Jakie sprzęty i preparaty wykorzystuje stomatolog podczas leczenia kanałowego?

Autor
leczenie kanałowe

Ogromne ilości cukrów oraz licznych kwasów powodują psucie się zębów oraz towarzyszący temu procesowi nieprzyjemny ból. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia: by pozbyć się utrudniających poprawne funkcjonowanie dolegliwości, trzeba udać się do stomatologa. Bardzo często lekarz dentysta ocenia, że potrzebne będzie wykonanie leczenia kanałowego bolącego zęba. Zazwyczaj taki sposób leczenia jest długotrwały, jednakże medycyna jest dziedziną nauki, która ciągle się rozwija, dlatego też niektóre gabinety stomatologiczne rozwiążą sprawę już po dwóch wizytach. Jakie sprzęty i preparaty wykorzystuje stomatolog podczas leczenia kanałowego?

Wyczyszczenie jamy ustnej

Żaden lekarz nie podejmie się leczenia, kiedy zauważy resztki jedzenia zalegające między poszczególnymi zębami. Wówczas zapewne dentysta odeśle nas do toalety, abyśmy zadbali o higienę jamy ustnej, na przykład przed rozpoczęciem wypełniania bolącego trzonowca. Co jednak w sytuacji, gdy nie mamy przy sobie szczoteczki ani pasty? W wielu nowoczesnych klinikach oraz gabinetach stomatologicznych o wysokim standardzie w toalecie znajdziemy szczoteczki curaprox (lub innej marki) jednorazowego użytku oraz preparaty do oczyszczania szkliwa. Aby jednak uniknąć niezręcznej sytuacji, kiedy to lekarz zwraca nam uwagę na zaniedbanie czystości płytki nazębnej, warto zajrzeć do toalety jeszcze przed wejściem do gabinetu.

Uśmierzenie bólu

Bardzo często konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego wynika z przeszywającego bólu, który odczuwa pacjent. Dlatego też przed przystąpieniem do „otwierania” zęba stomatolog powinien zaaplikować osobie siedzącej na fotelu znieczulenie. Jednym z najczęściej wybieranych przez dentystów preparatów uśmierzających ból jest Lignocainum Hydrochloricum WZF 2%. Roztwór ten stosowany jest jako lek o działaniu miejscowo znieczulającym, dlatego po kilku minutach od jego wstrzyknięcia w dziąsło zaczynamy odczuwać odrętwienie na twarzy i w jamie ustnej. Możemy mieć nawet wrażenie, jakby nasze dziąsła miały fakturę pianki lub gąbki. Dopiero kiedy lek będzie działał, lekarz może przystąpić do usuwania wypełnienia zęba.

Wypełnienie zęba

Po „otworzeniu” zęba lekarz przystępuje do wypełnienia go. To normalna praktyka stosowana przez dentystów. Wkładają oni do zęba lekarstwo bądź maść, np. Dexadent, której zadaniem jest pozbycie się bakterii oraz zniwelowanie stanu zapalnego. Lekarstwo należy wymieniać kilkakrotnie, tylko wtedy przyniesie oczekiwany rezultat. Częstotliwość zakładania nowej maści bądź lekarstwa jest ustalana przez dentystę.

Zakończenie leczenia

Po kilku wizytach w gabinecie stomatologicznym, w czasie których dentysta wymieniał lekarstwo umieszczone w zębie, powinniśmy poczuć ulgę. Dopiero kiedy ząb całkowicie przestanie nas boleć i w żadnym stopniu nie będziemy go odczuwać, dentysta podejmie decyzję o zastosowaniu wypełnienia stałego. Umieszcza w naszym ubytku plombę i utwardza ją. Do tego zadania wykorzystana zostaje lampa polimeryzacyjna, która emituje promieniowanie UV, dzięki któremu materiał znajdujący się w naszym zębie staje się nie do zdarcia.

5/5 - (1 vote)
Tagi artykułu:
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *