Warzywa w ogrodzie. Jakie rośliny sadzić koło siebie?

Autor
warzywa w ogrodzie

Sąsiedztwo warzyw w ogrodzie dla początkującego ogrodnika może wydawać się sprawą pozbawioną znaczenia, w najlepszym razie drugorzędną. Ewentualnie zastanowi się nad tą kwestią wtedy, gdy będzie planować ścieżki, którymi wygodnie dotrze do grządek. Tymczasem posadzenie jednej rośliny obok drugiej może pomóc obu w lepszym wzroście lub stać się zmorą dla jednego z sąsiadów. Jakie warzywa w ogrodzie najlepiej rosną obok siebie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Sąsiedztwo warzyw w ogrodzie – jakie to ma znaczenie?

Warzywa w ogrodzie oddziałują na siebie w różny sposób. Chodzi o oddziaływanie fizyczne oraz chemiczne, które ma wpływ na sąsiadów na działce – niektóre rośliny wydzielają związki, które hamują wzrost innych warzyw. Warto zwrócić uwagę na to, jakich składników odżywczych z ziemi potrzebują zasiane obok siebie rośliny. Zaborczy sąsiad może pobierać ich z gleby na tyle dużo, że zdziesiątkuje plony innej rośliny.

Źle dobrane sąsiedztwo warzyw w ogrodzie może również sprawić, że na Twoim poletku będą panoszyć się szkodniki, na przykład mszyce. Jakich warzyw obok siebie nie powinien zawierać Twój ogród? Gorlice, Wrocław czy Bydgoszcz, kilka zasad jest uniwersalnych. I tak sałata oraz fasola mogą sprawić, że posadzone w ich pobliżu ogórki będą gnić. Sałata “nie lubi się” również z pietruszką, a groch nie najlepiej znosi sąsiedztwo cebuli czy czosnku. Na dwóch końcach ogródka lepiej umieścić również marchewkę i kapustę.

warzywa w ogrodzie

Warzywa w ogrodzie – jakie sadzić obok siebie?

Na szczęście oprócz złych połączeń bez trudu można tak zaplanować sąsiedztwo warzyw w ogrodzie, by rośliny wzajemnie sobie pomagały. Część warzyw posadzona obok siebie będzie bowiem dobrze wpływać na sąsiada i pomagać mu na zasadzie dokładnego przeciwieństwa niekorzystnych czynników, o których napisaliśmy wyżej. W ten sposób ograniczymy także liczbę wyrastających na naszej działce chwastów.

Jakie warzywa w ogrodzie będą najlepiej rosły obok siebie? Przedstawiamy kilka najkorzystniejszych i najbardziej popularnych połączeń:

  • marchew i cebula: te warzywa wzajemnie odstraszają od siebie szkodniki;
  • por i pietruszka: zapach pietruszki powinien pomóc sąsiadowi uniknąć jednego z jego największych szkodników, czyli miniarki porówki;
  • pomidor i kapusta: sąsiedztwo pomidora powinno nieco zahamować apetyt gąsienic na kapustę;
  • koper i ogórek: aromat tego pierwszego odstrasza szkodniki ogórka;
  • dynia i fasola;
  • groch i ogórek;
  • czosnek i marchew;
  • pomidor i seler;
  • szpinak i rzodkiewka;
  • kalarepa i sałata.

Na niektóre warzywa dobrze może wpłynąć także sąsiedztwo wybranych ziół, kwiatów czy krzewów owocowych. Twoje grządki będą dodatkowo zabezpieczone przed niektórymi szkodnikami, jeśli posadzisz przy nich na przykład aksamitki czy nagietki. Mszyce i ślimaki obawiają się z kolei nasturcji.

5/5 - (7 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *