Dlaczego odpowiednia szczoteczka do zębów ma znaczenie i jak wybrać najlepszą?

Autor
szczoteczka do zębów – jak ją wybrać

Kolejny raz stoisz przed półką ze szczoteczkami do zębów w drogerii i nie wiesz, na którą się zdecydować? Aktualnie używana jest niby w porządku, ale nie jesteś do końca zadowolony z tego, jak czyści Twoje zęby? A gdyby tak kupić szczoteczkę elektryczną lub soniczną – może ona będzie rozwiązaniem? Pytań i wątpliwości dotyczących wyboru odpowiedniej szczoteczki może być wiele, a z drugiej strony duża część osób nie zastanawia się mocno nad tą decyzją, a po prostu po raz kolejny sięga po klasyka, jakim jest szczoteczka medium.

Wybór dobrej szczoteczki do zębów ma ogromne znaczenie. Dlatego warto przemyśleć swoje wymagania, porozmawiać ze stomatologiem i przede wszystkim poszerzyć swoją wiedzę o dostępnych opcjach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych niezbędnych akcesoriach do higieny jamy ustnej!

Dlaczego wybór odpowiedniej szczoteczki jest tak ważny?

Zadaniem szczoteczki Curaprox, Oral-B, Colgate czy każdej innej marki jest oczyszczenie zębów z płytki bakteryjnej, która może prowadzić do rozwoju próchnicy i pojawienia się ubytków. To właśnie dlatego zalecane jest mycie zębów kilka razy w ciągu dnia – pozwala to na bieżące pozbywanie się bakterii, które w innym przypadku pozostałyby nagromadzone w jamie ustnej. Od wyboru odpowiedniej szczoteczki zależy więc to, czy płytka bakteryjna zostanie w całości usunięta, czy może nie poradzi sobie ona z pełnym oczyszczeniem zębów.

Wybór dobrej szczoteczki jest więc podstawą dbania o higienę jamy ustnej. Należą do niej oczywiście nie tylko zęby, ale i dziąsła. Zbyt twarda szczoteczka może przyczynić się do ich krwawienia i recesji. Zła szczoteczka może także pogłębiać istniejące już problemy, np. paradontozę. Dlatego w wyborze dobrego modelu warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem stomatologa, który dobrze zna nasz przypadek.

Niektóre osoby będą bardziej zadowolone z wyboru klasycznej manualnej szczoteczki, a dla innych najlepsze okażą się modele soniczne lub elektryczne. Dopasowanie tego akcesorium do swoim wymagań i możliwości (np. dla kogoś komu zależy na czasie lepszym wyborem będzie szczoteczka elektryczna) pozwoli na zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

Na jakie elementy szczoteczki manualnej warto zwrócić uwagę?

Szczoteczki manualne, które widzisz na półce drogerii tylko z pozoru są do siebie podobne. Tak naprawdę dość mocno się od siebie różnią. Ważnym elementem, który je różnicuje jest materiał, z którego wykonane jest włosie. Coraz większą popularnością cieszą się ekologiczne, naturalne tworzywa, jednak tak naprawdę najlepszym wyborem są te syntetyczne. To one zapobiegają rozwojowi bakterii na szczoteczce, a do tego nie chłoną wody.

Nie warto wybierać modeli, których włosie jest tak zbite, że nie ma między nim żadnych przerw. Jego odpowiednie rozstawienie sprawi natomiast, że szczoteczka nie będzie cały czas mokra, woda będzie mogła z niej spływać, a włosie schnąć pomiędzy kolejnymi myciami zębów.

Pozostając jeszcze przy włosiu, warto zwrócić uwagę także na to, czy jest ono w delikatny sposób zakończone. Jego zaokrąglone końcówki sprawią, że taką szczoteczką nie poranisz sobie dziąseł ani nie zetrzesz szkliwa.

Wybór szczoteczki polecanej przez stomatologów jest dobrym wyborem przede wszystkim dla osób zmagających się z chorobami przyzębia. Dbanie o higienę jamy ustnej za pomocą odpowiednich akcesoriów jest często także elementem profilaktyki.

Trudności może przysporzyć również wybór stopnia twardości włosia – czyli soft, medium lub hard. Najczęściej pierwszy z nich, jako że jest najdelikatniejszy, jest polecany dla osób, które mają problem z krwawiącymi i wrażliwymi dziąsłami, chorują na paradontozę lub inne choroby przyzębia, wymagające specjalnej pielęgnacji. Medium jest włosiem zdecydowanie najczęściej wybieranym, gdyż świetnie sprawdza się dla wszystkich, którzy nie mają problemów z chorobami jamy ustnej. Z kolei twarde włosie zazwyczaj nie jest polecane do codziennej pielęgnacji, może się sprawdzić u osób z bardzo twardym szkliwem czy posiadających przebarwienia wynikające z picia kawy i palenia papierosów.

A co z gumowymi częściami szczoteczki – spodnią częścią główki i dodatkowymi elementami znajdującymi się między włosiem? Pierwsza z nich służy do czyszczenia języka, jednak coraz częściej w tym celu polecane jest dedykowane akcesorium, jakim jest czyścik do języka. Pojawiają się głosy, że szczoteczka służy do oczyszczania zębów, a językiem powinien zająć się osobny produkt, który jest dedykowany temu celowi. Dlatego warto zaopatrzyć się w czyścik, a przy wyborze szczoteczki nie zwracać uwagi na ten element.

Z kolei dodatkowe gumowe elementy między włosiem mogą pomóc w polerowaniu zębów. Ich zadaniem jest zadbanie o ich ładny wygląd, a odgrywają mniejszą rolę w usuwaniu płytki bakteryjnej, gdyż tym zajmuje się włosie. Możesz więc wybierać modele z dodatkiem tych gumowych elementów, w zależności od swoich preferencji – nie są one w żaden sposób niewskazane.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *