Odzież robocza na lato – jaką wybrać?

Autor
odzież robocza na lato jaka powinna być

Odzież robocza na lato – dopasuj ją, zanim nadejdą upały, by czekała na pracowników w pogotowiu. Praca w letnie miesiące wiąże się z wieloma wyzwaniami. Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na komfort i wydajność pracowników, a nawet stwarzać zagrożenia dla ich zdrowia. Odpowiednio dobrana odzież może znacząco poprawić komfort pracy i zapewnić niezbędne bezpieczeństwo. Jakie elementy wybrać? Przeczytaj!

Odzież robocza na lato – górna część stroju

W zależności od branży ostateczny strój pracownika będzie się różnił, jednak te kluczowe zasady można zastosować w każdej firmie.

Jeśli na danym stanowisku nie jest potrzebne kompletne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, na lato zorganizuj dla pracowników koszulki z krótkim rękawem o luźnym kroju. W sklepach BHP znajdziesz mocne, praktyczne T-shirty, a także różnorodne koszulki odblaskowe odpowiednie na letnie dni. Przydatne są także odblaskowe kamizelki – zamienniki ciepłych kurtek z odblaskami.

odblaskowa odzież robocza na lato - koszulka męska
Prosty podkoszulek C395. Wyposażony w panele z siatki oraz filtry UV blokujące 97% promieniowania. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Materiał, z którego wykonana jest odzież, powinien być lekki i przewiewny, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzać pot. Najlepiej sprawdzą się naturalne tkaniny, takie jak bawełna czy len, lub syntetyczne materiały o właściwościach oddychających. Te drugie, z racji większej wytrzymałości, są częściej widywane na stanowiskach fizycznych, zwłaszcza w blendzie z bawełną. Jasne kolory odbijają promienie słoneczne i zmniejszają uczucie ciepła. Najlepiej sprawdzą się biel, beż, szarość, błękit i inne pastelowe kolory.

Górna część stroju przyjmuje na siebie główne uderzenia słońca. Należy więc zwrócić uwagę na funkcje ochronne, takie jak ochrona przed promieniowaniem UV – dobrze by góra ubrania była wyposażona w specjalne filtry.

Dla lepszej oddychalności zwróć uwagę na obecność w koszulkach siateczkowych wstawek zwiększających możliwości wentylacyjne. Górna część stroju roboczego powinna ponadto być wyposażona w kieszenie, uchwyty i inne elementy ułatwiające pracę. Przydatne mogą być również kieszenie na narzędzia, sekcje na identyfikator lub pętelki na długopis.

Koszulka polo ostrzegawcza VISION T180. Pod zapięciem ma praktyczną pętelkę na której można zaczepić długopis albo okulary. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Dolna część letniego stroju roboczego

Dolna część stroju może być bardziej problematyczna, gdyż krótkie spodenki odpadają na wielu stanowiskach fizycznych. Odzież nie powinna odsłaniać nóg, bo stwarza to bezpośrednie narażenie na urazy. Pozostaje więc postawić na syntetyczne spodnie robocze z cieńszego materiału, niż ten na pozostałe pory roku. Odpowiedni model będzie miał gramaturę około 200 g/m2.

Lekkie robocze spodnie SUMMER H6101, zaprojektowane specjalnie na lato. Gramatura 200 g/m2. Źródło: strona sklepu Tender Plus.

Ponadto spodnie powinny być wyposażone w:

  • filtry przeciwsłoneczne,
  • komplet praktycznych kieszeni,
  • otwory wentylacyjne,
  • elementy odblaskowe na nogawkach,
  • opcjonalnie, tam, gdzie to konieczne – kieszeń na nagolenniki.

Jeżeli jednak szukasz czegoś dla pracowników, którzy pracują w bezpiecznych warunkach, tak że odsłonięcie nóg nie będzie kłopotliwe, możesz śmiało postawić na robocze spodnie do kolan, a nawet krótsze modele – znajdziesz takie w specjalistycznych sklepach BHP. Dobierz ten element zgodnie z oceną ryzyka pracy na danym stanowisku i obowiązującymi normami.

Letnie akcesoria i buty niezbędne na upały

Pracownicy fizyczni wykonujący obowiązki na dworze latem muszą, bez wyjątku, zostać wyposażeni w czapki z daszkiem. Kaszkietówka ma być wykonana z oddychających materiałów ze wstawkami wentylującymi. Jak zawsze, przydadzą się odblaski. Jasne kolory odbijają ciepło lepiej, więc wybierz kaszkietówkę białą, beżową lub szarą.

Drugi przydatny element – okulary przeciwsłoneczne. Uwaga, bo nie w każdej branży ten element stroju jest dopuszczalny – przed zakupem upewnij się, że normy nie zabraniają ograniczania widoczności światła w taki sposób.

Ostatni element stroju – odzież robocza na lato to także buty. Tutaj normy BHP nie pozostawiają wielkiego pola do popisu. Trzeba wybrać po prostu takie z otworami przepuszczającymi powietrze. By nie przegrzewać stóp, pracownikom przydadzą się cieńsze skarpety z materiału syntetycznego, odprowadzającego pot.

Podsumowanie

Odzież robocza na lato ma zabezpieczać pracownika przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych oraz zapewnić termiczny komfort. Takimi ubraniami są T-shirty dostosowane do pracy fizycznej oraz kamizelki odblaskowe. Co do spodni, postaw na takie o obniżonej gramaturze. Buty mają mieć otwory wentylujące, a na głowie każdego pracownika powinna znaleźć się czapka z daszkiem. Jako że każdy element musi odpowiadać aktualnym normom, zakup stroje w sklepie ze specjalistyczną odzieżą BHP.

Pamiętaj także o podstawowych zasadach pracy w upale. Zapewnij pracownikom dostęp do wody pitnej i napojów izotonicznych. Stwórz możliwość odpoczynku w cieniu. Monitoruj temperaturę w miejscu pracy i dostosuj do niej czas pracy.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *