Sposoby dezynfekcji powietrza w budynkach użyteczności publicznej

Autor
oczyszczanie powietrza z wirusów miejsca publiczna

Z tego, jak istotne jest dbanie o czystość i higienę w naszym otoczeniu, zdajemy sobie sprawę od dawna. Dopiero pandemia koronawirusa Covid-19 uświadomiła nam jednak, że zagrożenia mogą czyhać na nas naprawdę z każdej strony, a nawet mikroskopijne, niewidoczne w powietrzu cząsteczki są w stanie doprowadzić do ciężkiej choroby o nieprzewidzianych skutkach. Nic dziwnego, że częściej interesują nas urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń! Potencjalne zagrożenia dotyczą przede wszystkim miejsc, w których pojawia się dużo ludzi. Największym wyzwaniem staje się więc odpowiednia dezynfekcja publicznych instytucji i budynków użyteczności publicznej. Urzędy, szkoły, biblioteki, a w największym stopniu placówki ochrony zdrowia – wszędzie tam znajdują dziś zastosowanie urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń. Eliminowanie z powietrza oraz różnych powierzchni wirusów czy też innych groźnych cząsteczek może się jednak odbywać na kilka sposobów. W tym artykule skupiliśmy się na tych, jakie oczyszczanie powietrza z wirusów jest często spotykane w polskich warunkach.

Oczyszczanie powietrza z wirusów – dekontaminacja powietrza z użyciem pola plazmowego

To jeden z najnowszych i najbardziej skutecznych sposobów na redukcję patogenów krążących w powietrzu. Tego typu urządzenia do oczyszczania powietrza działają na zasadzie połączenia wentylatora, zestawu filtrów oraz umieszczonego we wnętrzu pola plazmowego.

Jak wygląda takie oczyszczanie powietrza z wirusów? Wentylator zasysa powietrze, które przepływa przez szereg filtrów połączonych z systemem niskoenergetycznej plazmy. To właśnie tam dochodzi do tak zwanej dekontaminacji powietrza, czyli zneutralizowania wszelkich szkodliwych czynników, które się w nim znajdują. Mogą to być na przykład substancje pochodzenia biologicznego bądź chemicznego, które po przefiltrowaniu przez urządzenie są rozbijane na mniejsze, nieszkodliwe cząsteczki.

Następnie oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia. Dezynfekcja powietrza za pomocą takiego sprzętu jest prosta – wystarczy bowiem podłączyć go do zwykłego gniazdka. Trzeba tylko pamiętać, by dobrać moc urządzenia odpowiednio do kubatury pomieszczenia. To bardzo dobry sposób na oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń rzyrządy do dekontaminacji cechuje wysoka skuteczność: w przypadku niektórych wirusów redukują ich obecność aż o 99,9 procent.

Metody oczyszczania powietrza – oświetlenie dezynfekcyjne

Kolejną metodą na oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, którą szczególnie często wykorzystuje się w placówkach medycznych, jest wykorzystanie specjalnego oświetlenia dezynfekcyjnego. Oznacza to, że można je stosować w miejscach podlegających podwyższonemu rygorowi sanitarnemu. Najwyższą skuteczność tego typu urządzenia notują w starciu z bakteriami oraz drobnoustrojami, dlatego bywają nazywane po prostu lampami bakteriobójczymi.

Wyróżniamy dwie takie metody oczyszczania powietrza w miejscach publicznychPierwszy ich typ działa na zasadzie nieco podobnej do tego, jaki opisaliśmy przy urządzeniach wykorzystujących pole plazmowe. W tym przypadku oczyszczanie powietrza dokonuje się wewnątrz specjalnej komory. Za wciągnięcie powietrza odpowiada wentylator. Następnie gazy trafiają na szereg filtrów, są też poddawane działaniu specjalnych promieni, po czym wracają do pomieszczenia.

Drugi rodzaj oświetlenia dezynfekcyjnego emituje zewnętrzne promienie. W tym przypadku zewnętrzna świetlówka naświetla całe pomieszczenie, eliminując grzyby, bakterie i inne drobnoustroje. To bardzo skuteczny sposób, tyle że promieniowanie jest mocne i szkodliwe dla ludzi. Dlatego dezynfekcja może odbywać się tylko w pustych pomieszczeniach. Wiele takich lamp ma czujniki ruchu, które automatycznie wyłączają promieniowanie.

Oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń – zamgławianie pomieszczeń

O ile urządzenia do dekontaminacji czy zamknięte lampy dezynfekcyjne można stosować bez fachowego przygotowania, o tyle do usługi zamgławiania pomieszczeń potrzebni będą specjaliści. Podobnie jak przy zewnętrznych świetlówkach bakteriobójczych, tak i w tym przypadku dezynfekowane pomieszczenie musi być opuszczone przez ludzi oraz zwierzęta. Oczyszczanie powietrza z kurzu, bakterii i wirusów może byc więc odrobine problematyczne, ale konieczne dla pełni bezpieczeństwa!

Usuwanie zanieczyszczeń za pomocą zamgławiania odbywa się za pośrednictwem specjalistycznego sprzętu, który rozpyla w pomieszczeniu wodę destylowaną wzbogaconą specjalną chemiczną substancją. Krople, czyli mgiełka, są niezwykle drobne, dlatego dezynfekują powietrze oraz wszystkie powierzchnie, głęboko w nie wnikając. Taka metoda świetnie poradzi sobie z wirusami, bakteriami i grzybami. Co ważne, z pomieszczenia można ponownie korzystać już po kilku godzinach.

Masz dzieci w wieku szkolnym? Sprawdź jak placówki edukacyjne dbają o bezpieczeństwo maluchów i młodzieży! Kliknij: https://www.gorlice.info.pl/2021/02/26/dezynfekcja-w-szkole-i-przedszkolu-jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-w-placowkach-edukacyjnych/

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *