Jaką piłę spalinową kupić? Praktyczne porady

Autor
spalinowa piła do cięcia drewna

Planujesz zakup piły spalinowej? Nie wybieraj w ciemno, kierując się tylko reklamami. Piła spalinowa to inwestycja na lata, która pomoże Ci w wielu pracach – od przygotowywania drewna na opał po prace w ogrodzie. Jaką piłę spalinową kupić? Przeczytaj praktyczne porady, które pomogą Ci wybrać urządzenie, które sprosta Twoim oczekiwaniom.

Dlaczego warto kupić piłę spalinową?

Piły łańcuchowe to narzędzia, które znacznie ułatwiają wiele prac. Przydają się na działkach, a także w ogrodach i pracach na podwórku. Do ich najważniejszych zadań należą:

  • wycinanie krzaków, zarośli i niewielkich drzew,
  • cięcia pielęgnacyjne drzew, krzewów i żywopłotów,
  • odcinanie gałęzi i konarów,
  • przygotowywanie drewna na opał,
  • przycinanie desek, belek i drewnianych elementów.

Jedne piły nadają się lepiej do mniejszych, inne do bardziej wymagających prac. Dzielą się na trzy grupy ze względu na rodzaj zasilania. To piły elektryczne z kablem, piły akumulatorowe oraz piły spalinowe.

Te ostatnie są przede wszystkim w pełni mobilne i niezależne. Ich silnik działa dzięki mieszance paliwowej na bazie benzyny – można ją dolać w każdej chwili, nic nie będzie więc przerywać pracy. Wystarczy kanister paliwa, by pracować nią z dala od zabudowań – na łące, działce czy w lesie.

Piły spalinowe wyróżniają się też na tle konkurencji najwyższą mocą. Są też najwydajniejszą grupą pił. Dysponują silnikiem, który umożliwia wykonywanie ciężkich prac. Z taką piłą, przy odpowiednich umiejętnościach, będziesz stolarzem, ogrodnikiem i drwalem w jednym. Poza tym spalinowe urządzenia wyróżniają się dużą wytrzymałością, są zdecydowanie bardziej odporne na przeciążenia niż inne rodzaje pił. I jeśli tylko będziesz pamiętać o konserwacji piły, powinna długo Ci służyć.

Jaką piłę spalinową kupić? Kryteria wyboru

Jeśli zastanawiasz się, jaką piłę spalinową kupić, powinieneś skupić się na kilku kryteriach. Nie możesz skupiać się jedynie na cenie urządzenia. Często za podobną kwotę można kupić piły o diametralnie różnych parametrach.

Przy wyborze urządzenia powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • moc piły,
  • pojemność silnika,
  • długość prowadnicy,
  • wagę piły,
  • poziom hałasu.

Te cechy i parametry piły mogą mieć dla Ciebie różną wagę w zależności od tego, do czego zamierzasz wykorzystywać to urządzenie. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.

Jaką moc powinna mieć piła spalinowa?

Moc piły spalinowej jest jej kluczowym parametrem. Jej wartość wyraża się w kilowatach lub koniach mechanicznych. Im większa moc, tym trudniejsze i cięższe prace będzie w stanie wykonać. Mocniejsza piła to jednak również zazwyczaj wyższa cena.

Jeżeli zamierzasz wykorzystywać piłę spalinową tylko do niewielkich prac, zakup urządzenia z bardzo mocnym silnikiem nie będzie konieczny. Piła spalinowa do przydomowych prac powinna mieć moc od 2 do 3,5 KM. Poradzi sobie z wycinaniem krzewów czy drzewek, pracami w ogrodzie oraz przecinaniem drewna na opał.

Nieco inaczej będzie w sytuacji, w której często pracujesz z twardym drewnem. O ile bowiem drewno iglaste, sosen czy świerków, jest stosunkowo miękkie, o tyle już dąb i kilka innych drzew liściastych są dużo bardziej wymagające w obróbce. Wtedy potrzebna będzie mocniejsza piła o mocy 4-5 KM.

Jeszcze większe wymagania przed piłą spalinową stawia wycinka większych drzew i intensywna praca w lesie. Wówczas potrzebna będzie piła o mocy powyżej 5 KM.

Jak dobrać pojemność silnika piły?

Pojemność silnika to parametr bezpośrednio związany z jego mocą. W większości przypadków większa moc wiąże się bowiem również z większą pojemnością. Takie połączenie gwarantuje bowiem większą wydajność pracy.

Nawet przy zakupie piły do przydomowych, podręcznych prac warto dobierać pojemność silnika w okolicach przynajmniej 50 cm3. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że urządzenie będzie ciąć drewno szybko i skutecznie. Zbyt mała pojemność silnika sprawi, że praca może stać się irytująca i męcząca.

Z drugiej strony w piłach do przydomowych prac nie warto przesadzać ze zbyt wielką pojemnością silnika. Im jest bowiem większa, tym więcej benzyny i oleju będzie zużywać urządzenie. A to w oczywisty sposób podnosi koszty eksploatacji piły.

Jaką piłę spalinową kupić od domu? Odpowiednia długość prowadnicy

jaką piłę spalinową kupić do cięcia gałęzi? z krótka prowadnicą
Piła spalinowa z krótką prowadnicą

Długość prowadnicy to parametr, który ma spory wpływ na funkcjonalność piły spalinowej. Zbyt krótka lub zbyt długa prowadnica część z nich może skutecznie uniemożliwić niektóre prace.

Im dłuższa prowadnica, tym grubsze drzewa będzie w stanie przeciąć piła. Równocześnie jednak skuteczna i wydajna praca urządzenia z długą prowadnicą wymaga mocniejszego silnika.

Jaką piłę spalinową wybrać pod kątem długości prowadnicy? Do przydomowego użytku wystarczą modele z prowadnicą o długości 40-45 cm. Taka piła będzie bardzo poręczna, przetnie większość drewnianych polan czy desek. Do tego będzie nią łatwo wycinać gałęzie czy krzewy, a także formować żywopłoty.

Dłuższa prowadnica będzie potrzebna do prac leśnych, zwłaszcza wycinania większych drzew. Wtedy szukaj raczej piły z prowadnicą w okolicach 80 cm długości. Praca z dłuższą prowadnicą wymaga jednak większej uwagi i nie jest polecana dla początkujących.

Jak dobrać wagę piły spalinowej?

Waga piły spalinowej jest kluczowa pod kątem komfortu pracy. Zbyt ciężka piła będzie sprawiać trudności przy manewrowaniu urządzeniem, ale przede wszystkim szybko męczyć. Im większe urządzenie trzeba dźwigać, tym szybciej wyczerpują się siły.

Piła spalinowa do przydomowych prac powinna być zatem jak najlżejsza. Szukaj urządzeń, które ważą nie więcej niż około 5 kilogramów. Są najbardziej poręczne i praca z ich wykorzystaniem nie powinna stwarzać trudności.

Jeśli z piłą spędzasz dużo czasu i pracujesz z nią po kilka godzin dziennie, także porównuj wagę konkurencyjnych urządzeń i szukaj najlżejszego. Jednocześnie jednak musisz zdawać sobie sprawę, że profesjonalne piły spalinowe do prac leśnych będą ważyć po 8-9 kilogramów.

Jaki poziom hałasu może generować piła spalinowa?

Przy zakupie piły spalinowej zwróć też uwagę na poziom hałasu, który będzie generować w czasie pracy. To urządzenie należy bowiem do tych, które pracują bardzo głośno. Musisz być gotowy na to, że nawet niewielkie piły spalinowe będą generować dźwięki o mocy minimum 110 dB

Mimo wszystko warto szukać właśnie takich modeli, bo sporo pracuje z głośnością 120 dB. Już przy zakupie piły spalinowej powinieneś więc zaopatrzyć się w ochronniki słuchu. Najbardziej poręczne i najskuteczniejsze będą słuchawki. Niektórzy producenci oferują je zresztą w komplecie z piłą.

Jaka piła spalinowa? Przydatne funkcje

Powyższe parametry pomogą Ci podjąć decyzję, jaką piłę spalinową kupić. Kiedy już upatrzysz sobie model, sprawdź jednak również to, jakie funkcje posiada. Kilka prostych funkcjonalności może bowiem znacznie ułatwić pracę z tym urządzeniem. Piły spalinowe bez żadnych funkcji dodatkowych to bardziej uciążliwe przecinanie drewna i momentami wręcz irytująca praca.

Funkcja antywibracyjna

Jej zadaniem jest minimalizacja drgań, jakim jest poddawana piła w czasie pracy. Ta funkcja jest związana z komfortem cięcia piłą. Bardzo mocne wibracje dodatkowo męczą i utrudniają precyzyjne cięcie. Na funkcję antywibracyjną warto zwrócić uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy piła będzie często regularnie i długo wykorzystywana.

Blokada gazu i hamulec łańcucha

Blokada gazu to funkcja, która poprawia bezpieczeństwo korzystania z piły spalinowej. Zapobiega przypadkowemu uruchomieniu się łańcucha piły. Jest z nią związana także funkcja hamulca łańcucha. Można go włączyć ręcznie, ale przede wszystkim jej celem jest automatyczne zatrzymanie łańcucha w razie potrzeby. Ma się to zdarzyć w przypadku nagłego ruchu lub uderzenia – gdy piła napotka niespodziewane przeszkody.

Regulacja naciągu łańcucha

piła spalinowa z poluzowanym łańcuchem
Łańcuch piły powinien być odpowiednio naciągnięty

Jest możliwa w każdej pile spalinowej. Szukaj jednak takiej, w której można będzie regulować naciąg łańcucha wygodnie, bez narzędzi. W wielu modelach możesz już zmieniać napięcie łańcucha na prowadnicy bez konieczności sięgania po klucze.

Automatyczne smarowanie łańcucha

Jak już wspomnieliśmy, każda piła spalinowa wymaga konserwacji. Jednym z jej ważnych elementów jest smarowanie łańcucha. Bardzo praktyczne są więc modele z funkcją samodzielnego smarowania, czyli automatyczną olejarką łańcucha. Takie piły smarują łańcuch w czasie cięcia. Na Twojej głowie jest tylko to, by dbać o uzupełnianie smaru. Warto poszukać modelu ze wskaźnikiem stanu oleju do smarowania.

Wspomaganie uruchamiania

Silnik piły spalinowej uruchamia się przy pomocy charakterystycznych pociągnięć linki rozrusznika. Nie zawsze jest to jednak łatwe, dlatego mile widziane będą wszelkie systemy wspomagające. Do takich należy uruchamianie ze wspomaganiem sprężynowym. Taki system zmniejsza siłę konieczną do odpalenia silnika.

Rozruch ułatwi również ręczna pompka paliwa. Warto również sprawdzić, czy wybrana piła spalinowa posiada zawór dekompresyjny. Nie tylko przydaje się na starcie, ale pomaga też chronić cały system rozruchu.

Elektroniczne sterowanie silnikiem

Piły z takim systemem to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na kontrolę poszczególnych etapów pracy. Regulują czas zapłonów, pomagają urządzeniu odnaleźć odpowiednie ustawienia przy różnych prędkościach obrotów. Modele z elektronicznym sterowaniem silnikiem są też bardziej wydajne, bo dostosowują dozowanie paliwa do warunków takich jak temperatura czy jakość mieszanki paliwowej.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem piły spalinowej?

Parametry techniczne i dodatkowe funkcjonalności to już niemal pełnia wiedzy, by zdecydować, jaką kupić piłę spalinową. Przed samym zakupem warto też zastanowić się nad akcesoriami potrzebnymi do pracy z tym urządzeniem.

Wspomnieliśmy już o słuchawkach, które powinny być podstawą w czasie pracy. Równie ważna będzie ochrona oczu przed odłamkami, które mogą się pojawiać przy przecinaniu drewna. Od razu zaopatrz się więc w okulary ochronne. Najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalne gogle. Warto pomyśleć nad bardziej rozbudowanym modelem z maską z tworzywa, która dodatkowo osłoni twarz.

Praca piłą spalinową wymaga użycia rękawic ochronnych. Najlepiej sprawdzą się modele antyprzecięciowe, które nie tylko pomogą lepiej chwycić urządzenie, ale także zwiększą bezpieczeństwo w czasie pracy.

Dodatkowo bezpieczeństwo zwiększą również inne ubrania ochronne. Zwłaszcza przy pracy w lesie nieodzowny będzie kask. Do tego dodaj spodnie robocze z wkładkami antyprzecięciowymi oraz buty z utwardzonym noskiem. Te ostatnie uchronią Cię przed upadkiem odcinanych gałęzi i konarów na stopy.

piła spalinowa przecinająca pień
Przecinanie pnia w rękawicach i ubiorze ochronnym, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Powermat

Co oznacza litera T na pile spalinowej?

Znasz już parametry piły spalinowej, a mimo to nie jesteś w stanie odczytać wszystkich informacji zawartych w specyfikacji piły? Litera T na pile spalinowej znajduje się przy gaźniku i oznacza śrubę, która służy do zmiany położenia przepustnicy. Z kolei litera H to śruba, która reguluje pracę piły przy wysokich obrotach. Litera L przy gaźniku ma zastosowanie w czasie wolnych i średnich obrotów, kiedy to reguluje mieszankę paliwa i powietrza, która dociera do silnika urządzenia.

Jak dbać o piłę spalinową?

Piła spalinowa będzie inwestycją na lata tylko wtedy, kiedy już po zakupie będziesz pamiętać o konserwacji i odpowiednim przechowywaniu urządzenia. Jeśli zdecydowałeś się na zakup modelu z automatyczną olejarką, nie musisz pamiętać o smarowaniu łańcucha.

W innych przypadkach musisz smarować go samodzielnie, podobnie będzie z łożyskiem prowadnicy. Przed każdym uruchomieniem należy również sprawdzać naciąg łańcucha. Od czasu do czasu konieczne będzie także ostrzenie łańcucha w pile spalinowej. Można do tego wykorzystać pilnik lub profesjonalne ostrzałki.

Trzeba też dbać o odpowiedni stan filtrów powietrza i regularnie je czyścić. Do tego musisz pamiętać o odpowiednim doborze paliwa. Przede wszystkim o tym, by pilnować składu mieszanki paliwowej i nie zapominać o domieszce oleju, która jest konieczna w silnikach dwusuwowych.

Podsumowanie: jaką piłę spalinową kupić?

Zanim podejmiesz decyzję, jaką piłę spalinową kupić, powinieneś sprawdzić jej parametry techniczne. Kluczowa będzie moc i pojemność silnika, długość prowadnicy, waga urządzenia i poziom generowanego hałasu. Zwróć jednak uwagę również na funkcje dodatkowe, które mogą w znaczący sposób usprawnić pracę. Warto od razu zastanowić się także nad zakupem akcesoriów do pracy z piłą.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *