Zimowe ubrania odblaskowe. W co wyposażyć pracownika?

Autor
ubrania odblaskowe robocze zimowe chronią pracowników przed chłodem

Praca zimą stawia przed pracownikami spore wyzwania. Trzeba być gotowym na niskie temperatury, opady śniegu, przenikliwy wiatr. Przy tym na wielu stanowiskach nie można też zapominać o odpowiedniej widzialności. Jak pogodzić te kwestie, wybierając zimowe ubrania robocze i ochronne? Sprawdź, jakie ubrania odblaskowe najlepiej sprawdzą się o tej porze roku.

Zimowe ubrania robocze – jaka kurtka odblaskowa sprawdzi się najlepiej?

Kurtka to najważniejszy element zimowego ubioru. Na mroźne dni, kiedy temperatura spada kilkanaście “kresek” poniżej zera, najlepiej wybrać dobrze izolowane kurtki długie, ewentualnie kurtki typu bomber.

Te pierwsze są zresztą często bardzo uniwersalne. Wielu producentów przygotowuje kurtki 4w1, a nawet 7w1 – z wieloma odpinanymi elementami. Zimą wszystkie powinny być spięte razem. Bardzo dobrze spisują się zimowe ubrania robocze tego typu z ociepleniem z pikówki.

Odblaskowa kurtka typu bomber sięga tylko do pasa, ale również może dobrze izolować przed mrozem. Oprócz pikówki niektóre modele są wzbogacone o ocieplenie futrzane. Ważne jest również to, jak kurtka będzie przepuszczać powietrze – wybieraj kurtki, które gwarantują trzecią klasę oddychalności. Przy tym jednak muszą mieć w pełni wodoodporną powłokę.

Odzież odblaskowa to jednak także walory ostrzegawcze. Bez trudu znajdziesz kurtki, które zapewnią pod tym względem ochronę klasy trzeciej, najwyższej. Musisz tylko sprawdzić zgodność z normą EN ISO 20471. Stosowna informacja powinna znaleźć się w specyfikacji odzieży.

Jak dobrać spodnie ostrzegawcze na zimę?

Przy wyborze spodni odblaskowych również można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań: model do pasa bądź ogrodniczki. Pierwsze to bardziej klasyczny fason, używany na co dzień. Sprawdzi się tam, gdzie nie trzeba się często schylać czy też przyjmować w czasie pracy nienaturalnych pozycji.

Tym, którzy muszą wykonywać swoje obowiązki bardziej dynamicznie, bardziej przydadzą się ocieplane ogrodniczki. Przy pochylaniu zapewniają dodatkową osłonę pleców, nawet wtedy, kiedy nieco podwinie się kurtka.

Przy wyborze spodni odblaskowych znów kluczowa jest norma EN ISO 20471. By sprostać wymaganiom klasy trzeciej, trzeba do spodni dodać ubranie odblaskowe okrywające tułów. Oczywiście zimą najlepszym połączeniem będą ocieplane spodnie i kurtka ostrzegawcza.

Odblaskowa czapka – dodatek czy obowiązek?

Ubrania odblaskowe na zimę to również czapki i rękawice. O ile w przypadku tych drugich odblaski nie są potrzebne, o tyle w sklepach bez trudu znajdziesz czapki ostrzegawcze. Nawet na stanowiskach wymagających maksymalnej ochrony odblaskowe nakrycia głowy nie są jednak obowiązkowe.

Mimo wszystko warto zdecydować się na czapki w jaskrawych kolorach. Najlepsze są czapki z dzianiny, niektóre dodatkowo ocieplane. Ciekawym rozwiązaniem są też jaskrawe czapki z ładowaną przez USB lampką LED.

Podsumowanie: jakie ubrania odblaskowe będą najlepsze na zimę?

Zimowe ubrania robocze powinny jak najlepiej zabezpieczać pracownika przed chłodem. Dlatego na tę porę roku wybierz kurtki ostrzegawcze długie bądź typu bomber. O ciepło nóg powinny zadbać ocieplane ogrodniczki, ewentualnie spodnie do pasa. Warto dobrać do tego dzianinową czapkę. Pamiętaj, by ubrania odblaskowe były zgodne z normą EN ISO 20471.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *