Międzynarodowy transport zmarłych – najczęściej zadawane pytania

Autor
Transport zwłok

Usługa międzynarodowego transportu zmarłych niesie za sobą wiele pytań i domysłów związanych z kosztami, możliwościami oraz całym procesem jaki należy przejść aby zorganizować transport zwłok zgodnie z prawem.

Kto pokrywa koszty sprowadzenia zwłok z zagranicy?

W przypadku gdy osoba umiera za granicą należy mieć świadomość kosztów jakie niesie za sobą cały proces. W Polsce osobie z pierwszej linii pokrewieństwa przysługuje zasiłek z ZUS bądź z KRUS – aktualnie wynosi 4000 zł. Wypłata zasiłku musi zostać pokryta fakturami za czynności związane z pochówkiem zmarłej osoby, może być w nią wliczony również transport zmarłego z zagranicy. Pozostała należność musi zostać uregulowana przez osobę zlecającą transport zmarłej osoby.

Czy jest możliwość pokrycia transportu zwłok z zagranicy z ubezpieczenia?

Oczywiście w  zagranicznych biurach pośredników pracy bardzo często oferowane są dodatkowe ubezpieczenia pokrywające zwrot kosztów transportu zwłok z zagranicy bądź ewentualnych kosztów w chłodni, domu pogrzebowym bądź w szpitalu. Te ubezpieczenie jest jednak bardzo często pomijane przez osoby podejmowane pracę za granicą ponieważ nikt nie planuje tak tragicznego rozwoju wydarzeń ale też ze względu na oszczędność.

Transport urny z prochami – czy ceny są niższe?

Biorąc pod uwagę kremację na terenie krajów z których najczęściej transportowani są zmarli Polacy (Niemcy, Belgia, Holandia, Wielka Brytania, USA) należy mieć świadomość cenników w zagranicznych krematoriach. Bardzo często są to kwoty powyżej 1000 EURO stąd zdecydowanie taniej można zorganizować kremację na terenie Polski. Firmy zajmujące się międzynarodowym transportem zwłok często dzielą koszt między rodziny organizując transporty łączone.Bardzo często rodziny zmarłych aby ograniczyć koszty rozważają samodzielne sprowadzenie urny z prochami jednak po zapoznaniu się z ofertami krematoriów na terenie kraju w którym nastąpił zgon zlecają sprawę firmom zajmującym się międzynarodowym transportem zwłok.

Międzynarodowy transport zwłok

Identyfikacja zmarłego – jakie są możliwości gdy zagubione zostały dokumenty

W przypadku zagubienia dokumentów zgon potwierdza Policja zajmująca się sprawą, Konsulat RP bądź w skrajnych przypadkach za okazaniem ciała zmarłej osoby rodzinie. Ze względu na brak możliwości otworzenia trumny po dowiezieniu do miejsca docelowego rodziny zmarłych chcą potwierdzenia, że nie nastąpiła pomyłka i w trumnie znajduje się ich bliski. Firmy zajmujące się międzynarodowym transportem zwłok wykonują w tej sytuacji zdjęcie zmarłego. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Finanse i prawo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *