Jaka szlifierka kątowa do domowego warsztatu? Praktyczne porady

Autor
jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza? w warsztacie lepiej sprawdzają się modele elektryczne

Trudno wyobrazić sobie domowy warsztat przez kilku podstawowych narzędzi. Każdy majsterkowicz powinien mieć pod ręką m.in. wkrętarkę, zestaw kluczy czy podstawowe przyrządy stolarskie. Do tego zestawu należy dodać szlifierkę kątową. Przyda się nie tylko do szlifowania, ale także przecinania różnych elementów. By jednak urządzenie dobrze Ci służyło, musisz zdecydować się na odpowiedni model. A na rynku jest ich mnóstwo. Jaka szlifierka kątowa najlepiej sprawdzi się w domowym warsztacie? Przeczytaj nasze porady, a wybierzesz bez pudła!

Jaka szlifierka kątowa – akumulatorowa czy elektryczna?

Na początek musisz wybrać typ zasilania urządzenia, z jakiego będziesz korzystać. Szlifierki kątowe dzielą się na elektryczne, zasilane bezpośrednio z sieci, oraz szlifierki akumulatorowe.

Szlifierki kątowe elektryczne

Urządzenia elektryczne są bardziej popularnym rozwiązaniem. Takie szlifierki z reguły cechują się lepszymi osiągami od konkurentów na baterie. Jednocześnie są też jednak rozwiązaniem tańszym.

Szlifierki kątowe elektryczne zapewniają nieprzerwaną pracę. Wystarczy, że są podłączone do prądu, a będą mogły funkcjonować nawet przez kilkadziesiąt minut. Choć zawsze trzeba uważać, by ich nie przegrzać!

Minusem szlifierek elektrycznych jest oczywiście ograniczony kablem zasięg. Rozwiązaniem będzie przedłużacz – dzięki niemu można używać tych urządzeń również na zewnątrz. Trzeba być jednak ostrożnym i zrezygnować z pracy w czasie deszczu. Mimo wszystko to elektryczne urządzenia zaspokoją większość Twoich warsztatowych potrzeb.

Szlifierki kątowe akumulatorowe

Urządzenie akumulatorowe może Ci się przydać, jeśli szukasz mobilnej szlifierki i często potrzebujesz jej pomocy również poza warsztatem. W takich sytuacjach szlifierka akumulatorowa może okazać się nieoceniona. Brak kabla sprawia też, że jest zdecydowanie bardziej poręczna.

Urządzenie zasilane baterią wymaga jednak regularnego ładowania. Czasami może zdarzyć się sytuacja, w której w nieoczekiwanym momencie akumulatory się wyczerpią. Szlifierka tego typu nie jest więc narzędziem niezawodnym. Poza tym baterie ważą swoje, takie szlifierki bywają cięższe od elektrycznych.

I niemal zawsze są od nich droższe, a do tego cechuje je przeważnie niższa moc. Lepsze osiągi gwarantują co prawda urządzenia akumulatorowe z silnikiem bezszczotkowym, ale kosztują jeszcze więcej. W większości warsztatów szlifierki akumulatorowe będą więc niepotrzebnym wydatkiem.

Jaką moc szlifierki kątowej wybrać?

Jak widać, rodzaj zasilania szlifierki ma wpływ na jej moc. A to jeden z najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, kiedy odwiedzisz sklep z narzędziami.

Moc szlifierki określa się w watach. Im większa, tym twardsze materiały można nią obrabiać. Szlifierka nie będzie bowiem zwalniać przy większym obciążeniu. Wyższa moc to zazwyczaj także większa wytrzymałość urządzenia. Jeśli więc w czasie pracy w warsztacie często przecinasz na przykład stalowe elementy, wybierz szlifierkę z większą mocą.

Jaka szlifierka kątowa będzie wówczas potrzebna? Przy pracy z twardymi elementami warto szukać narzędzi o mocy co najmniej 2000 W. Z drugiej strony, jeśli nie stawiasz na co dzień czoła takim wyzwaniom, wystarczy urządzenie z mocą oscylującą wokół 1000 W. Bez problemu poradzi sobie z podstawowymi pracami.

Jaką wielkość szlifierki kątowej wybrać?

O użyteczności szlifierki kątowej decyduje również jej wielkość. Kluczowym parametrem jest maksymalna średnica tarczy, jaką można założyć na urządzenie. Standardowym rozwiązaniem są szlifierki z tarczą o średnicy 125 milimetrów.  To najtańsze narzędzia, które powinny bez problemów wystarczyć do pracy w warsztacie. Nieco mniejszą, ale także poręczną alternatywą są szlifierki z tarczą 115 mm.

Takie średnice towarzyszą jednoręcznym szlifierkom. Dwuręczne narzędzia zwykle legitymują się tarczą o średnicy minimum 180 W. To już bardziej profesjonalne szlifierki do pracy z twardymi materiałami. By się nimi posługiwać, potrzebne są większe umiejętności i doświadczenie. Jeśli nimi dysponujesz, możesz sięgnąć nawet po szlifierki z tarczą 230 mm.

Istotny jest sam wybór tarcz. Wszystkie muszą być przystosowane do pracy na wysokich obrotach. Cieńsze służą do cięcia, grubsze do szlifowania. Do tego muszą być dopasowane do obrabianego materiału.

Dodatkowe funkcje szlifierki kątowej przydatne w domowym warsztacie

Na to, jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza do pracy w warsztacie, wpływa również obecność dodatkowych funkcji. Do najważniejszych należą:

  • miękki start: to ułatwienie na początku pracy. Szlifierka kątowa z tą funkcją rozpędza się powoli i nie ma odrzutu. To rozwiązanie bezpieczniejsze, ważne zwłaszcza przy urządzeniach o większej mocy;
  • regulacja obrotów: zwiększa wygodę korzystania z urządzenia oraz jego możliwości. Na szlifierkach z tą funkcją można stosować nakładki do dodatkowych prac;
  • tłumienie drgań: poprawia komfort pracy i pomaga ją przedłużyć. System antywibracyjny odciąża nadgarstek, dzięki czemu wolniej zmęczysz się w czasie szlifowania lub przecinania.
Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *