Biegi OCR – na czym polegają? 8 najlepszych zawodów w Polsce

Autor
biegi ocr imprezy w polsce

Biegi OCR odbywają się w Polsce na przestrzeni całego roku. Część tych imprez urosła już do miana legendarnych, jak na przykład Runmageddon, nie brakuje jednak również wschodzących perełek. Wyjaśniamy, czym jest ten rodzaj biegów, o co w nim chodzi i jakich wydarzeniach OCR warto wziąć udział. Przedstawiamy 8 biegów, którymi warto się zainteresować. Tutaj poznasz charakterystyki poszczególnych imprez.

Biegi OCR – co to takiego?

OCR, czyli biegi z przeszkodami (Obstacle Course Racing), to coś więcej niż zwykły bieg. To prawdziwa przygoda, która łączy w sobie wysiłek fizyczny z dawką adrenaliny i satysfakcji z pokonywania własnych słabości.

Na trasie biegów OCR czekają na Ciebie różnorodne, często zaskakujące przeszkody. Mogą to być naturalne wyzwania, jak pagórki, błoto, rzeki czy drzewa, ale też sztuczne konstrukcje sprawdzające Twoją siłę, zręczność i spryt.

Pokonując przeszkody, pokonujesz również siebie. Uczysz się współpracy, determinacji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Biegi OCR to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim wspólna zabawa i uczestnictwo w społeczności. Jeśli szukasz wyzwania, które sprawdzi Cię fizycznie i mentalnie, biegi z tej kategorii są właśnie dla Ciebie!

Jakie przeszkody znajdują się na trasach biegów?

Wybór przeszkód na trasie zależy w dużej mierze od lokalizacji biegu, część jest bowiem tworzona przez samą naturę. Poza nimi pojawiają się przeszkody konstrukcyjne, zmontowane przez organizatorów. Na trasach jest ich zwykle od 30 do ponad 100 – im dłuższy bieg, tym więcej przeszkód.

Przeszkody naturalne:

 • Podbiegi i zbiegi po błotnistych ścieżkach i korzeniach
 • Bieg po pas przez bagniste tereny
 • Czołganie się pod zasiekami w błocie i wśród kamieni
 • Pokonywanie akwenów wodnych

Przeszkody sztuczne:

 • Wspinanie się po kilkumetrowych ścianach
 • Przechodzenie po równoważni
 • Wskakiwanie do basenu z zimną wodą i lodem
 • Wspinaczka po linach, siatkach, sznurkowych drabinach
 • Przechodzenie na rękach po poręczach do podciągania
 • Przeskakiwanie i przeciskanie się przez opony, turlanie opon
 • Bieg z dodatkowym obciążeniem (np. kawałkiem drewna na plecach)

Jeżeli uczestnik nie jest w stanie pokonać przeszkody, musi wykonać karne zadanie, np. 20 pompek, dodatkowe okrążenie, lub dolicza mu się karę czasową. Po odhaczeniu kary można biec dalej.

przeskakiwanie przez ścianę na biegu przeszkodowym OCR
Ściany to typowe przeszkody spotykane na biegach OCR.

Kto bierze udział w takich biegach?

Wbrew pozorom, w takich wyzwaniach udział biorą nie tylko ludzie na najwyższym poziomie sprawności. Na linii startu spotkasz wielu amatorów ruchu, którzy nie są perfekcyjnie wytrenowani. Są to m.in:

 • Aktywni, którzy chcą przetestować swoją sprawność: Takie wyzwanie może np. zwieńczać postanowienie noworoczne o rozpoczęciu pracy nad formą. Przesuwanie granic i kolekcjonowanie medali zachęca do dalszego doskonalenia sportowego.
 • Poszukiwacze nowych doznań: Biegi OCR nie są czymś, co można zorganizować w domu. To inne emocje, inne otoczenie.
 • Biegacze: Dla osób trenujących bieganie, OCR stanowi ciekawe urozmaicenie i wyzwanie, angażujące inne partie mięśni i testujące wytrzymałość w zmiennych warunkach. Osoby, które biegają dla przyjemności, również chętnie sięgają po OCR, traktując go jako ekscytującą przygodę i sprawdzian swoich możliwości poza utartymi szlakami.
 • Crossfitowcy: Wysoki poziom sprawności funkcjonalnej, siły i wytrzymałości typowy dla crossfitowców predysponuje ich do udziału w biegach OCR, gdzie mogą w praktyce wykorzystać swoje umiejętności.
 • Amatorzy sportów ekstremalnych: Bieg ze względu na swoją specyfikę i poziom trudności stanowi atrakcyjne wyzwanie dla osób poszukujących adrenaliny i ekstremalnych doznań.
 • Firmy i grupy przyjaciół: Często organizują wspólny udział w biegu OCR, traktując go jako formę integracji i budowania ducha zespołu.
uczestnicy biegów ocr pomagający kobiecie pokonać przeszkodę
Na trasie dozwolona jest pomoc innych uczestników i wszyscy chętnie korzystają z takiej możliwości. Tutaj najważniejsza jest dobra zabawa wszystkich, a nie bezwzględna rywalizacja.

Jakiego przygotowania wymaga bieg OCR?

Ukończenie biegu nie jest łatwe – nawet na imprezie o niskim poziomie trudności przyda się przygotowanie fizyczne, merytoryczne i mentalne. Szkoda by było przebiec połowę trasy omijając przeszkody i tylko robiąc karne zadania, prawda? Nie o to tu chodzi. By przeszkody nie sprawiły Ci gigantycznego problemu, potrzeba treningu!

 • Trening siłowy: Wzmocnij obręcz barkową, ręce, plecy i brzuch. Naucz się podciągać i zadbaj o silny chwyt dłoni. Będzie Ci potrzebny podczas pokonywania części przeszkód.
 • Specjalistyczne treningi: Skorzystaj z treningów OCR organizowanych na niektórych siłowniach. Bierz udział w zajęciach crossfit i treningach funkcjonalnych.
 • Bieganie: Biegaj regularnie, zwiększając stopniowo dystans i tempo. Wybieraj biegi terenowe, by przyzwyczaić się do nierównego, błotnistego gruntu.
 • Nauka: Zapoznaj się z listami przeszkód i poradnikami na stronach organizatorów biegów. Oglądaj filmy instruktażowe na YouTube, aby zobaczyć, jak pokonywać przeszkody.
 • Korzystaj z pomocy innych. Dołącz do grupy treningowej na siłowni oraz do grupy na Facebooku – skorzystaj tam z porad doświadczonych biegaczy.
 • Planowanie: Zaplanuj strategię na bieg, uwzględniając swoje mocne i słabe strony.
 • Walka z fobiami: Dyskwalifikujące mogą być zwłaszcza lęki przed wodą, wysokością, ogniem, brudem, tłumem, ciasnymi przestrzeniami. Nie traktuj biegu jako terapii szokowej, bo możesz pogorszyć sytuację.

Nie musisz być wyczynowcem, by ukończyć OCR, ale musisz mieć przynajmniej podstawowe przygotowanie. Bez niego trudno o w pełni dobrą zabawę.

grupowy trening crossfit jako przygotowanie na biegi ocr
Na więlu siłowniach odbywają się treningi crossfitu. Budują ogólną sprawność. Udział w nich zaprocentuje podczas biegu.

Najlepsze OCRy-y w Polsce. Co mają wspólnego, czym się różnią?

Wskazywane tutaj biegi OCR różnią się przede wszystkim otoczką. Klimat horroru? Bieg połączony z festiwalem? Jedno wiele błoto i śmiech, a może wyzwanie w stylu komandosa? Dla każdego coś dobrego… i męczącego! Różni się także lokalizacja – nie ograniczamy się do konkretnego obszaru Polski, zwłaszcza że na dobrą przygodę warto pojechać nawet kilkaset kilometrów ;). Kolejna różnica cena startu. Sprawdź aktualne stawki na stronie organizatora, bo zmieniają się w zależności od daty zapisu i wybranego wariantu.

Wspólne cechy? Każdy z tych biegów to świetna przygoda dla aktywnych. Panuje na nich atmosfera luzu, zabawy, uczestnicy wspierają się i rywalizują ze sobą w zdrowy sposób. Imprezy są dobrze oceniane, mają spore grono wielbicieli, od strony organizacyjnej nie można im nic zarzucić.

Uwaga – to nie jest ranking! Numerację stosujemy tylko dla porządku. Każdy wskazany tutaj bieg OCR jest inny i równie ciekawy. Wszystkie fotografie z biegów należą do ich organizatorów, pochodzą z oficjalnych galerii dostępnych na stronach.

Przejdźmy do konkretów – te imprezy są warte Twojego wysiłku!

1 – Żywa legenda, czyli Runmageddon

Runmageddon to bieg OCR, o którym słyszał już chyba każdy. Najpopularniejszy, odbywający się w różnych miastach, przyciągający tysiące chętnych. Organizatorzy stają na głowie wymyślając różnorodne przeszkody, a że popularność imprezy przyniosła jej sporo gotówki, stać ich na zrobienie wszystkiego na najwyższym poziomie.

Cechuje się różnorodnością formuł – do wyboru są warianty dla dorosłych (3-42 km), wersja dla rodzin, dla dzieci od 4 r. ż. oraz dla nastolatków. Na trasie znajduje się sporo przeszkód naturalnych – błoto i wodę masz jak w banku – oraz sztuczne przeszkody stworzone głównie z lin, prętów, pierścieni, drewna.

Chociaż Runmageddon obrósł w legendy jako niewiarygodnie trudne wyzwanie, tak naprawdę (właśnie dzięki różnorodności) może wziąć w nim udział każda osoba w dobrym zdrowiu. Samotny start? Wybierając 3-kilometrową wersję Intro, początkujący startowicz będzie się przede wszystkim dobrze bawił. W wersji rodzinnej wszystko jest nastawione na dobrą zabawę z najmłodszymi.

Start w Runmageddonie to już dla sportowców punkt honoru. Warto odhaczyć go przynajmniej raz w życiu. Satysfakcjonujące wyzwanie dostosowane do Twojego poziomu, w świetnej atmosferze – czego chcieć więcej?

biegi ocr - runmageddon, zdjęcie z trasy, przeszkoda wodna
Jedna z przeszkód na Runmageddonie w wersji Rekrut, 23.08.2020, Ełk, źródło: strona organizatora.

2 – Barbarzyńska rozrywka, czyli Barbarian Race

Barbarian Race to największy konkurent Runmageddonu na polskim podwórku. W 2023 roku uzyskał miano najlepszego biegu OCR, a ogólne opinie o nim są jednoznacznie pozytywne. Odbywa się w Ustroniu, Wiśle i Dąbrowie Górniczej.

Założenie biegu jest proste – armia niepokonanych barbarzyńców rusza po chwałę, medale i wrażenia.

Dorośli mają do wyboru formuły różniące się trudnością. Są krótkie, ostre podbiegi dla miłośników wzgórz. Jest sprint na kilkaset metrów, gęsto usiany przeszkodami. Znajdzie się też wstępniak – Barbarian Intro, wariant z uproszczonymi przeszkodami. Główny Barbarian Race to 8-13 km i dziesiątki przeszkód. Postarano się także o wersję dla dzieci.

Barbarian Race słynie z dopracowanych przeszkód sztucznych – jest ich ponad 40. Równoważnie, konstrukcje z drabinek, wyrzutnie, walka z przeciwnikami (na kije zakończone gąbkami) i wiele innych – organizatorom nie można odmówić kreatywności. A to wszystko w świetnej atmosferze!

przeszkoda na barbarian race - biegu ocr
Barbarian Race nie pieści się z uczestnikami – i o to chodzi! Źródło: strona organizatora.

3 – Masakra na wesoło, czyli Masakrator

Masakrator wyróżnia się przede wszystkim wariantami tematycznymi. Na przestrzeni roku można wziąć udział w wersji Halloweenowej, Mikołajkowej, Horror, a w okresie zimowym odbywa się Masakrator Mors. Imprezy mają miejsce w miastach na Górnym Śląsku.

To nie jest najłatwiejszy bieg, ale i nie jest tak wymagający, jak sugerowałaby nazwa. Jeśli chcesz poczuć dreszczyk emocji i zdrowo się pomęczyć w oryginalnym wydaniu, śląska inicjatywa może bardzo przypaść Ci do gustu.

4 – Ubłocony więc szczęśliwy, czyli Mud Race

Mud Race przedstawia się jako najweselszy OCR na świecie. Szukasz wyzwania bez mrocznych klimatów? Masz sposobność, by odwiedzić Trójmiasto? Jeśli tak, ten bieg z przeszkodami jest stworzony dla Ciebie.

Czeka na Ciebie mnóstwo błotnych atrakcji. Wpadnij w bagno, brodź w wodzie po kolana i daj się ponieść zabawie jak z dziecięcych lat. Przeszkody są łatwe do pokonania, więc każdy może wziąć udział i poczuć satysfakcję z ukończenia biegu.

W Mud Race mogą brać udział dorośli, rodziny i dzieci. Trasa jest krótka (do 5 km), utrudnienia dostosowane do możliwości przeciętnego śmiertelnika. Do mety dobiegniesz z szerokim uśmiechem i błotem w miejscach, w których nigdy byś się go nie spodziewał! Doskonały na początek przygody

5 – Malowniczo i ostro, czyli Biegun OCR

Biegun OCR to jeszcze jedno wydarzenie zlokalizowane w rejonie trójmiejskim – w Gdyni, na terenach przepięknego Adventure Parku. Stoi za nim ta sama ekipa co za Mud Race, tyle że Biegun jest bardziej nastawiony na sportową rywalizację, a mniej na samą zabawę.

Trasa przebiega pętlą o rozciągającą się 4,5-10 km, w zależności od wybranego wariantu trudności. Organizatorzy wychodzą naprzeciw zawodnikom zaczynającym swoją OCR-ową przygodę, jak również elitom, które na przeszkodach znają się już jak dzik na żołędziach. Podczas każdej edycji można wziąć udział także w Biegunie rodzinnym oraz wersji dla dzieci.

Znajdziesz tutaj klasyczne przeszkody konstrukcyjne, masę błota, wody i podbiegów. Drewniane belki, liny, siatki, łańcuchy – to wydarzenie przemówi do sentymentu sportowców pamiętających początki biegów OCR w Polsce.

zdjęcie z biegu ocr biegun
Na Biegunie dużo się dzieje – jak widać na załączonym obrazku ;). Źródło: strona organizatora.

6 – Bieg dla prawdziwych dzików, czyli Hunt Run

Hunt Run to z kolei najdzikszy bieg świata. Odbywa się w czterech miejscach: Ełku, Kotelnicy, Kozienicach i na Gorącym Potoku. Do wyboru 7 dystansów – od Małego Dzika (4 km) do Hardego Dzika (10 km). Dostępne również biegi dla dzieci i rodzin (1-4 km). Ponownie mamy do czynienia z biegiem otwartym na początkujących oraz weteranów.

Hunt Run to nie tylko biegi OCR, ale w zasadzie wielki, rodzinny festiwal. Wieczorne imprezy i koncerty, foodtrucki, dodatkowe atrakcje dla dzieciaków i (w zależności od wybranej lokalizacji) plaże, góry, pola namiotowe. Wyjazd na sportowe wydarzenie może się więc przemienić w pełnoprawny urlop z dala od cywilizacji – bo obecne na miejscu Dziki z pewnością są pozytywnie niecywilizowane ;).

Lubisz dłuższe wypady? Chcesz się przespać pod namiotem, posłuchać muzyki na żywo, poznać pozytywnie zakręconych ludzi, a przy okazji dostać medal za sportowe osiągnięcie? Ruszaj na Hunt Run – wielkie wydarzenie w regionie!

7 – Wyzwanie komandosa, czyli Formoza Challenge

Teraz trochę poważniej – biegi OCR autorstwa komandosów Formozy. Odbywają się nad morzem, m.in. w Kaliszu i Gdyni. Do wyboru 3 dystanse (4, 5, 10 km), 30-70 przeszkód. Tryb ultra, gdzie biegniesz z atrapą karabinu i ciężkim plecakiem, łagodniejszy tryb dla amatorów, bieg drużynowy oraz wariant dziecięcy. Komplet – a to wszystko w militarnej otoczce na fundamencie praktycznej wiedzy komandosów.

Formoza Challenge zaprasza każdego, kto chce sprawdzić swoje możliwości w iście militarnym stylu. Trasa jest usiana naturalnymi przeszkodami – w zależności od dokładnej lokalizacji bieg odbywa się lasami, wydmami, czy bagnami. Cały plan biegu zainspirowały szkolenia komandosów.

Po biegach uczestnicy mogą wziąć udział w prezentacji sprzętu jednostki specjalnej. Jeżeli fascynują Cię militaria i chcesz przez chwilę poczuć, jak to jest być komandosem, Formoza Challenge perfekcyjnie Cię przetestuje, równocześnie dbając o bezpieczne warunki.

8 – Wyścig niezłomnych wilków, czyli Wolf Race

Wolf Race odbywa się w różnych lokalizacjach w Wielkopolsce. Główny bieg liczy 10 km i 30 przeszkód naturalnych oraz technicznych. Wersja trail to również 10 km, 30 przeszkód naturalnych. Wersje dziecięce – 1-3 km, około 15 przeszkód dostosowanych do możliwości.

Na trasie czekają Cię głównie klasyczne przeszkody naturalne i techniczne. Ścianki, doły, drabinki liny – utrudnienia typowe dla OCR, podane w dopracowanym wydaniu. Organizator przewiduje ułatwienia dla kobiet, m.in. lżejsze opony do przetaczania.

Jako że na Wolf Race nie ma krótkich dystansów, jest to bieg OCR raczej dla tych, którzy mieli już styczność z podobnymi imprezami i dwucyfrowego dystansu się nie boją. Organizator na swojej stronie podaje do wiadomości uczestników rulebook, czyli księgę zasad. Są w niej opisane wszystkie przeszkody, wraz ze sposobami regulaminowego pokonania, co ułatwia przygotowanie.

Kto powinien zrezygnować ze startu?

Chociaż biegi OCR są dostępne dla każdego, istnieją pewne przeciwwskazania do udziału w tego typu zawodach. Bezpiecznie wziąć udział mogą tylko osoby o ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Dyskawlifikujące są w pierwszej kolejności:

 • Choroby serca: Wady serca, arytmia, nadciśnienie tętnicze
 • Choroby płuc: Astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
 • Cukrzyca: Cukrzyca typu 1 lub 2, która nie jest dobrze kontrolowana
 • Choroby stawów: Zapalenie stawów, osteoporoza, urazy stawów
 • Problemy z kręgosłupem: Dyskopatia, przepuklina krążka międzykręgowego
 • Ciąża: Pokonywanie przeszkód stwarza duże ryzyko urazu.
 • Otyłość: Nadmierna waga może utrudniać pokonywanie przeszkód
 • Kontuzje: Urazy mięśni, ścięgien, stawów, niedawno zaleczone złamania
 • Niedawno przebyte operacje: Należy poczekać na pełną rekonwalescencję

Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, cierpisz na choroby przewlekłe, skonsultuj się z lekarzem przed startem.

Co zabrać na taki bieg?

Podstawowe przygotowanie sprzętowe jest niezbędne do sprawnego, bezpiecznego ukończenia biegu. Potrzebne będą:

 • Strój: taki którego nie szkoda zniszczyć, zakrywa dużą częśc ciała np. legginsy i koszulka sportowa z długim rękawem.
 • Obuwie: Buty do biegania terenowego z mocnym bieżnikiem, przeznaczonym na błoto.
 • Opaska na głowę: Z nią pot nie będzie spływał Ci z czoła, bieg będzie wygodniejszy.
 • Wygodna bielizna: Bezszwowa, oddychająca, u kobiet stanik kompresyjny.
 • Rzeczy do formalności: Numer startowy otrzymany od organizatora przy zapisie, dokumenty.
 • Opcjonalnie: okulary przeciwsłoneczne do ochrony oczu przed słońcem i zanieczyszczeniami, batony energetyczne, bidon z wodą.
 • Pozostaw cenne przedmioty w domu/hotelu/samochodzie/u bliskiego kibica.

W pakietach startowych od organizatorów znajdziesz część potrzebnych rzeczy. W zależności od biegu i wariantu pakietu, możesz dostać np. koszulkę, opaskę, energetyczne przekąski z logo sponsora.

ubłocone nogi biegacza podczas zawodów
Na sto procent mocno się ubrudzisz, więc weź ubranie i buty, których Ci nie żal.

Podsumowanie

Bieg OCR to ekstremalny wariant biegu obejmujący pokonywanie przeszkód naturalnych i konstrukcyjnych. Wymaga dobrego zdrowia oraz (przynajmniej podstawowego) przygotowania fizycznego. Testuje siłę charakteru, pomaga nawiązać znajomości ze świetnymi ludźmi i daje satysfakcję jakiej nie znajdziesz na innych zawodach. To sprawdzian ciała i duszy!

W Polsce nie brakuje dobrych biegów OCR. Dzięki zróżnicowanym poziomom trudności przygodę z przeszkodami może rozpocząć każdy, a nawet pobiec z całą rodziną. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, na pewno w pobliżu będzie się wkrótce odbywał bieg dopasowany do Twojego poziomu zaawansowania sportowego. Odważysz się sprawdzić swoje możliwości? 😉

3/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Sport i ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *