Co najbardziej szkodzi zębom? Sprawdź, czego unikać

Autor
rodzaje plomb

Dentysta w szkole, a rodzice w domu – od dziecka dorośli powtarzali nam, że o zęby trzeba dbać. I choć w młodym wieku takie informacje łatwo wylatują nam z głowy, z czasem dostrzegamy, jak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej i szczotkowanie zębów. Przypominają nam o tym zwłaszcza kolejne rodzaje plomb, które lądują w naszych ustach… Problemy z zębami można jednak ograniczyć, zmieniając niektóre nawyki. Przedstawiamy produkty, które najbardziej szkodzą naszemu uzębieniu.

Kraków, Rzeszów, Gorlice – dentysta wszędzie radzi unikać słodkich napojów

Trudno znaleźć jakiekolwiek korzyści dla zdrowia wynikające ze spożywania słodkich napojów. Dla zębów są one jednak szczególnie groźne. Cola, napoje energetyczne, oranżady – dentyści odradzają je każdemu. Główny problem to duża zawartość cukrów prostych w tego typu produktach. Stanowią one pokarm dla bakterii, mogą przyczyniać się też do próchnicy. Słodzone napitki zwykle zawierają również kwas fosforowy i cytrynowy, czyli substancje osłabiające szkliwo. Na zęby źle wpływają też bąbelki z napojów gazowanych. Warto dwa razy zastanowić się przed sięgnięciem po mocno schłodzoną butelkę czy szklankę – kontakt ze zbyt zimną cieczą może być dla naszych zębów szokiem termicznym i spowodować nawet pęknięcie szkliwa.

Soki i owoce, czyli zakwaszenie jamy ustnej

Niebezpieczne dla uzębienia mogą być również produkty, które zwykle uznajemy za zdrowe. Należą do nich soki owocowe, jabłka czy też cytryny. Jabłka i soki zawierają dużo cukrów, które co prawda są dobrze przyjmowane przez nasz organizm, ale niekoniecznie przez zęby. Mogą zakwaszać jamę ustną, a w takich warunkach rozwijają się bakterie i cierpi szkliwo. Tkankę pokrywającą zęby mocno osłabia również cytryna. Po jej spożyciu – pod uwagę trzeba brać nawet picie wody z dodatkiem soku cytrynowego – nie powinno się szczotkować zębów co najmniej przez pół godziny. Tyle czasu na odbudowę potrzebuje osłonka, która chroni zęby. Dentyści zalecają wręcz picie soków przez słomkę, by jak najbardziej ograniczyć ich kontakt z jamą ustną.

rodzaje plomb

Problemy z kleistymi i twardymi przekąskami

Naszym zębom nie podobają się również sytuacje, w których sięgamy po lepkie słodycze. Różnego typu kleiste ciastka, cukierki czy toffi nie tylko szkodzą mnóstwem cukru – ich resztki łatwo przyklejają się do powierzchni zębów, przez co mogą dodatkowo niszczyć szkliwo. Podobnie dzieje się z suszonymi owocami. Po zjedzeniu tego typu przekąsek warto więc wyszczotkować zęby. Nie znaczy to jednak, że twarde cukierki będą dla naszego uzębienia bardziej korzystne – ssanie landrynek to systematyczne wydzielanie się cukru w ustach przez dłuższy czas. Mechanicznymi uszkodzeniami grozi z kolei spożywanie wyjątkowo twardych pokarmów.

Herbata, kawa i papierosy nie pomagają

Chcesz cieszyć się w pełni białym i efektownym uśmiechem? Ogranicz picie kawy i herbaty, a także palenie papierosów. Wszystkie te substancje prowadzą bowiem do przebarwienia zębów, podobnie działa zresztą czerwone wino. Warto pamiętać, że kolor mogą zmienić nie tylko zęby, ale także różne rodzaje plomb i wypełnień dentystycznych, które się na nich znajdują. Nałogowe picie zielonej herbaty może też niekorzystnie wpływać na szkliwo, które atakują zawarte w niej fluorki. Nikotyna z papierosów prowadzi zaś dodatkowo do uszkodzeń błony śluzowej, która znajduje się wewnątrz naszych ust.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *