Tapicer samochodowy, meblowy sprzętu sportowego – różne oblicza tego zawodu

Autor
Wykwalifikowany tapicer samochodowy i meblowy

Wypowiadając słowo tapicer, przed naszymi oczami od razu pojawia się osoba, pokrywająca materiałem meble wypoczynkowe, takie jak sofy, narożniki, czy fotele. Przedstawiciel tego zawodu musi umieć obsługiwać maszynę do szycia i znać takie pojęcie jak overlock. Warto jednak mieć świadomość, że tapicerstwo meblowe to tylko jeden z kilku rodzajów tego zawodu. Istnieją tapicerzy, którzy zajmują się wszystkim oraz tacy, którzy specjalizują się tylko w określonych dziedzinach. Tapicer samochodowy i meblowy jest dobrze znany każdemu z nas. Jakie jeszcze rodzaje tapicerstwa wyróżniamy i czym się one charakteryzują?

Tapicer sprzętu sportowego

Jedną z odmian tapicerstwa jest tapicerstwo sprzętu sportowego. Osoba wykonująca ten zawód specjalizuje się w pokrywaniu specjalnym materiałem mat do ćwiczeń, piłek do gry oraz urządzeń treningowych, które najczęściej znajdują się na siłowniach. Używa do tego oczywiście innego sprzętu niż maszyny do szycia Juki, Janome czy Brother, które dedykowane są głównie dla krawcowych. Do urządzeń, w których stworzenie zaangażowany jest taki tapicer, zaliczamy wszelkie sprzęty posiadające ławeczki, pokryte skórzanym obiciem. Każde urządzenie wyposażone w siedzisko musi być bardzo starannie wykonane. Najczęściej pokrycie ławeczki jest niezwykle trudne. W końcu tapicerka musi ściśle przylegać do powierzchni siedzenia. Jej materiał jest zazwyczaj dość sztywny, przez co pokrycie takiego elementu sprzętu do ćwiczeń tapicerką, nie należy do najłatwiejszych zadań.

Tapicer meblowy

Kolejnym rodzajem tapicerstwa jest tapicerstwo meblowe. To najpopularniejsza odmiana tego zawodu. Praktycznie każdemu tapicer kojarzy się z osobą, która jest odpowiedzialna za pokrycie mebli wypoczynkowych właściwym materiałem. Jednakże tapicer meblowy równie często zajmuje się wykonywaniem tapicerek dekoracyjnych. Wszelkie pikowania na meblach czy też inne typu ozdób znajdujące się na meblach wypoczynkowych to zasługa tapicera. Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się także wykonywaniem napraw tapicerskich. Zdarza się tak, że posiadamy w domu sofę, od której odchodzi  tapicerka. Jednakże uważamy, że ten mebel jest wygodny i nie zasługuje na wyrzucenie. Wówczas pod uwagę brane jest skorzystanie z usług tapicerskich. Tapicer meblowy zreperuje powstałe uszkodzenie, dzięki czemu sofa będzie wyglądała jak nowa.

Tapicer samochodowy

Tapicer samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się wykonywaniem tapicerek samochodowych. Na tego typu usługi także istnieje duże zapotrzebowanie na rynku. Ciągle powstają nowe pojazdy, których fotele czy kanapy wymagają precyzyjnego pokrycia odpowiednią tapicerką. Dodatkowo, wielu właścicieli samochodów, którzy posiadają jeden pojazd przez wiele lat, może zaobserwować pogarszający się stan tapicerki we wnętrzu samochodu. Pokrycie foteli i tylnej kanapy nowym materiałem także wykona dla nas tapicer samochodowy. Jak więc widać osoba wykonująca ten fach, ciągle ma pełne ręce roboty.

0.7/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *