Artroskopia kolana – co to jest i jak się do niej przygotować?

Autor
Jak wygląda artroskopia kolana?

Staw kolanowy to jeden z najbardziej skomplikowanych mechanizmów w ludzkim ciele. Składa się z wielu części, działających jak precyzyjny mechanizm. Jednakże, kolano jest też jedną z części ciała, które najczęściej ulegają uszkodzeniu. Szacuje się, że obrażenia kolan stanowią aż do 25% wszystkich uszkodzeń ciała. Mogą one też wystąpić niemal w każdym wieku. Dzięki nowoczesnej medycynie zarówno diagnostyka, jak i leczenie różnych urazów kolana stało się stosunkowo łatwe i mało inwazyjne. Z pomocą przychodzi bowiem artroskopia kolana.

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia stawu kolanowego to endoskopowa metoda pozwalająca nie tylko na zbadanie kolana, ale również na interwencję w przypadku różnych urazów. W czasie zabiegu chirurg wykonuje dwa niewielkie nacięcia na kolanie pacjenta. Przez otwory te wprowadzana jest kamera, która pozwala na dokładne zobrazowanie wnętrza stawu kolanowego. Artroskopia pozwala także na natychmiastową interwencję – zależnie od urazu, czy uszkodzenia kolana, ortopeda może przeprowadzić dodatkowe zabiegi, jak chociażby usunięcie ciał obcych, rekonstrukcję więzadeł, czy szycie łąkotki.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Dzięki temu, że artroskopia kolana jest tak mało inwazyjna, pacjent najczęściej spędza w szpitalu nie więcej niż dwa dni.

W jakich przypadkach wykonuje się artroskopię kolana?

Na artroskopię stawu kolanowego zakwalifikować się można ze względu na różne urazy, czy dolegliwości kolana. Wśród nich warto wymienić ból i obrzęki, torbiele, kłopoty ze stabilnością ruchu kolan, czy złamania śródstawowe. Powodem do wykonania artroskopii mogą być także zmiany zwyrodnieniowe stawów, a nawet zmiany nowotworowe. Przed zabiegiem konieczna będzie wizyta u ortopedy, który po wykonaniu odpowiednich badań zdecyduje, czy najlepszą opcją będzie artroskopia kolana. W Krakowie nietrudno będzie znaleźć ortopedę, który może skierować na tę operację.

W czasie wizyty lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, by określić objawy i dowiedzieć się czegoś o możliwych urazach, czy przeciążeniach stawów. Następnie wykonana zostanie seria badań, na przykład rentgen, czy rezonans magnetyczny. Jeśli ortopeda zdecyduje o konieczności przeprowadzenia artroskopii kolana, wypisane zostanie skierowanie do szpitala. Sama operacja trwać może od kilkunastu minut do około dwóch godzin. Wszystko zależy od tego, czy jest to artroskopia jedynie diagnostyczna, czy wykonane zostaną dodatkowe zabiegi, mające na celu naprawienie, bądź usunięcie uszkodzonych struktur.

Gdzie wykonuje się zabiegi artroskopii stawu kolanowego?

Zdrowie nasze i naszej rodziny jest najważniejsze. Dlatego jeśli artroskopia kolana jest zabiegiem wskazanym przez ortopedę, należy przeprowadzić ją w placówce odpowiednio wyposażonej w najnowsze instrumenty medyczne, posiadającej duże doświadczenie. Gdzie bezpiecznie wykonamy artroskopie kolana w Krakowie ?  – Effi Orthopedic Clinic to miejsce o bardzo dobrej renomie dysponujące wysoce wykwalifikowanym personelem medycznym.

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Jak zostało wspomniane, artroskopia nie jest bardzo inwazyjną metodą, nie oznacza to jednak, że nie wymaga rehabilitacji pozabiegowej. Rekonwalescencja zaczyna się niedługo po operacji i polega na całym wachlarzu ćwiczeń, mających na celu stopniowe przywracanie pełnej ruchliwości kolana. Rehabilitacja po artroskopii kolana zaczyna się od masaży i rozciągania nogi. Niejednokrotnie stosuje się także krioterapię, czy elektrostymulację mięśni. Należy odciążać nogę i poruszać się o kulach. Z czasem rehabilitację wzbogaca się o więcej ćwiczeń. Jednym z miast, gdzie nietrudno znaleźć gabinet fizjoterapeutyczny oferujący rekonwalescencję po artroskopii kolana jest Kraków.

Przez cały czas rekonwalescencji należy stosować się do zaleceń rehabilitanta oraz ortopedy. W pierwszych dniach po zabiegu koniecznie może być branie leków przeciwbólowych. Dzięki temu, że artroskopia kolana wymaga jedynie dwóch małych nacięć, a całość zabiegu przeprowadzana jest z użyciem drobnych, precyzyjnych narzędzi chirurgicznych, najczęściej wystarczają ogólnodostępne leki przeciwbólowe.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *