Montaż ogrodzenia z siatki plecionej krok po kroku

Autor
montaż ogrodzenia z siatki plecionej nie jest skomplikowany, a efekty są imponujące

Siatka pleciona to materiał, który pozwala na szybki i sprawny montaż ogrodzenia. By szybko otoczyć nią działkę czy posesję, wcale nie trzeba wzywać fachowców. Możesz rozłożyć ją na słupkach samodzielnie. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków. Potrzebne będą Ci akcesoria ogrodzeniowe i kilka narzędzi. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, że montaż ogrodzenia z siatki plecionej to nic strasznego.

Krok 1: wytyczenie miejsca na ogrodzenie i słupki

Prace montażowe trzeba rozpocząć od wytyczenia przebiegu przyszłego płotu z siatki. Najlepiej, by znajdowało się tuż przy krawędzi działki, ale nie wchodziło w jej granicę – wówczas bowiem stanie się własnością wspólną Twoją i sąsiada.

Zaplanuj miejsce na bramę wjazdową i furtkę, a potem wyznacz miejsca na słupki: początkowy i końcowy, pośrednie i narożne. Odległość między słupkami powinna być nie większa niż trzy metry.

Sprawdź też, czy na planowanej linii ogrodzenia nie ma żadnych przeszkód, na przykład zarośli czy śmieci. Najlepiej na rogach przyszłego ogrodzenia wbić paliki i rozciągnąć między nimi sznurek na linii, na której zostanie rozwinięta siatka.

Krok 2: betonowanie słupków ogrodzeniowych

Po wytyczeniu ogrodzenia czas na betonowanie słupków. Montaż ogrodzenia z siatki plecionej najlepiej wykonać na słupkach metalowych.

Otwory pod słupki można wykopać łopatą, ale znacznie szybsza będzie praca z pomocą wiertnic glebowych. Głębokość dołu powinna być na tyle duża, by nie słupkom nie zaszkodziło zimowe przemarzanie gruntu. W zależności od regionu kraju otwory powinny mieć więc od 80 do 140 cm głębokości.

W wykopanych dołach należy osadzić słupki. Najlepiej ustabilizować je kamieniami, ewentualnie specjalnymi podporami. Na tym etapie trzeba je wypoziomować, a następnie zalać betonem. Możesz przygotować własny w betoniarce lub skorzystać z gotowych mieszanek wsypywanych prosto do dołu. Po zalaniu otworów betonem jeszcze raz sprawdź i ewentualnie skoryguj, czy słupki stoją pionowo.

Krok 3: mocowanie drutów naciągowych

Po zabetonowaniu słupków montaż ogrodzenia z siatki na dwa, trzy dni się zatrzymuje. Tyle czasu potrzeba na związanie betonu. Na kolejnym etapie prac potrzebne będą mniejsze akcesoria ogrodzeniowe. Do słupków należy bowiem przytwierdzić druty naciągowe, które pomogą naprężyć siatkę.

Do słupka początkowego należy przykręcić napinacze, do których zostaną przymocowane druty. Najprostszym rozwiązaniem będą śruby oczkowe. Takie same napinacze należy wkręcić do najbliższego słupka narożnego. Na słupkach pośrednich potrzebne będą przelotki – na przykład w formie zagiętych metalowych płytek z wkrętem samowiercącym. Pod tymi przelotkami przeciąga się drut. Kolejne druty naciągowe należy rozciągnąć na kolejnych bokach ogrodzenia.

Drut należy rozciągnąć tak, by był dobrze napięty – będzie się na nim opierać siatka.

Krok 4: naciągnięcie siatki ogrodzeniowej

Ostatni, ale i kluczowy krok przy montażu ogrodzenia to oczywiście rozwinięcie siatki. Należy rozpocząć od słupka początkowego. Siatkę trzeba przystawić do śrub oczkowych i przełożyć przez nie pręt napinający, mocując nim siatkę. Oczka siatki powinny być ustawione równo, by druty nie wystawały.

Teraz musisz tylko rozwinąć siatkę w taki sposób, by opierała się o druty naciągowe. Siatkę trzeba jeszcze ręcznie naciągnąć przy każdym słupku i przyczepić drutem wiązałkowym do drutów naciągowych – wystarczy to zrobić przy co drugim słupku. Na słupkach narożnych oraz końcowym warto jeszcze “przyszpilić” siatkę prętami napinającymi.

Podsumowanie: montaż ogrodzenia z siatki plecionej – najważniejsze czynności

Montaż ogrodzenia z siatki plecionej nie powinien sprawić Ci wielkich trudności. Najpierw dokładnie wyznacz miejsca na siatkę i słupki. Później wykop doły pod słupki na odpowiednią głębokość i zabetonuj w nich słupki. Do nich przymocuj druty naciągowe, a w oparciu o nie rozwiń i naciągnij siatkę. Do tego przydadzą się pręty napinające i inne akcesoria ogrodzeniowe.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *