Jak zmniejszyć zegarek? 3 praktyczne porady

Autor
jak zmniejszyć zegarek - porady

Zakup nowego zegarka to zawsze niezwykle przyjemny moment. Większość osób nie może doczekać się założenia czasomierza i chce zrobić to od razu. Jednak nie zawsze jest to możliwe – duża część modeli wymaga dopasowania do nadgarstka, a co się z tym wiąże konieczne jest zmniejszenie bransolety zegarka. Osoby o wyjątkowe drobnych nadgarstkach mogą także spotkać się z tego typu problemem w przypadku czasomierza na pasku – silikonowym, skórzanym czy materiałowym. Dlatego warto dowiedzieć się, jak zmniejszyć zegarek, bez względu na to, czy interesują Cię zegarki Orient, Casio czy Daniel Wellington. Poznaj praktyczne porady, które pozwolą Ci cieszyć się doskonale dopasowanym czasomierzem!

Zmniejszenie bransolety zegarka i czasomierza na pasku – w domu czy u zegarmistrza?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, nad którą powinieneś się zastanowić, jest to, czy chcesz podjąć się zmniejszania bransolety lub paska w zegarku samodzielnie, czy może wolisz oddać to zadanie w ręce specjalisty, czyli zegarmistrza. Druga opcja jest szczególnie polecana przy czasomierzach w górnej półki, które są produktami premium. W przypadku takich modeli lepiej nie ryzykować, że coś pójdzie nie tak – a zmniejszenie bransolety zegarka wymaga naprawdę dużej precyzji i cierpliwości. Jeśli jednak nie obawiasz się pracy, która musi być dokładna i zajmie Ci czas, masz zielone światło, aby się jej podjąć!

Zanim podejmiesz decyzję, możesz wziąć pod uwagę, czy także to, czy planujesz zakup większej liczby czasomierzy (np. korzystając z promocyjnych cen, które oferuje sprawdzony sklep z zegarkami). Koszt jednorazowego zmniejszenia zegarka wynosi maksymalnie kilkadziesiąt złotych, a zestaw przyrządów, które przydadzą Ci się podczas skracania paska czy bransolety, może kosztować więcej. Dodaj to tego swój czas i może okazać się, że wymiana u zegarmistrza jest bardziej opłacalna.

Jak zmniejszyć bransoletę od zegarka – przydadzą Ci się odpowiednie narzędzia!

Aby podejść do kwestii tego, jak zmniejszyć zegarek, w pełni profesjonalnie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Polecane są przede wszystkim gotowe zestawy, w których znajdziesz kilkanaście niezbędnych elementów. Weź jednak pod uwagę, że są one zazwyczaj odpowiedzią na kwestię, jak zmniejszyć bransoletę od zegarka, a nie każdy komplet zawiera urządzenie do wykonywania dziurek w paskach ze skóry, tworzywa sztucznego czy materiału – do nich przyda się się specjalny perforator lub dziurkacz. Dzięki temu wykonany otwór będzie doskonale się sprawdzał i obwód zegarka faktycznie się zmniejszy, a w żaden sposób nie straci on na wyglądzie.

Zestaw zegarmistrzowski przyda Ci się szczególnie w przypadku zegarka na bransolecie z ogniw.

Czy warto kupować zestaw? Jeśli posiadasz te narzędzia w swoich zbiorach, oczywiście nie musisz tego robić. Jeśli jednak będziesz podejmował się tego zadania pierwszy raz, z kompletem przydatnych elementów zmniejszenie bransolety zegarka stanie się po prostu łatwiejsze. A czemu nie uprościć sobie pracy? Pamiętaj także, że taki zestaw wykorzystasz wielokrotnie!

Jak zmniejszyć zegarek – na bransolecie i na pasku?

Zmniejszenie bransolety zegarka i skrócenie modelu na pasku wcale nie musi być trudne! Poziom zaawansowania tej pracy zależy przede wszystkim od modelu Twojego zegarka. Poznaj najlepsze metody poniżej.

Jak zmniejszyć bransoletę od zegarka?

Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie, czy Twój zegarek jest wyposażony w bransoletę z ogniw czy tę typu mesh. Druga opcja jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza, więc zacznijmy od niej. W tym przypadku nie musisz nic usuwać z samej bransolety, a wystarczy, ze podważysz jej zapięcie. Następie możesz je przesunąć na idealne miejsce i zatrzasnąć – sprawdź, czy czasomierz pasuje. Jeśli tak, to gotowe! Jeśli nie, to wystarczy, że powtórzysz ten proces. Uważaj podczas poruszania zapięcia po delikatnych splecionych ze sobą ogniwach, aby ich nie uszkodzić.

Zupełnie inaczej wygląda skracanie zegarka z bransoletą z ogniw, czyli tą, która jest zdecydowanie częściej wybierana. To właśnie przy tym procesie przydadzą Ci się narzędzia, gdyż będziesz zajmował się usuwaniem z bransolety wybranej liczby segmentów. Aby to wykonać wystarczy, że wyjmiesz z ogniw piny. Jak to zrobić?

Wykorzystaj do tego wybijak, który należy ułożyć w odpowiedniej pozycji w otworze w segmencie, a następnie uderzyć. To pozwoli Ci wyjąć pina (pilnuj, aby te części się nie zgubiły). Powtarzając tę czynność, sposób pozbędziesz się wybranej liczby segmentów. Na koniec nie zapomnij o dołożeniu do bransolety ostatniej szpilki i zmniejszenie bransolety zegarka wykonane!

Jak zmniejszyć zegarek na pasku?

Jak już wspomniałam do skrócenia zegarka na pasku przyda Ci się perforator lub specjalnie przeznaczony do tego dziurkacz. Z jego pomocą wykonanie otworu będzie szybkie i dokładne, a do tego… bezpieczne! Jeśli zdecydujesz się na zrobienie tego na własną rękę, ale bez odpowiednich narzędzi, nikt nie zagwarantuje Ci, że efekt będzie zadowalający i nie uszkodzisz czasomierza. Korzystanie z przyrządu do dziurek jest szybkie i proste – wystarczy przyłożyć go w odpowiednim miejscu i zacisnąć. Zapewnij sobie stabilne podłoże, aby otwór powstał w dobrym miejscu, dzięki czemu czasomierz będzie idealnie dopasowany.

Powyższa metoda jest najczęściej stosowana przez osoby zastanawiające się, jak zmniejszyć zegarek na pasku ze skóry naturalnej lub tworzysz sztucznego. Sytuacja może się nieco skomplikować w przypadku czasomierza posiadającego pasek z materiału – do niego musisz wybrać odpowiednie urządzenie lub oddać swój zegarek w ręce zegarmistrza. Zawsze bierz pod uwagę szanse na niepowodzenie. Jeśli są wysokie, lepiej nie ryzykować.

1/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *