Jak chronić ogródek i kurnik przed szkodnikami?

Autor
ogródek

Właściciele posesji, którzy pielęgnują swoje ogródki albo hodują ptactwo, muszą skutecznie się zabezpieczać, ponieważ sporo szkodników czyha na zniszczenie ich pracy oraz dobytku. W jaki sposób najlepiej chronić swój przydomowy ogródek oraz kurnik przed grasującymi szkodnikami? Podpowiadamy!

Siatka na krety – zabezpieczenie przed podkopami

W Polsce szkodniki te zostały objęte częściową ochroną, dlatego człowiek nie może ich zabijać. Na szczęście jednak, wolno nam je odstraszać i zabezpieczać się przed ich niszczycielskim działaniem. Najbardziej skuteczna będzie siatka na krety, którą rozkłada się kilkanaście centymetrów pod trawnikiem lub kilkadziesiąt pod rabatkami. Najlepiej rozłożyć ją przed zasadzeniem trawy, drzewek i kwiatów. Montaż nie jest trudny, zwłaszcza na płaskim terenie. Na pofałdowanym, warto użyć szpilek przytrzymujących siatkę w stałej pozycji.

Poprzeczna siatka na krety

Jeśli wcześniej nie pomyśleliśmy o takim zabezpieczeniu albo kupiliśmy posesję z zagospodarowanym ogródkiem, w którym zaczęły pojawiać się krety, warto pomyśleć wówczas o poprzecznej siatce, którą wkopujemy na głębokość od 70 do 100 centymetrów oraz pozostawiamy nad powierzchnią około 20 centymetrów. Zabezpieczamy się na ewentualność, gdyby szkodniki wyszły na zewnątrz i przeszły górą ponad siatką znajdującą się w ziemi.

Odstraszanie kretów

Krety są bardzo wyczulone na niektóre zapachy. Przy dziurach od ich nor warto podkładać zeschnięte skórki z cytryny, ryby lub niedopałki papierosów. Można również skorzystać z zapachowych preparatów, które znajdziemy w sklepach. Te wonie mogą być jednak nieprzyjemne nie tylko dla kretów, ale także bardzo uciążliwe dla ludzi.

Siatka na woliery – ochrona przed drapieżnikami

Drapieżniki, takie jak lisy czy kuny, także potrafią zniszczyć nasz ogródek, rozkopując go. Dlatego warto pomyśleć o wysokim ogrodzeniu, przez które nie będą przechodzić drzewa od sąsiadów. Przedostanie się dzięki nim nie będzie stanowić żadnego problemu. Jednak walcząc z drapieżnikami, nie rabatki powinny być naszym priorytetem, a zabezpieczenie ptactwa w kurnikach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest otoczenie wybiegu kurczaków siatką na woliery. Może ona być zamknięta od góry, ale nie musimy tego robić, najważniejsze aby była na tyle wysoka, żeby szkodniki nie potrafiły wdrapać się po niej. Odpowiednia wysokość to około dwa mety, dodatkowym utrudnieniem wspinaczki będzie odchylenie siatki na zewnątrz.

Siatka na ptaki wkopana w ziemię

Lisy i kuny to bardzo przebiegłe stworzenia, które szukać będą wielu sposobów, żeby sforsować nasze zabezpieczenia. Jeśli nie uda im się przejść górą, spróbują zrobić to dołem. Dlatego warto wkopać w ziemię, przynajmniej na głębokość 30 lub nawet 50 centymetrów, siatkę, która będzie zapobiegać podkopom. Dobrym rozwiązaniem będzie taka ocynkowana, która nie zostanie przegryziona przez drapieżniki. Warto, żeby ona także była wkopana pod kątem w kierunku zewnętrznym.

Dowiedz się więcej o siatkach z artykułu „Jak wybrać ogrodzenie do domu? Siatki ogrodzeniowe czy inne rozwiązania?„.

Pies najlepszym przyjacielem człowieka

Aby odstraszyć drapieżne szkodniki warto mieć na swojej posesji psa, którego zapach i obecność powinna skutecznie pomóc. Pies ten musi mieć łatwy dostęp do wybiegu, ponieważ zamknięty w domu nie będzie mógł zareagować. Malutkie rasy takie jak york także raczej nie nadadzą się do walki z lisem bądź kuną.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Remont i budowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *