SPA – co to jest i dlaczego stało się tak modne?

Autor
Dlaczego warto udać się do SPA?

Nasza codzienność nie zawsze jest kolorowa i przyjemna, bardzo często stawiamy czoła wyzwaniom i problemom, które potrafią nas mocno zmęczyć. Najlepszą receptą na stres i nerwy jest odprężenie i relaks. W tym celu wielu ucieka do natury spędzając weekend w górach lub urlop nad morzem. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na kilkudniowy wyjazd – tutaj z pomocą przychodzą choćby Day SPA. Dowiedz się, czym jest SPA i dlaczego miejsca SPA są tak chętnie odwiedzane.

Co to jest SPA?

Wielu uważa, iż nazwa SPA wywodzi się od łacińskiej sentencji sanus per aquam, czyli zdrowy przez wodę. Uzdrowiska i łaźnie były chętnie odwiedzanymi miejscami już w czasach antycznych, możemy obserwować to obecnie w postaci ruin dużych starożytnych ośrodków, na przykład w Rzymie (Termy Karakalli), czy w szwajcarskim miasteczku Leukerbad. W starożytności takie miejsca były nieodłącznym obiektami w infrastrukturze miast i często łączyły w sobie baseny i łaźnie, ale także biblioteki lub sale muzyczne, a nawet stadiony – były więc swoistymi centrami rozrywki.

Druga hipoteza dotycząca pochodzenia nazwy SPA wywodzi się od nazwy kurortu – belgijskiej miejscowości Spa, która już w XIV wieku była chętnie obieranym kierunkiem uzdrowiskowym, gdzie kuracjuszy leczono wodami posiadającymi odpowiednie właściwości.

SPA oryginalnie odnosiło się więc do miejsc, w których leczono przy wykorzystaniu wody. Obecnie natomiast termin ten wiąże się z miejscami odnowy biologicznej, które oferują zabiegi pielęgnacyjne, relaksacyjne i kosmetyczne, gdzie można zaznać prawdziwego odpoczynku i luksusu. Większość centrów SPA oferuje między innymi różne rodzaje masaży, depilacji, peelingów, a także zabiegów na poszczególne części ciała, na przykład dłonie lub twarz. Dziś takie gabinety możemy znaleźć w wielu dużych miastach. SPA w Krakowie są naprawdę popularnymi miejscami spędzania czasu i odprężenia.

Rodzaje SPA – czym się różnią?

Istnieje kilka rodzajów SPA, w których możemy skorzystać ze zróżnicowanych zabiegów, ale także różnych dodatkowych atrakcji. Wzrost różnorodności spowodowała duża popularyzacja obiektów SPA, które obecnie mieszczą się w rożnych punktach i kompleksach, na przykład w hotelach, kurortach, klubach fitness, ale także jako indywidualne gabinety w miastach. Oto kilka rodzajów SPA:

  • Day SPA – jest to część wydzielona w różnych salonach kosmetycznych, kompleksach sportowych i rekreacyjnych oraz innych punktach, gdzie można skorzystać z różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych i relaksacyjnych, takich jak masaże ciała, do których wykorzystuje się też rekwizytów, na przykład baniek chińskich, świec i olejków, zabiegów parafinowych na dłonie i stopy, aromaterapii, peelingów oraz innych zabiegów kosmetycznych, a także porad dotyczących zdrowia i pielęgnacji ciała. Dużo obiektyw typu Day SPA znajduje się w Krakowie oraz innych miastach w Polsce;
  • Medical SPA – są to hotele lub kompleksy sportowo-rekreacyjne zatrudniające w ramach części SPA wykwalifikowanych specjalistów medycznych, na przykład pielęgniarki, dietetyków lub lekarzy. W związku z tym oferta Medical SPA to nie tylko miejsce oferujące zabiegi pielęgnacyjne i relaksujące, ale także rehabilitacyjne oraz lecznicze, takie jak fizykoterapia, dermatologia kosmetyczna, a nawet chirurgia estetyczna.
  • Resort SPA – są to swoiste centra sportowe oraz rekreacyjne, w których oprócz oferty pielęgnacyjno-relaksacyjnej odwiedzający mogą wziąć udział w różnych innych aktywnościach, które służą zachowaniu dobrej kondycji. Wśród nich znajdziemy na przykład różne aktywności sportowe – basen, boiska do gier, siłownie. Resort SPA są świetnym przykładem na spędzenie aktywnego urlopu z rodziną.
  • Destination SPA – to ośrodki, które pozwolą na pełen odpoczynek w oderwaniu od codzienności. Miejsca takie to prawdziwa kumulacja relaksacyjno-prozdrowotnych zabiegów ulokowana w jednym resorcie. Często takie miejsca organizują przykładowo kursy odchudzania lub rzucania palenia.
  • Business SPA – to obiekty, które oprócz funkcji relaksacyjnych i odprężających łączą w sobie centra konferencyjne i biznesowe. Po często stresujących spotkaniach można wtedy z łatwością odpocząć i pozbyć się nagromadzonych emocji.

Z pewnością wraz z rozwojem tego typu usług będą pojawiać się kolejne kategorie. Zabiegi SPA stają się coraz bardziej popularne, w związku z czym możemy spotkać się z nimi w naprawdę wielu miejscach. Warto jednak, aby SPA w Małopolsce, Krakowie, Warszawie, na Śląsku, czy w każdym innym regionie i mieście charakteryzowało się dobrą infrastrukturą wewnętrzną i wyposażeniem oraz przede wszystkim posiadało dobre opinie. Jednym z polecanych jest SPA w Krakowie — Moonlight SPA, posiadające bardzo bogatą ofertę i solidną, wykwalifikowaną ekipę.

SPA – idealne miejsce do relaksu i odpoczynku

Gabinety SPA oraz zabiegi, którym możemy poddać się w wielu miejscach, pozwolą w pełnym stopniu zaznać prawdziwego relaksu, odpoczynku i luksusu. SPA idealnie pozwolą zrównoważyć zabieganą codzienność z potrzebą odprężenia. To jedno z tych miejsc, które warto odwiedzać, aby poczuć napływ energii i odrodzić się na nowo.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *