Pranie plecaka – jak to robić skutecznie?

Autor
pranie plecaka w pralce nie zawsze jest bezpieczne

Bez plecaka ani rusz. Z pewnością pod takim stwierdzeniem podpiszą się wszyscy uczniowie szkół podstawowych i średnich. Ale nie tylko oni. Plecaki to jeden z najbardziej komfortowych sposobów przenoszenia podręcznego bagażu. Dlatego często zabieramy je do pracy czy na zakupy. Częste wykorzystywanie tych przedmiotów ma jeden nieprzyjemny skutek – plecaki się brudzą. Wcześniej czy później trzeba więc zdecydować się na pranie plecaka.

Niektórzy obawiają się jednak o stan plecaka po wizycie w pralce. No właśnie – czy to w ogóle bezpieczne? Jak wyprać plecak w pralce, by wyszedł z tej “operacji” bez szwanku? A może lepiej prać ręcznie? Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na pranie plecaka i wywabianie najczęstszych plam.

Pranie plecaka – w pralce czy ręcznie?

To zależy od rodzaju plecaka i jego metki informacyjnej. Najlepiej kierować się wprost zaleceniami producenta. Generalnie do prania w pralce nadaje się większość typowo sportowych, prostych modeli z syntetycznych tkanin.

Nie należy wrzucać o pralki toreb skórzanych i bardzo ozdobnych, z odstającymi elementami. Unikaj prania w pralce także plecaków z piankową wyściółką, gdyż pralka mogłaby zaszkodzić sprężystości.

Jeśli nie masz dostępu do metki, dla pewności wypierz plecak ręcznie.

Pranie plecaków w pralce krok po kroku

Jeśli metka mówi, że Twój plecak można wyprać w pralce, do dzieła. Kieruj się tymi wskazówkami.

 1. Wyjmij wszystkie przedmioty z kieszeni i przegródek. Wytrzep piasek, kamyki i inne twarde zabrudzenia. Jeśli to możliwe, odepnij ozdobne elementy.
 2. Obróć plecak na lewą stronę, by ograniczyć dostęp detergentów do nadruków.
 3. Jeśli masz wystarczająco duży worek na bieliznę, warto włożyć do niego plecak w celu zabezpieczenia ostrych elementów suwaka.
 4. Włóż plecak do pralki bez innych tekstyliów. Niektóre materiały mogłyby ulec zafarbowaniu lub same farbować.
 5. Sięgnij po delikatny detergent. Nie stosuj żadnych wybielaczy ani płynów zmiękczających. Najlepiej użyć środków przeznaczonych do tkanin syntetycznych lub odzieży sportowej.
 6. Ustaw tryb prania ręcznego lub tryb do tkanin delikatnych, w zależności od tego, czym dysponuje Twoja pralka. Maksymalnie 30 stopni Celsjusza, bez wirowania.
 7. Po wyjęciu upewnij się, że detergent został dokładnie wypłukany z każdego zakamarka.
 8. Nie susz plecaka w suszarce bębnowej. Rozwieś go do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala od bezpośredniego źródła ciepła i światła słonecznego.

Jeśli plecak miał impregnację (standard w modelach dla sportowców i w plecakach turystycznych), po praniu i suszeniu warto ją odświeżyć.

Jak wyprać plecak ręcznie? Instrukcja

Ręczne czyszczenie faktycznie jest bezpieczniejsze niż pranie plecaka w pralce. Warto się na nie decydować przede wszystkim przy modelach z dużą liczbą niewielkich elementów, które mogą się uszkodzić w bębnie pralki. Inaczej niedługo możemy zacząć zastanawiać się, jak naprawić zamek czy inną część plecaka.

 1. Dokładnie opróżnij plecak. Jeśli plecak posiada odczepiane elementy, oddziel je przed rozpoczęciem prania.
 2. Nalej letniej wody do dużej miednicy lub do wanny. Wlej delikatny detergent do syntetyków lub odzieży sportowej. Żadnych wybielaczy i zmiękczających płynów.
 3. Włóż plecak do przygotowanego roztworu czyszczącego. Jeśli jest mocno zabrudzony, daj mu poleżeć w roztworze 5 minut, zanim przystąpisz do dalszego czyszczenia.
 4. Użyj gąbki lub miękkiej szczotki. Delikatnie szoruj plecak miejsce w miejsce.
 5. Po wyczyszczeniu każdego zakamarka kilkukrotnie przepłucz plecak letnią wodą, by nie zostało ani odrobiny detergentu.
 6. Pościskaj plecak, by pozbyć się nadmiaru wody. Możesz dodatkowo odsączyć materiał papierowymi ręcznikami. Nie wykręcaj materiału.
 7. Rozwieś plecak do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z daleka od źródeł gorąca i mocnych promieni słonecznych.

Sposoby na usuwanie najtrudniejszych plam

Niejeden plecak szkolny będzie wymagać nieco bardziej wymyślnych metod czyszczenia. Dzieci przez nieuwagę mogą bowiem pobrudzić bagaż długopisem czy jedzeniem. Problemy może sprawić także zaschnięta guma do żucia. Przed praniem w pralce spróbuj wyczyścić trudne plamy ręcznie, stosując te metody.

Jak wyczyścić plecak szkolny z tuszu po długopisie?

Sposobem na ich wywabienie jest sok cytrynowy, możesz użyć kwasku w butelce. Nałóż i po 5-10 minutach zmyj. Jeśli sok cytrynowy nie pomaga, można spróbować go zastąpić octem. Po namoczeniu w nim gąbki delikatnie nawilżamy plamę, a po kilku minutach próbujemy ją zetrzeć.

Jak wyprać plecak szkolny, by usunąć tłuste plamy?

Problemem mogą być także tłuste plamy po jedzeniu. Jak wyprać plecak szkolny, by sobie z nimi poradzić? Rozwiązaniem może być talk. Należy posypać nim plamę, przykryć całość kawałkiem papierowego ręcznika i dociążyć – na przykład książką. Tłuszcz powinien wsiąknąć w proszek.

Jak usunąć z plecaka resztki gumy do żucia?

W przypadku świeżej gumy warto umieścić plecak na parę godzin w zamrażarce – oczywiście w foliowej torbie. Po zamarznięciu gumę będzie można łatwo zeskrobać.

Jeśli guma jest już sucha i twarda, od razu trzeba spróbować skrobania. Jeśli pozostaną po niej jakieś plamy, powinien wywabić je ocet. 

Pranie plecaka w pralce – o tym trzeba pamiętać

Jak prać plecak w pralce? Zgodnie z zaleceniami producenta. Znajdziemy je na metce. To z niej dowiemy się, czy pranie tego modelu w pralce jest w ogóle dopuszczalne. Jeśli tak, przed praniem należy dokładnie pozamykać wszystkie kieszenie i komory opróżnionego plecaka. Do prania nie wolno używać wybielaczy, unikaj również suszarki bębnowej. Pierz w trybie prania ręcznego lub dla delikatnych tkanin, w niskiej temperaturze, bez wirowania. Pranie plecaka w pralce jest dopuszczalne w przypadku prostych toreb w sportowym stylu. Nie decyduj się na nie w przypadku mocno ozdobnych toreb.

Jeśli producent nie zezwala na pranie plecaka z użyciem maszyny, przystąp do prania ręcznego. Jak wyprać plecak ręcznie? Najpierw trzeba go dokładnie opróżnić. Później najlepiej umieścić go w dużej misce lub wannie i zwilżyć letnią wodą z delikatnym detergentem. Zabrudzone fragmenty należy wyczyścić gąbką bądź miękką szczotką. Po zabiegu plecak należy opłukać i wysuszyć w przewiewnym miejscu.

Jeśli zabrudzenia nie zeszły za pierwszym razem, na najtrudniejsze plamy (tusz, tłuszcz, guma) może być konieczne zastosowanie specjalnych metod.

1.7/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *