Oliwa z oliwek i oleje roślinne. Co warto mieć w swojej kuchni?

Autor
najlepsza oliwa

Tłuszcze roślinne cieszą się w naszych kuchniach coraz większą popularnością, wypierając z niej stosowane przez lata tłuszcze zwierzęce. Coraz więcej osób zastanawia się więc, która opcja będzie najlepsza – oliwa z oliwek do sałatek, a olej słonecznikowy do smażenia? A może odwrotnie? Zapraszamy na przewodnik po olejach roślinnych, które warto mieć w swojej kuchni.

Do sałatek i warzyw najlepsza oliwa

Oliwa z oliwek to jeden z podstawowych elementów kuchni włoskiej oraz greckiej. Stanowi doskonały dodatek do wielu dań i wyróżnia się kilkoma walorami zdrowotnymi. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżać poziom szkodliwego cholesterolu czy pomagać w pozbywaniu się toksyn z organizmu. Nic więc dziwnego, że zyskuje sobie coraz więcej zwolenników również w Polsce. Najwyższą jakością cechuje się oliwa tłoczona na zimno. Nie nadaje się do smażenia – można do niej co prawda wykorzystywać oliwę rafinowaną, ta ma jednak niewiele wspólnego z właściwościami, z których słynie oliwa. Znakomicie nada się natomiast do sałatek, makaronów czy owoców morza. Doda potrawom smaku, ale również śródziemnomorskiego aromatu.

Jaki olej do smażenia?

Większość osób często używa oleju do smażenia. W tym przypadku ważna jest tak zwana temperatura dymienia – im wyższa, tym dłużej można trzymać olej na patelni. Do smażenia bardzo dobrze nadaje się olej rzepakowy. Jest najpopularniejszym spośród tłuszczów używanych w Polsce, a na to zainteresowanie “zapracował” nie tylko neutralnym zapachem i smakiem. Wyróżnia się dobrym stosunkiem kwasów omega-6 do omega-3. Nierafinowany olej rzepakowy na zimno jest także stosowany na przykład jako baza sosów do sałatek.

Do smażenia nada się też olej kokosowy. Składa się przede wszystkim z nasyconych kwasów tłuszczowych, przy tym bardzo powoli się utlenia. Świetnie sprawdzi się także w czasie pieczenia, dodatkowo można go wykorzystywać jako balsam do skóry.

Inne przydatne oleje

W Polsce od oleju kokosowego dużo popularniejszy jest olej słonecznikowy. Charakteryzuje go duża zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Będzie dobrym dodatkiem do gotowania oraz duszenia, ale nie należy na nim smażyć.

W przygotowaniu surówek i sałatek sprawdzi się delikatny olej z pestek winogron. Nie zmienia smaku potraw, można go też używać do gotowania. Stanowi też bogate źródło witaminy K, która ma do spełnienia ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi.

Smak potraw mięsnych wzbogaci natomiast olej sezamowy, często stosowany zwłaszcza w kuchni azjatyckiej. A jaki olej wykorzystać przy przyrządzaniu potraw na słodko – naleśników, ciast i deserów? By nabrały wyjątkowego smaku, warto trzymać w szafce olej z orzechów włoskich. Jest tłoczony na zimno, zawiera sporo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie należy go natomiast używać do smażenia.

5/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Kulinaria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *