Aktywność na mrozie. Zimowe alternatywy dla roweru

Autor
rower zimą

Za oknem mróz i zastanawiasz się, czy rower zimą to na pewno odpowiedni pomysł? Nawet gdy wokół pełno śniegu, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. O formę trzeba dbać przez cały rok. Przedstawiamy listę rzeczy, które możesz robić zimą zamiast jazdy na rowerze na zewnątrz. Zanim odłożysz sprzęt na stojak na rower w domu, sprawdź, jak utrzymać kondycję w czasie zimowych miesięcy.

Jazda na rowerze w domu

Opcją bez wychodzenia z domu czy mieszkania, która da podobne efekty jak rowerowe wycieczki, jest jazda na rowerze w domu. Oczywiście nie będzie tak ciekawa, jak wyprawy po szosach i bezdrożach, ale pozwoli utrzymać w ruchu te same mięśnie, które napędzają Cię w czasie podróży na dwóch kółkach. W tym przypadku dwie najczęściej wybierane możliwości to rower stacjonarny i trenażer. Ta pierwsza pomoże w tym, by zimą nie nabrać dodatkowych kilogramów, ale zdecydowanie ciekawsze rozwiązanie to trenażer. Dzięki niemu możemy bowiem ćwiczyć na tym samym rowerze, na którym jeździmy na co dzień. Wystarczy, że wybierzemy jeden z trzech głównych rodzajów trenażerów – hydrauliczny, rolkowy lub magnetyczny – i możemy cieszyć się pokonywaniem kolejnych kilometrów w kuchni albo salonie.

Narty biegowe

Nie każdy potrafi jeździć na nartach, ale bieganie na deskach, choć wymagające, jest skierowane właściwie do każdego. Kilka lat temu, dzięki sukcesom Justyny Kowalczyk, ten sport wrócił w Polsce do łask. Powstało sporo nowych tras, na których zimą można dbać o kondycję. Bo bieganie na nartach służy nie tylko wyrabianiu mięśni, ale przede wszystkim pozytywnie wpływa na układ oddechowy i serce. Po kilkudziesięciu minutach na popularnych “biegówkach” organizm jest znacznie lepiej dotleniony. Regularne bieganie na nartach to świetny sposób na przygotowanie formy przed wiosennym powrotem na rower.

Łyżwy

Mrozu nie obawiają się też z pewnością miłośnicy łyżew. Lodowiska można znaleźć we wszystkich większych miastach – w dużych halach, ale i na świeżym powietrzu. Często są urządzane na rynkach lub reprezentacyjnych placach i oblegają je tłumy. Wśród zapalonych łyżwiarzy większość stanowią dzieci i młodzież, ale nie ma powodu, by z tej formy aktywności mieli rezygnować dorośli. Na łyżwach dbanie o kondycję można połączyć ze świetną zabawą. Jazda na lodzie wzmocni przede wszystkim mięśnie nóg i pleców.

Siłownia

Siłownia to dobry pomysł przez cały rok, ale fanom rowerów pomoże zwłaszcza zimą. Nie tylko dlatego, że w siłowni znajdziemy wspomniany wyżej rower stacjonarny. Dzięki specjalistycznym sprzętom wizyta na siłownie pozwoli nam wzmocnić wszystkie partie ciała i mięśnie, których używamy w trakcie jazdy na rowerze. Treningi amatorów kolarstwa powinny być ukierunkowane na ogólny rozwój. Nie warto przesadzać z ćwiczeniami mięśni nóg, bo wbrew pozorom w czasie jazdy na rowerze nie tylko one wykonują ciężką pracę.

5/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *