Wynajem samochodu – na co zwracać uwagę?

Autor
wynajem samochodu

Możliwość jednorazowego wynajęcia samochodu dla osób, które na co dzień korzystają ze środków komunikacji miejskiej, jest niezwykle wygodną i opłacalną opcją. Każda wypożyczalnia aut charakteryzuje się nieco innymi warunkami wynajmu pojazdu. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy podpisać umowę?

Wynajem samochodów – umowa jest kluczem

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z usług konkretnej firmy, dokładnie zapoznaj się z przedstawioną Ci umową. Szczególnie zwróć uwagę na dodatkowe koszty, jakimi firma może Cię obciążyć za nieprzestrzeganie warunków porozumienia. Często praktyką wśród wypożyczalni jest naliczanie dodatkowych opłat za pakiety wyposażenia. Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest polityka baku paliwa. Z reguły wypożyczanie przygotowują auto do odbioru z pełnym bakiem, a zadaniem wynajmującego jest zwrócenie samochodu w tym samym stanie. Jeśli nie zdążysz lub zapomnisz zatankować, wypożyczalnia naliczy opłaty za paliwo i dodatkowo obciąży Cię kosztami manipulacyjnymi.

Dzienny limit przejechanych kilometrów

W umowie może znaleźć się również zapis o dziennym limicie przejechanych kilometrów. Jeśli jest on określony, wypożyczalnia naliczy dodatkowe opłaty za jego przekroczenie. Mimo, że coraz więcej wypożyczalni, odpowiadając na potrzeby wynajmujących, oferuje im możliwość zwrotu auta w dowolnym punkcie firmy za darmo, to jednak wciąż szereg przedsiębiorstw podwyższy Twój końcowy rachunek, jeśli zdecydujesz się na odstawienie pojazdu w innej filii.

Co obejmuje ubezpieczenie?

Tak, wiemy – każdy rezygnuje z ubezpieczenia do usług, czy produktów, bo przecież „co może się stać?”. Jednak przy wynajmie tak kosztownego sprzętu, jakim bez wątpienia jest samochód, w przypadku gdy w cenie wynajmu nie jest zawarte ubezpieczenie, warto jest nieco dopłacić i móc poruszać się na drodze ze spokojem. Ubezpieczenie ubezpieczeniu nie jest równe, dlatego, zanim się na nie zdecydujemy, koniecznie należy sprawdzić, co ono obejmuje. A co powinno obejmować? Ubezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu i jego uszkodzenia.

Warto również sprawdzić, czy pozwala ono na poruszanie się pojazdem drugiego kierowcy – jeśli mamy takie zamiany w planie – a także, czy jest ono ważne za granicą – gdy planujemy wyjechać do innego kraju wypożyczonym autem.

Kaucja i stan pojazdu

Pamiętaj, że oprócz opłacenia wynajmu samochodu, wypożyczalnia zamrozi środki na koncie obejmujące kaucję za pojazd. Gdy auto zostanie zwrócone w stanie nienaruszonym, pieniądze będą ponownie do Twojej dyspozycji.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *