Jak ważyć bez wagi? Kulinarne wskazówki

Autor
jak ważyć bez wagi porady dla gotujących

Jak ważyć bez wagi? Mimo iż alternatywne ważenie nie daje w kuchni tak precyzyjnych rezultatów, jak korzystanie z tego akcesorium, jest jednak wystarczające w przypadku większości kulinarnych receptur. Jak odmierzać gramy bez wagi oraz ocenić liczbę kilogramów? Przeczytaj i przestań liczyć na oko – bo oko jest zdecydowanie bardziej zawodne, niż sprzęty, które już masz w kuchennych szufladach.

Kiedy ważenie orientacyjne jest wystarczające?

Jako że alternatywne metody określania gramatur nie umywają się do precyzji solidnej elektrycznej wagi, sprawdzają się głównie w tych przepisach, które z założenia są proste w realizacji. Wychodzą zadowalające nawet bez dokładności. Oczywiście zdarza się, że nie wyrosną tak pięknie jak byśmy chcieli, ale wciąż smakują świetnie, więc można bez większych zastrzeżeń odtrąbić sukces. Przykładami takich prostych smakołyków, które ciężko zepsuć są m.in.:

 • serniki na zimno
 • większość ciast czekoladowych typu brownie
 • klasyczne biszkopty
 • naleśniki
 • pierogi
 • ciasteczka owsiane
 • zapiekanki makaronowe, ziemniaczane, ryżowe.

Waga kuchenna nie będzie potrzebna także przy przygotowywaniu większości mięs i ryb. Tutaj ważenie kawałków mięsiwa jest ważne w zasadzie tylko, gdy liczysz kalorie podczas diety.

Jak odmierzać gramy bez wagi? Łyżki, łyżeczki, szklanki

Podstawową metodą szacowania gramatur, wykorzystywaną także w tysiącach kulinarnych przepisów, jest odmierzanie według pojemności naczyń i sztućców. Tak robiły to nasze babcie i mamy, a im potrawy wychodziły zawsze, prawda? To, ile gram ma łyżka, nie jest co prawda doskonale łatwą sprawą, bo na rynku są sztućce o różnej pojemności, ale generalnie przyjmuje się, że:

 • 1 łyżeczka = 5 ml
 • 1 łyżka = 15 ml
 • 1 szklanka = 250 ml

Taką pojemność mają idealnie przeciętne łyżki i szklanki. Na tej podstawie opracowano kulinarne przeliczniki dla produktów codziennego użytku. Na przykład:

 • 1 łyżeczka oleju rzepakowego – 5 g
 • 1 łyżka mąki pszennej – 12 g
 • 1 łyżeczka soli – 6 g
 • 1 szklanka cukru – 240 g
 • 1 łyżeczka kakao – 3 g
 • 1 szklanka bułki tartej – 140 g
 • 1 łyżka żelatyny – 10 g

Jak odmierzać gramy bez wagi mając do czynienia z popularnymi produktami? Wyszukaj w internecie, ile ma przeciętna łyżka/łyżeczka/szklanka produktu. Pamiętaj, że wartości są podawane dla łyżek i łyżeczek płaskich, bez górki! Szklanka również jest równo odcięta od góry.

Gramatura mieszcząca się w mililitrach zależy od gęstości produktu. Im gęstszy, tym większa masa zmieści się na powierzchni łyżki. Dlatego jedna łyżeczka soli będzie ważyła 6 g, a łyżeczka kakao już tylko 3 g.

Szklankę radzimy wykorzystywać tylko do produktów sypkich i płynnych. Nie sprawdzi się np. przy makaronach o różnych kształtach – zawsze zmieści się wagowo więcej nitek, niż świderków. Zdradliwy bywa też ryż. Rozgotowany na papkę może szczelnie wypełnić wnętrze szklanki dużą gramaturą, zaś ten sypki zostawi między ziarnami miejsce na powietrze, tym samym jego szklanka będzie ważyła mniej.

Jak odmierzyć kilogram bez wagi?

Kilogram odmierzany bez wagi może mieć lekko 800-1200 gramów, ale jeśli taka nieprecyzyjność nie sprawia Ci problemu, możesz wziąć w rękę kilogramową torebkę soli i porównać z gramaturą ważonego produktu trzymanego w drugiej ręce. Dokładność mało zadowalająca, ale… dobre i tyle, prawda?

Łap w dłonie – porównaj. Zamień produkty w dłoniach (ręce nie są silne po równo) – porównaj jeszcze raz. Taki system sprawdza się zwłaszcza szacując gramaturę mięsa, owoców czy ziemniaków.

Jak ważyć bez wagi większe porcje?

Odmierzając duże części kilograma, np. 250 g czy 500 g, pomagaj sobie innymi produktami, które fabryka podzieliła na paczki o konkretnej gramaturze. Kostka masła – 200-250 g. Kostka twarogu – zwykle 250 g. Makarony zwykle są w 500-gramowych paczkach, a standardowy woreczek ryżu ma 100 g. Do porównywania wybieraj rzecz jasna produkty o jak najlżejszym opakowaniu.

Poza tym zwracaj uwagę na całościową gramaturę opakowania produktu. Potrzebujesz 200 gramów mąki do ciasta? Oceń na oko, ile to będzie 1/5 paczki, możesz nawet długopisem zaznaczyć podziałkę na opakowaniu. Dla pewności zmierz szklanką – teraz na pewno przepis się uda.


Jak ważyć bez wagi w miarę precyzyjnie? W przypadku produktów sypkich i lejących korzystaj z wyuczonych przez dziesięciolecia przeliczników kulinarnych na łyżki, łyżeczki oraz szklanki. Z kolei to, co ma konsystencję stałą, jak np. warzywa albo kawałki mięsa lepiej szacować w porównaniu do produktów, których gramaturę policzył producent. Dobre wieści – takie alternatywne ważenie wystarczy w przypadku większości kulinarnych przepisów obecnych na co dzień w domowej kuchni. Tylko naprawdę trudne dania wymagają precyzji co do grama.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Kulinaria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *