Warzywa w ogrodzie. Kiedy najlepiej je siać i sadzić?

Autor
warzywa w ogrodzie

Warzywa z targu zwykle smakują lepiej niż te z marketu, ale jest coś jeszcze lepszego: jarzyny z własnego ogródka. Jeśli masz przed domem kawałek ziemi, również i Ty możesz się nimi cieszyć. Nie wiesz, jak dbać o warzywa w ogrodzie? Podpowiadamy, kiedy je siać i sadzić.

Warzywa w ogrodzie – jakie wybrać?

Własny warzywnik to marzenie niejednego działkowicza. Jeśli już udało się wygospodarować pod niego kawałek ziemi i odpowiednio przygotować glebę, czas na kolejny ważny etap: wybór warzyw. Przy tej okazji warto też pamiętać, by wytyczyć ścieżki między grządkami. W przeciwnym razie latem trzeba będzie bardzo uważać, by w czasie zbiorów nie podeptać własnych plonów. Warto też pamiętać, by niskie warzywa zasiać z przodu, a wysokie z tyłu – dzięki temu nie będą rzucały cienia na swoich sąsiadów.

Jakie warzywa w ogrodzie będą najlepsze dla początkującego ogrodnika? Dobrym pomysłem jest wybór roślin, które nie będą zbyt wymagające, a przy tym zapewnią plony przez całe lato. Dobrze sprawdzą się więc warzywa, które szybko rosną, takie jak sałata czy rzodkiewka. Można je zasiać więcej niż raz i długo cieszyć się wyjątkowo świeżym smakiem. Przez cały sezon będziesz mógł korzystać również z natki pietruszki. Do tego marchewka, buraki, cebula, fasolka szparagowa i sukces murowany. Zwykle osoby zakładające ogródek warzywny chcą w nim widzieć również pomidory. Wymagają one nieco więcej pielęgnacji niż wspomniane warzywa, najłatwiej powinno być jednak z pomidorkami koktajlowymi.

warzywa w ogrodzie

Warzywa w ogrodzie – kiedy je siać?

Jako pierwsze do gruntu można posłać nasiona rzodkiewki. Odpowiedni powinien być dla niej nawet marzec, gdy tylko obeschnie ziemia. Na niską temperaturę odporna jest także pietruszka, którą również można zasiać do gruntu już pod koniec marca. Od wczesnej wiosny aż do późnego lata wysiewa się sałatę, którą można potem zbierać przez cały sezon. W podobnym czasie siejemy nasiona marchewki.

Nieco później na grządce powinny wylądować inne popularne, a przy okazji wyjątkowo zdrowe warzywa. Mamy tu na myśli buraki, z których siewem warto poczekać do początku kwietnia. Wykiełkują bowiem dopiero, gdy temperatura zbliży się do 10 stopni Celsjusza. Znacznie później, bo dopiero w połowie maja, zacznijmy myśleć o siewie fasoli szparagowej.

Trochę bardziej skomplikowane może być sianie cebuli i pomidorów. Co prawda to pierwsze warzywo możemy posłać do gruntu już w marcu, ale takie rozwiązanie nie zawsze przynosi zadowalające efekty. Bezpieczniejszym wyjściem jest tak zwana uprawa z dymki. W tym celu kupujemy małe cebulki, które sadzimy w ziemi na przełomie marca i kwietnia.

jak dbać o warzywa w ogrodzie

Jak dbać o warzywa w ogrodzie – sadzenie pomidorów

Nasiona pomidorów także warto zasiać jeszcze w marcu, ale w tym przypadku będziemy potrzebować rozsady. Oznacza to, że w marcu siejemy nasiona w pojemnikach, które trzymamy w pomieszczeniu, a dopiero po dwóch miesiącach przesadzamy je do gruntu. Dzięki temu powinno udać się uchronić te wrażliwe na zimno rośliny przed zwiędnięciem.

Pamiętaj o przymrozkach

Przy terminach siewu i sadzenia warzyw warto pamiętać, że trzeba je dostosować do aktualnej temperatury i miejsca, w jakim znajduje się nasz ogród. Gorlice, Zakopane, Nowy Sącz – w górskich i wyżynnych okolicach na początku roku może być nieco zimniej, więc możliwe, że siew trzeba będzie opóźnić o kilka dni. W przeciwnym razie nieoczekiwane przymrozki mogą sprawić, że na Twojej grządce nic nie wyrośnie.

5/5 - (4 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *