Plecak do szkoły średniej – jaki wybrać?

Autor
plecaki do szkoły średniej dla dziewczyn powinny być funkcjonalne i modne

Początek nauki w szkole średniej to sporo zmian w życiu nastolatka. Zmienia się otoczenie, koledzy i nauczyciele, sposób dotarcia do szkoły. Nie zmienia się jednak fakt, że w szkole potrzebny będzie plecak. Powinien być funkcjonalny i stylowy jednocześnie. Jak pogodzić te cechy? Jaki plecak do szkoły średniej wybrać? Przedstawiamy najważniejsze kryteria, które trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Funkcjonalne cechy plecaków do szkoły średniej. O tym musisz pamiętać przy wyborze

By plecaki do szkoły średniej dobrze spełniły swoją funkcję, wybór powinien być przemyślany. Weź przy nim pod uwagę kilka elementów.

Wygodne szelki

Plecaki do szkoły średniej powinny być przede wszystkim wygodne. Wybierz więc model, który będzie miał szerokie, wyściełane gąbką szelki. Dzięki temu nawet duży ciężar nie będzie problemem. Szerokie szelki nie będą bowiem wpijać się w ciało i pozwolą lepiej rozłożyć ciężar.

Wzmocnione plecy i dół

Odpowiednio wyprofilowane plecy również poprawiają wygodę. Wzmocnienie sprawi, że łatwiej będzie zachować prostą postawę, a podręczniki i zeszyty z twardą okładką nie będą wbijać się w plecy. Wzmocniony dół stabilizuje zaś bagaż na plecach. Dodatkowo chroni też wszystko, co nosisz w plecaku.

Kieszenie boczne i przegródki w komorach głównych

Ważna jest też odpowiednia organizacja przedmiotów w plecaku – łatwiej o nią z kieszeniami bocznymi. Dzięki nim szybciej odszukasz w plecaku długopis, portfel czy przekąskę. Warto, by plecak miał przynajmniej dwie kieszenie boczne. W zapanowaniu nad chaosem pomogą też przegródki w komorach głównych. W ten sposób oddzielisz od siebie przedmioty, które nie powinny mieć ze sobą kontaktu.

Kieszeń na laptopa i otwór na słuchawki

Osobna sprawa to kieszeń na laptopa. Sprzęt elektroniczny towarzyszy dziś nastolatkom na każdym kroku. Dzięki specjalnej kieszeni komputer czy tablet będzie zaś odpowiednio zabezpieczony. Przydatny jest również otwór na słuchawki – z nim będzie można wygodnie słuchać muzyki w drodze do szkoły oraz w czasie powrotu do domu.

Wytrzymały materiał

Nie można też zapomnieć o jakości wykonania. Najważniejszy jest podstawowy materiał, z którego został wyprodukowany plecak. Powinien to być wytrzymały surowiec, najlepiej łatwy w pielęgnacji. Jeśli nie trzeba będzie go zbyt często prać, przedłuży to jego żywotność. Najlepsze materiały na plecaki do szkoły średniej to wzmocniony poliester, cordura oraz skóra.

Jaką pojemność powinien mieć plecak do szkoły średniej?

Osobna kwestia to pojemność plecaka do szkoły średniej. Trudno tutaj o jedne, konkretne wskazówki – sporo zależy bowiem od szkoły, na którą zdecydował się nastolatek.

Ile litrów powinien mieć plecak do liceum?

W liceum ogólnokształcącym potrzeba będzie sporo podręczników i zeszytów. Dodatkowo uczniowie nie mogą już zazwyczaj zostawiać ich w szkolnych szafkach i codziennie muszą nosić ze sobą komplet szkolnych przyborów.

W pierwszych klasach liceum warto więc postawić na plecak o pojemności około 25 litrów. Z czasem można jednak zdecydować się na mniejszy model. W trzeciej, a zwłaszcza czwartej klasie w licealnym planie lekcji jest już mniej przedmiotów. Wtedy wystarczy plecak o pojemności 15-20 litrów. Warto jednak pamiętać, by zmieścił się w nim format A4.

Ile litrów powinien mieć plecak do technikum?

Technikum to połączenie lekcji, które mają przygotować do zdania matury, z zajęciami praktycznymi. Uczniowie muszą więc nosić ze sobą nie tylko podręczniki i zeszyty, ale też przybory i strój na przedmioty praktyczne. Dlatego przyda się duży bagaż. Plecak do technikum powinien mieć więc około 30 litrów pojemności. Wtedy jest szansa, że wszystko się w nim zmieści.

Ile litrów powinien mieć plecak do szkoły zawodowej?

W szkołach zawodowych nauka jest już mocno sprofilowana pod przyszły zawód. Dominują więc zajęcia praktyczne, podręczników jest stosunkowo niewiele. Dlatego w większości przypadków wystarczy, by plecak do szkoły zawodowej miał 15-20 litrów. Większa pojemność będzie potrzebna w przypadku nauki zawodów, które wymagają mocno specjalistycznego stroju lub sprzętu.

Jakie są najmodniejsze plecaki dla nastolatków? Marki i motywy

Skoro omówiliśmy już funkcjonalne i praktyczne cechy plecaków, czas pomyśleć o ich wyglądzie. Największym zainteresowaniem nastolatków cieszy się dziś kilka grup plecaków związanych z konkretną marką bądź motywem i designem.

Plecaki Vans

Marka Vans cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży od lat. I zainteresowanie tymi produktami wcale nie maleje. Wyróżniają się dość stonowanym designem, który dobrze wpisuje się jednak w kanony młodzieżowej mody. Podobnie jest z długimi szelkami, które charakteryzują wiele plecaków tej marki. Taki układ sprawia, że Vansy nosi się niżej niż klasyczne plecaki.

plecak do szkoły średniej marki Vans
Plecak Vans – Old Skool III, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Vans

Plecaki Kanken

To najpopularniejszy model plecaka marki Fjallraven. Kanken wyróżnia się charakterystycznym kształtem. To kostka oparta o obrys prostokąta. Prosty kształt pozwala na łatwą organizację wszystkich przedmiotów w plecaku. Modele Kanken są również bardzo wytrzymałe. To efekt materiału używanego do ich produkcji jeszcze od lat 70. ubiegłego wieku – Vinylonu F. Charakterystyczne logo z lisem sprawi z kolei, że takie plecaki do szkoły średniej będzie można rozpoznać już na pierwszy rzut oka.

żółty plecak do szkoły średniej kanken
PLecak Fjallraven Kanken, źródło zdjęcia: oficjalny strona sklepu Fjallraven

Plecaki sportowe

Wielu nastolatków nie wyobraża sobie jednak korzystania na co dzień z plecaka innego niż sportowy. Takie modele nie zawsze cechują się dużą liczbą kieszeni czy przegródek, ale pasują do młodzieżowego wizerunku – zwłaszcza chłopaków. Przy tym produkuje się je z wytrzymałych materiałów. Najpopularniejsze marki to niezmiennie Nike, Adidas i Puma.

plecak sportowy adidas
Plecak adidas Power VI, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu Adidas

Plecaki vintage

Tego typu model dla odmiany sprawdzi się świetnie jako plecak do szkoły średniej dla dziewczyny. Moda vintage nawiązuje do plecaków, które były popularne przed laty. Mogą to być na przykład modele ze skóry, bagaże pokryte kwiecistymi, “hipisowskimi” wzorami czy  motywami wojskowymi. Dziś zyskują drugie życie. Przy wyborze trzeba tylko uważać, by nie zdecydować się na zbyt mały model.

plecak do szkoły średniej typu vintage
Plecak Paso typu vintage, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu plecaki.com.pl

Plecaki CoolPack

Grupa popularnych i funkcjonalnych plecaków dla nastolatków to również produkty marki CoolPack. Wyróżniają się bardzo barwnym designem i odważnym wzornictwem. Poszczególne modele CoolPack to również dużo funkcjonalnych rozwiązań – na przykład możliwość rozdzielenia dużego plecaka szkolnego na dwa mniejsze.

plecak do szkoły średniej Coolpack
Plecak CoolPack Vibrant Lines, źródło zdjęcia: oficjalna strona sklepu plecaki.com.pl

Podsumowanie: jakimi cechami powinien się wyróżniać dobry plecak do szkoły średniej?

Dobry plecak do szkoły średniej powinien mieć:

  • wygodne, szerokie szelki,
  • usztywniane plecy i dno,
  • co najmniej dwie kieszenie boczne i przegródki w komorze głównej,
  • kieszeń na laptopa i otwór na słuchawki,
  • wytrzymałą konstrukcję.

Kiedy zastanawiasz się, jaki plecak do szkoły średniej wybrać, dobierz też jego pojemność do charakteru szkoły – liceum, technikum lub szkoły zawodowej. Do najmodniejszych plecaków dla nastolatków należą produkty marki Vans, CoolPack oraz plecaki Kanken. Niezmiennie popularne są modele sportowe, a wśród dziewcząt również plecaki vintage.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *