Fakty i mity na temat soli kuchennej

Autor
sól kuchenna

Na temat soli kuchennej krąży wiele najróżniejszych pogłosek. Czasem aż ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście są one prawdziwe. W końcu wciąż pojawiają się nowe wyniki badań, które potwierdzają pewne informacje bądź im zaprzeczają. W co więc wierzyć, a w co nie? Przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity na temat soli kuchennej.

Najważniejsze fakty na temat soli

Sól zatrzymuje wodę w organizmie

O tym, że sól zatrzymuje wodę w organizmie z pewnością wie każdy dietetyk. Dzieje się tak, ponieważ składnik ten zaburza gospodarkę wodną. Właśnie dlatego zaleca się, aby osoby przechodzące na dietę redukcyjną ograniczyły spożycie tej przyprawy do minimum. Warto jednak pamiętać, że to tylko jeden element składowy, który może powodować u nas obrzęki czy wyraźne zbieranie się wody. Oprócz soli należy ograniczyć także np. alkohol.

Sól podwyższa ciśnienie tętnicze

Sól powinny ograniczyć także osoby zmagające się z chorobami układu krążenia. Badania wykazują bowiem, że zbyt duża ilość tego składnika w diecie powoduje nadciśnienie tętnicze. Spowodowane jest to pośrednio także zatrzymywaniem wody w organizmie. Nadmiar płynu „uciska” ściany naczyń krwionośnych, przyczyniając się tym samym do wysokiego ciśnienia. Oczywiście nie trzeba od razu całkowicie rezygnować z soli. Wystarczy, że ograniczymy jej spożycie do 5 gramów dziennie.

Sól podtrzymuje świeżość produktów spożywczych

Właściwości konserwujące soli są znane od wieków. Poprzez solenie można sprawić, że nasza żywność zachowa świeżość na dłużej. Po trik ten sięga niestety bardzo duża ilość producentów artykułów spożywczych, dlatego należy uważać na to, co kupujemy. Nigdy bowiem nie mamy pewności, jak wiele przyprawy użyto oraz jak długo przetrzymywany jest dany produkt. Warto jednak znać ten patent i regularnie stosować go w swoim domu. Mało kto wie, że wystarczy sól niejodowana, odrobina wody i lniana ściereczka, by wykonać „kompres”, w którym ser żółty czy wędlina zachowają świeżość na dłużej.

Najpopularniejsze mity na temat soli

Odstawienie soli = brak soli w diecie

Mogłoby się wydawać, że wystarczy przestać używać soli do przygotowywania potraw, by całkowicie wyeliminować ją ze swojej diety. Niestety, składnik ten znajduje się w wielu produktach spożywczych, które nabywamy w sklepach. Warto więc dokładnie czytać etykiety każdego artykułu, który ląduje w naszym koszyku. Dodatkowo, w celu zminimalizowania ilości soli, warto szukać jej zdrowszych zamienników. Przyprawa włoska Visana sprawi, że nasze potrawy będą smaczne, a my zadbamy o swój organizm.

Potrawy bez soli nie mają smaku

Wiele osób twierdzi, że potrawy bez soli nie mają smaku. Jest to jednak mit. Po odstawieniu tej przyprawy może się przez chwilę tak wydawać, ponieważ człowiek jest w pewien sposób uzależniony od słonego posmaku. Na szczęście wystarczy znaleźć kilka ciekawych zamienników. Nadadzą one naszym potrawom nieco inny smak, jednak szybko przekonamy się, że są w ten sposób o wiele zdrowsze. Warto znaleźć dobry sklep z przyprawami i wybrać aromatyczne zioła, które całkowicie odmienią naszą dotychczasową kuchnię.

Na sól powinny uważać tylko osoby starsze

Na sól musi uważać każdy z nas. Nie ma znaczenia to, w jakim jesteśmy wieku. Zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze, powinny ograniczyć jej spożycie do 2 łyżeczek dziennie. Oczywiście należy wliczyć w to także sól, którą czasem nawet nieświadomie spożywamy wraz z innymi produktami spożywczymi. Nadmiar tej przyprawy w diecie przyczynia się bowiem rocznie nawet do 2,5 miliona przedwczesnych zgonów. Lepiej uważać, prawda?

3/5 - (2 votes)
Tagi artykułu:
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *