Dezynfekcja w szkole i przedszkolu – jak zadbać o bezpieczeństwo w placówkach edukacyjnych?

Autor
Dezynfekcja w szkole

Zamknięcie przedszkoli i szkół wywołane szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa stało się niemałym kłopotem dla wielu rodziców. Najwięcej problemów mieli ci, którzy mają małe dziecko, ale jego wiek nie uprawnia rodzica do skorzystania z płatnej opieki nad pociechą. Dlatego też po otworzeniu szkół dla uczniów niektórych klas, rodzice odetchnęli z ulgą, gdyż nie muszą już zastanawiać się, jak zorganizować opiekę dla dziecka, które jeszcze jej wymaga. Powrót uczniów do szkół wiąże się jednak z dosyć dużym ryzykiem zakażenia. Z tego względu pracownicy tych placówek powinni zadbać o jak najwyższy poziom bezpieczeństwa dzieci. Bardzo ważna jest dezynfekcja rąk u dzieci oraz dezynfekcja powierzchni w szkole, które mogą być dotykane przez uczniów. Jakie procedury bezpieczeństwa panują obecnie w takich placówkach? Jak jest przeprowadzana dezynfekcja w szkole i przedszkolu? Sprawdź!

Dezynfekcja szkoły po koronawirusie – jakie są wytyczne dotyczące bezpieczeństwa?

Zanim władze podjęły decyzję związaną z otworzeniem niektórych klas w placówkach oświatowych oraz przywróceniem w nich nauczania stacjonarnego, do sekretariatów dotarły procedury dezynfekcji w szkole, których należy przestrzegać. Owe wytyczne sporządzono, by zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem. Na wejściu do każdej szkoły konieczna jest dezynfekcja rąk u dzieci. W szkole powinny zostać także przeprowadzone szkolenia dotyczące zapewniania dzieciom oraz nauczycielom bezpieczeństwa podczas przebywania w placówkach. Głównym ich tematem jest dezynfekcja. Szkolenia mają na celu opracować plan oraz strategię oczyszczania poszczególnych powierzchni (zwłaszcza tych najczęściej dotykanych przez dzieci i dorosłych). Nikt nigdy przedtem nie pouczał pracowników gospodarczych, jak powinna być przeprowadzana w szkołach dezynfekcja. Szkolenie tego typu powinno uświadomić, że jest wiele miejsc i powierzchni w szkołach, które należy oczyszczać tak często jak to tylko możliwe. Dodatkowo nauczyciele powinni zostać poinformowani o tym, że najlepiej gdyby dzieci nie wychodziły na przerwie na korytarz, tylko spędzały ją w klasie, zachowując należny dystans. Wyjście na korytarz powinno być możliwe wyłącznie w maseczkach. W salach lekcyjnych w czasie trwania zajęć, maseczki nie są konieczne, jeśli jednak stoliki uczniów ustawione są z zachowaniem pewnego dystansu od siebie. Dodatkowo nauczyciel powinien pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przeprowadzane są lekcje.

Dezynfekcja w szkole – co powinno podlegać oczyszczeniu?

dezynfekcja rąk w szkole
Źródło: https://bit.ly/3dEnPLm

W szkole znajduje się wiele miejsc i powierzchni, które są dotykane przez wszystkich uczniów. Należą do nich np. klamki, włączniki światła, czy pokrywka kosza na śmieci. Jeśli zależy nam na zapewnieniu dzieciom i nauczycielom bezpieczeństwa, przed wejściem do każdej klasy powinny znajdować się płyny, dzięki którym możliwa będzie dezynfekcja rąk w szkole. To właśnie dłonie mają najczęściej styczność z różnymi powierzchniami, na których mogą gromadzić się groźne wirusy i dlatego też powinny być oczyszczane tak często jak to możliwe. Dokładnie zdezynfekowane powinny być także blaty stolików, oparcia krzeseł oraz haczyki, na których zawiesza się plecaki. Najskuteczniejszym preparatem, do dezynfekcji wszystkich powierzchni, których mogą dotykać uczniowie i nauczyciele jest środek posiadający właściwości bakteriobójcze oraz wirusobójcze. Na rynku jest mnóstwo preparatów o takich właściwościach. Można nimi spryskać powierzchnie, które wymagają oczyszczenia, a następnie wytrzeć je do sucha ręcznikiem papierowym lub ściereczką. Jak już wcześniej wspomnieliśmy bardzo ważne jest także regularne wietrzenie klas, tak by również powietrze unoszące się w ich wnętrzu mogło zostać oczyszczone.

Dezynfekcja pomieszczeń w szkole  

dezynfekcja powierzchni w szkole
Źródło: https://bit.ly/3sipVEx

Dokładną i kompleksową dezynfekcję pomieszczeń najczęściej przeprowadzają pracownicy gospodarczy tuż po opuszczeniu szkoły przez uczniów. Wówczas panie sprzątające takie placówki mogą spokojnie przystąpić do wykonywania powierzonych im obowiązków. Oprócz standardowych prac porządkowych, jakie należy wykonywać w klasach, czyli zamiatania podłóg oraz ich mycia, konieczne jest także oczyszczenie innych powierzchni, o których w normalnych warunkach nikt nawet by nie pomyślał. Mowa tutaj o klamkach otwierających okna oraz drzwi. Należy także oczyścić dokładnie umywalki (które najczęściej znajdują się w pracowniach chemicznych) oraz kosze na śmieci. Ławki, krzesła a także tablica i pisaki służące do pisania po niej, także będą wymagały zdezynfekowania. Do dezynfekowania większych powierzchni warto użyć parownicę, która pod wpływem wysokiej temperatury skutecznie pozbędzie się wirusów i bakterii. Oczywiście można także używać ściereczek, które zostały wcześniej zanurzone w wodzie z dodatkiem preparatu wirusobójczego. 

Dezynfekcja sprzętu sportowego i sali gimnastycznej

Kolejnym pomieszczeniem w szkole, które także wymaga dokładnego oczyszczenia jest sala gimnastyczna oraz często należący do niej kantorek z piłkami oraz innymi akcesoriami do ćwiczeń. Dezynfekcja sprzętu sportowego w szkole, jest niezwykle istotna. Chociaż na sali gimnastycznej przebywają w tym samym czasie wyłącznie uczniowie tylko jednej klasy, to przecież dotykają tych samych urządzeń i akcesoriów do ćwiczeń, co dzieci z innych grup. Dlatego też bardzo ważne jest oczyszczanie sprzętów, które na danej lekcji będą używane przez dzieci oraz regularne pranie szarf, zakładanych podczas grania np. w piłkę nożną.

Dezynfekcja w sali komputerowej

Do przeprowadzenia zajęć z informatyki konieczne jest posiadanie komputerów, które dostępne są w sali komputerowej. Zanim jednak uczniowie rozpoczną lekcje w tej klasie, bardzo ważna jest dezynfekcja klawiatury i myszki. W szkole przecież każdy uczeń korzysta z tych samych urządzeń peryferyjnych, co inni uczniowie. Należy jednak wiedzieć jak oczyszczać te urządzenia. Dezynfekcja klawiatury w szkole oraz myszki powinna być przeprowadzana bardzo ostrożnie. Nie możemy wziąć w dłoń płynu bakteriobójczego w sprayu i zwyczajnie spryskać nim owych akcesoriów. Ciecz może się wówczas dostać do ich wnętrza i sprawić, że przestaną one poprawnie funkcjonować. Najlepiej jest więc nanieść odrobinę specyfiku na ściereczkę z mikrofibry i wilgotną tkaniną przetrzeć delikatnie urządzenia peryferyjne. 

Dezynfekcja toalet w szkole

Bardzo ważna jest także dezynfekcja toalet w szkole. Z nich także bardzo często korzystają dzieci, dotykając każdej możliwej powierzchni. Dlatego też niezwykle istotne jest regularne dezynfekowanie baterii zamocowanych przy umywalkach jak i samych umywalek. Dodatkowo należy pamiętać o czystość deski sedesowej, przycisku służącego do spłukania wody oraz pokrętła służącego do zamknięcia drzwi. Jeśli w toalecie znajdują się niskie parapety, także należy pamiętać o ich oczyszczeniu, gdyż mali uczniowie oczekujący na zwolnienie się toalety bardzo lubią siedzieć na parapetach.

Dezynfekcja korytarza

procedury dezynfekcji w szkole
Źródło: https://bit.ly/3qNuuGD

Chociaż w zaleceniach sanepidu znajduje się adnotacja dotycząca ograniczenia przebywania uczniów na korytarzach stanowiących części wspólne szkoły, to jednak zmierzając np. do łazienki czy biblioteki, uczniowie muszą wyjść na hall. Dlatego też konieczne jest oczyszczanie ławek oraz klamek, które znajdują się na korytarzu. Warto także zdezynfekować parapety, na których przed rozpoczęciem lekcji, uczniowie czekający na otworzenie klasy kładą swoje plecaczki.

Dezynfekcja w przedszkolu – jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych?

Dzieci w przedszkolu w odróżnieniu od starszych uczniów najczęściej nie siedzą kilka godzin w jednym miejscu przy stoliku. Większa część ich dnia polega na zabawie. Dlatego też niektóre nauczycielki pracujące w przedszkolu postanowiły pochować pluszowe misie, których nie da się w łatwy sposób oczyścić. Dezynfekcja zabawek w przedszkolu powinna być przeprowadzana tak często jak to możliwe. Dzieci bowiem bawią się wspólnie i czasem trudno im wytłumaczyć że mają zachować dystans. Skoro mnóstwo maluchów przebywa w jednym pomieszczeniu bardzo ważne jest to, by nauczyciel pamiętał o tym jak ważna jest dezynfekcja rąk. Kiedy tylko dzieci skończą zabawę i będą miały wykonywać zajęcia przy stolikach, nauczyciel powinien najpierw udostępnić maluchom płyn do dezynfekcji, by później zaprosić ich do stoliczków. Równie ważna jest dezynfekcja toalet w przedszkolu. Ich oczyszczanie odbywa się na podobnych zasadach jak w szkole.

Co pomoże w dezynfekcji szkoły? Preparaty i urządzenia

Dzieci są najczęściej bardzo żywiołowe. Zazwyczaj ciężko jednemu nauczycielowi mieć w zasięgu wzroku każdego malucha. Dlatego też pojawia się pytanie co do dezynfekcji rąk jest wskazane w przedszkolu? Płyn do dezynfekcji rąk w szkole może być stosowany także w przypadku młodszych dzieci, jednakże nauczyciel powinien schować go, kiedy nie jest potrzebny, tak by znajdował się poza zasięgiem dzieci. Przedszkolaki raczej rzadko opuszczają klasę, w której mają swoje ulubione gry i zabawki. Dlatego też warto umieścić w tym pomieszczeniu urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń. Świetnie sprawdzi się dekontaminator, który oczyści powietrze z niebezpiecznych wirusów i bakterii, dzięki czemu dzieci będą mogły bawić się wspólnie nie zważając na koronawirusa. Warto wybrać sprzęt NOVAERUS 800. Cena takiego urządzenia jest zachęcająca do kupienia go, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego zastosowanie.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *