane od wersji dla panów. Dotyczy to zarówno ramion, jak i rękawków. Co więcej, producenci dbają o to, by nawet w odzieży odblaskowej kobiety czuły się komfortowo. Odzież ostrzegawcza damska zapewnia dbałość o szczegóły tj. eleganckie, obszyte kieszenie, zamek błyskawiczny kryty plisą czy kaptur zrolowany w stójce. Elementem, który wydaje się być oczywisty, ale warto o nim wspomnieć, jest to, że kurtki dla pań są również ocieplane i dostępne w wersjach plamoodpornych czy wodoodpornych. 

Bluza ostrzegawcza to element niesamowicie przydatny wiosną i jesienią, gdy temperatury nie są bardzo niskie, a w kurtce istnieje możliwość przegrzania. Miły polar zapewni dostateczny poziom ciepła i użyteczność. Modele dla kobiet są zwykle węższe w talii i nieco krótsze. Bardzo często możemy spotkać je w opcji ze stójką. 

Spodnie odblaskowe damskie – czym się wyróżniają? 

Razem z kurtką w parze zwykle idą spodnie. Te przeznaczone dla kobiet również delikatnie różnią się od modeli męskich wizualnie. Kwestia zgodności z normą pozostaje nadal bez zmian. Mówiąc o spodniach odblaskowych dla kobiet, należy wspomnieć o nogawce. Zwykle można spotkać je lekko zwężane i dopasowane do nóg. Oczywiście w sklepach znajdziemy także wersje bardziej prosta i klasyczną z prostą nogawką. Drugim ważnym czynnikiem jest pas. Fasony kobiece wyróżniają się bardziej dopasowanym i elastyczną talią. Nie można zapomnieć również o dodatkach tj. liczne obszerne, kieszenie i miejsce do włożenia nakolanników. 

Dodatki – czy są takie same jak dla mężczyzn? 

Do codziennej pracy wykorzystywane są także takie elementy jak czapki i kamizelki. Są to części garderoby, które zwykle są takie same dla kobiet i mężczyzn. Oferta sklepów BHP jest jednak tak rozbudowana, że w asortymencie można znaleźć wzory bardziej kobiece. Są dostępne kamizelki, które są lekko węższe w talii bądź zawierają pasek. Zazwyczaj są zapinane na zamek lecz można zakupić również w wersji na rzepy. Czapki są okryciem dość uniwersalnym, natomiast można nadrukować na nie oryginalny haft, który sprawi, że stanie się ona bardziej kobieca. 

Czy warto stawiać na modele kobiece?

To wszystko zależy od preferencji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by panie, które lepiej się czują w ubraniach nieco szerszych postawiły na tradycyjną odzież odblaskową. Ważne jest tylko, by była na dobrana względem rozmiaru, gdyż dobrze dopasowane ciuchy pozwolą na komfortowe i wygodne wykonywanie obowiązków służbowych.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *