Jaki prostownik kupić? Poradnik przed zakupem

Autor
prostownik podłączany do akumulatora samochodu

Jeździsz do pracy samochodem? W takim razie prostownik to dla Ciebie obowiązkowy element wyposażenia. Czasami nawet najlepsze auto potrafi bowiem zastrajkować – zwłaszcza zimą. Wtedy trzeba mieć pod ręką prostownik, inaczej samochód nie ruszy. Jaki prostownik kupić, by szybko i sprawnie naładować akumulator? Sprawdź, jakimi cechami powinno się wyróżniać takie urządzenie.

Jaki prostownik kupić? Najważniejsze rodzaje tych urządzeń

Najważniejszym zadaniem prostownika jest zamiana prądu zmiennego AC na stały DC. Dzięki temu ładuje akumulator samochodu lub doprowadza do rozruchu samochodu. Nie wszystkie prostowniki akumulatorowe działają jednak w ten sam sposób. Dzielą się na dwie główne grupy.

Prostowniki transformatorowe

To najbardziej tradycyjny rodzaj prostowników. Wyróżnia się prostą budową, ale jednocześnie dużą niezawodnością. Transformatorowe prostowniki są przy tym dość tanie. Bardzo dobrze nadają się do okazjonalnego użytku. Brak w nich wyszukanych funkcji, często nie ma więc dokładnej kontroli nad poziomem naładowania akumulatora. Za to urządzenie jest proste w obsłudze.

Prostowniki mikroprocesorowe

To nowoczesne urządzenia, które nie tylko ładują akumulator, ale też diagnozują jego stan. W trakcie ładowania mamy podgląd nie tylko na jego stan, ale też na inne parametry akumulatora. Do tego prostownik mikroprocesorowy można podłączyć bez wyciągania akumulatora z samochodu.

Przede wszystkim jednak taki prostownik można uznać za “inteligentne” urządzenie, które dostosowuje parametry ładowania do stanu akumulatora. Mikroprocesor dba o optymalny przebieg ładowania. Taki prostownik będzie jednak droższy od transformatorowego.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze prostownika?

Zwłaszcza prostowniki mikroprocesorowe to dziś urządzenia opisywane mnóstwem danych i parametrów. Na co dzień wiele z nich nie ma jednak większego znaczenia. Kluczowe będą tylko dwa.

By można było rozpocząć ładowanie akumulatora, trzeba dobrać do niego prostownik o takim samym jak u niego napięciu wyjściowym. Zestawienie produktów o odmiennym napięciu będzie prowadzić do trudności w ładowaniu, a czasami może nawet uszkodzić akumulator. Powinieneś więc na to uważać.

Przed zakupem zwróć też koniecznie uwagę na prąd ładowania. Ponownie powinien być dopasowany do akumulatora – tym razem do jego pojemności. Jeśli chcesz szybko naładować akumulator, trzeba podłączyć do niego prostownik o prądzie ładowania równym 10 procent pojemności akumulatora.

Czy warto postawić na prostowniki z rozruchem?

Kiedy będziesz szukać odpowiedzi na pytanie, jaki prostownik kupić, trafisz też z pewnością na kwestię prostowników z rozruchem. Takie urządzenie, oprócz funkcji ładowania akumulatora, będzie też w stanie dostarczyć prąd potrzebny do uruchomienia samochodu. Dzięki temu nie będzie trzeba przez kilka godzin ładować akumulatora w awaryjnych sytuacjach. To przydatne rozwiązanie, kiedy musisz odpalić samochód, a akumulator niespodziewanie się rozładował.

Podsumowanie: jaki prostownik kupić do ładowania akumulatora w samochodzie?

Prostownik do samochodu to niezbędny element wyposażenia każdego posiadacza auta. Jaki prostownik kupić? Jeśli interesuje Cię najprostsza i ekonomiczna opcja, wybierz prostownik transformatorowy. Jeżeli chcesz jednak bardziej świadomie zadbać o akumulator, zdecyduj się na prostownik mikroprocesorowy. Bardzo praktyczny będzie prostownik z rozruchem, który pozwoli na uruchomienie samochodu w awaryjnej sytuacji. Zwróć uwagę na napięcie wyjściowe i prąd ładowania prostownika.

Rate this post
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *