Osmo – wosk twardy olejny. Jak nakładać na podłogę? Dokładna instrukcja

Autor
osmo wosk twardy olejny jak nakładać krok po kroku

Wosk Osmo – jak nakładać go bez doświadczenia i oka fachowca? To prostsze niż sądzisz. Przeczytaj, jak zabrać się za własnoręczne woskowanie drewna produktami tej firmy. Nie trzeba być mistrzem stolarki – wystarczy tylko przyłożyć się do realizacji zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, a Twoja praca będzie się niesamowicie prezentować. Przeczytaj!

Czy woski Osmo są dobre?

Miałeś już do czynienia z woskami Osmo? Jeżeli tak, to nie trzeba Cię przekonywać o słuszności tego wyboru. A jeśli nie…

Początki niemieckiej firmy Osmo przypadają na końcówkę XIX wieku. Pierwotnie zajmowała się dystrybucją materiałów budowlanych. Od 1964 roku zajęła się produkcją własnych powłok naturalmnych – a więc wkrótce minie 60 lat gromadzenia doświadczenia w zabezpieczaniu drewnianych powierzchni. 

Preparaty Osmo to pionierskie rozwiązania w kwestii ochrony drewna. Powłoki są naturalne, nie zatykają porów drewna, nie powodują łuszczenia się i podnoszenia szorstkich włókien. Nic dziwnego, że powłoki tego producenta są szeroko cenione przez fachowców całym świecie – aktualnie można je kupić w aż 60-ciu krajach, a ekspansja trwa.

Jakość to nie wszystko. Kolekcja powłok Osmo jest tak duża, że każdy właściciel drewnianych sprzętów i podłóg znajdzie w niej odpowiednie produkty. Zobacz je u jednego z dystrybutorów – Parkiety Pętlak: https://parkietypetlak.pl/manufacturer/osmo. Dostępne tutaj różnorodne, trwałe woski i oleje na bazie naturalnych są proste w używaniu, więc praca pójdzie Ci sprawnie.

osmo wosk twardy do drewna
Jeden z wosków Osmo przeznaczony do zabezpieczania drewna. Naturalna receptura przyjazna dla środowiska i zdrowia. Źródło: strona sklepu Parkiety Pętlak.

Osmo – wosk twardy olejny. Jak nakładać? Najpierw przygotowanie!

Zanim przystąpisz do pracy z woskiem, poświęć dłuższą chwilę na doprowadzenie podłogi do idealnego stanu. To, jak zajmiesz się nią przed przystąpieniem do woskowania, ma ogromny wpływ na końcowy rezultat. 

Powierzchnia podłogi musi być idealnie sucha, czysta, pozbawiona poprzedniej powłoki zabezpieczającej. Do zlikwidowania pozostałej warstwy użyj gruboziarnistego papieru ściernego. Po zeszlifowaniu wykończ powierzchnię drobnym papierem, by uzyskać gładką, przyjemną w dotyku fakturę. 

To również moment na wypełnienie szpachlą wszelkich ubytków w podłodze. Wosk podkreśla każdy detal drewna, toteż niedociągnięcia rzucałyby się w oczy. Szpachlę znajdziesz między innymi w asortymencie Osmo – warto zaopatrzyć się w preparaty od jednego producenta, bo wtedy masz pewność, że będą się ze sobą dobrze zgrywały pod kątem chemicznym. 

Kiedy skończysz szlifowanie i szpachlowanie, dokładnie oczyść podłogę z kurzu i drobinek. Wystarczy odkurzacz lub klasyczna miotła.

Wosk Osmo – jak nakładać po przygotowaniu podłoża?

Warto zaopatrzyć się w próbkę wosku, zanim przejdziesz do ostatecznego woskowania całej podłogi. Woskowanie to zabieg na długo, więc lepiej upewnić się, że efekt estetyczny będzie spełniał Twoje oczekiwania.

Jeżeli przechowywałeś go w zimnym miejscu, mógł nieco stężeć – przestaw puszkę do pomieszczenia z pokojową temperaturą na minimum 24h przed rozpoczęciem pracy.

Kiedy podłoga jest przygotowana, przechodzimy do nakładania. Będzie Ci potrzebny wałek z mikrofibry, pędzel z naturalnego włosia lub specjalna szczotka do ręcznego woskowania drewna. Możesz je kupić u producenta, lub we własnym zakresie. 

Otwórz wosk Osmo. Jak nakładać? Bardzo cienką warstwą. Kierunek nakładania powinien biec wzdłuż włókien. Takie ułożenie pozwoli najlepiej podkreślić detale drewnianej powierzchni. Twardy wosk do drewna od Osmo nie wymaga rozcieńczania rozpuszczalnikami, co znacznie ułatwia pracę. Jest gotowy do użycia natychmiast po otworzeniu puszki. Wystarczy dobrze wymieszać produkt. 

Po nałożeniu cienkiej warstwy zostaw podłogę w spokoju na 8-10 godzin. Tyle potrzeba, by preparat wsiąknął w drewno. Po tym czasie nałóż drugą warstwę – równie cienką. Międzyszlif nie jest konieczny – kolejny plus do sprawności prac. 

Postaraj się zapewnić pomieszczeniu dobrą wentylację, temperaturę pokojową oraz niską wilgotność. W takich warunkach wosk będzie schnął sprawnie. Po nałożeniu drugiej warstwy ponownie zostaw podłogę do wyschnięcia. I gotowe! Miej na uwadze, że ostateczny efekt utwardzenia pojawi się 2-3 tygodnie od zakończenia pracy.

Osmo – wosk twardy olejny. Jak nakładać przy renowacji?

Woskując podłogę po raz pierwszy należy nałożyć dwie warstwy produktu. Kiedy jednak za jakiś czas przyjdzie Ci odświeżyć powłokę, wystarczy jedna cienka warstwa. Po prostu nałóż ją na oczyszczoną, suchą podłogę. Skorzystaj z narzędzi, w które zaopatrzyłeś się przy pierwszym woskowaniu – wałka, pędzla lub szczotki.

Ponownie zadbaj o wentylację pomieszczenia, by zapach wosku sprawnie się ulotnił, a całość wyschła w 8-10 godzin.

Pamiętaj, że w przypadku wosków więcej nie znaczy lepiej. Nałożenie za grubej warstwy skończy się nieestetycznymi zaciekami!


Wosk Osmo – jak nakładać go na podłogę? Na samym początku należy przyłożyć się do przygotowania powierzchni. Zeszlifuj starą warstwę powłoki, wypełnij ubytki szpachlą i dokładnie poodkurzaj pył. Następnie, specjalnym pędzlem lub wałkiem nałóż cieniutką warstwę wosku na całą powierzchnię. Po wyschnięciu (8-10h) nałóż drugą warstwę. Nie musisz szlifować pierwszej warstwy przed nałożeniem drugiej, ani zaopatrywać się w rozpuszczalnik – twardy wosk jest gotowy do użycia zaraz po otworzeniu i wymieszaniu.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *