Jak odkamienić żelazko i inne urządzenia do prasowania?

Autor
żelazko

Jeśli podczas prasowania odzieży pozostaje na niej drobny osad, to znak, że w żelazku nagromadził się kamień. Zbyt duża jego ilość sprawia, że mogą zniszczyć się ubrania, destrukcji może ulec nawet samo żelazko, a czynność prasowania nie jest tak prosta jak w przypadku wyczyszczonego. Podpowiadamy jak odkamienić żelazko i inne urządzenia do prasowania.

Czego robić nie wolno!

Kamień ma to do siebie, że przywiera do zbiornika i często nie można go wypłukać. Zdecydowanie odradzamy brania ostrych narzędzi takich jak nóż czy nożyczki krawieckie, celem odłupania go. Możemy w ten sposób doprowadzić do zniszczenia zbiorniczka na wodę, a jeśli zaczniemy majstrować przy stopie żelazka, porysujemy ją i stanie się całkowicie bezużyteczna!

Odkamienianie domowymi sposobami

Każdy z nas słyszał o jakimś domowym sposobie odkamieniania żelazka. Nadal są stosowane przez osoby ze starszego pokolenia – są one bowiem zarówno skuteczne, jak i stosunkowo tanie.

Odkamienianie za pomocą octu

Usuń za pomocą ściereczki zamoczonej w occie kamień ze stopy żelazka. Może być konieczne włożenie w otwory wykałaczki otulonej szmatką. Następnie wlej ocet do pojemnika na wodę i ustaw na najniższą temperaturę. Prasuj stare, zniszczone i nieużywane na co dzień ubrania, aby ocet wyczyścił cały kamień. Na koniec wlej wodę destylowaną, która powinna zabić nieprzyjemny zapach.

Odkamienianie za pomocą kwasku cytrynowego

To rozwiązanie jest mniej przykre dla osób wrażliwych na zapach. Roztwór kwasku cytrynowego i wody zadziała bardzo podobnie do octu. Pamiętajmy, że zarówno jedna opcja, jak i druga może być stosowana w żelazkach, w których instrukcja wyraźnie pozwala na odkamienianie w ten sposób.

Preparaty do odkamieniania

Jeśli producent odradza zastosowanie domowych sposobów, warto zakupić skuteczne preparaty do odkamieniania. Nie są to przesadnie duże wydatki, a mamy pewność, że nasze urządzenie się nie zniszczy, a my nie stracimy gwarancji w związku z nieprawidłowym czyszczeniem.

Szukasz praktycznych porad dotyczących prac domowych? Przeczytaj też: Pranie pościeli dla dzieci – najważniejsze zasady

Prasowalnica parowa – jak ją odkamienić?

Działanie w przypadku prasowalnic parowych nie różni niczym od bliźniaczych urządzeń elektrycznych, które wykorzystują w swym działaniu wodę. Często prasowalnice są droższymi urządzeniami, więc w trosce o nie, warto decydować się na korzystanie z preparatów do odkamieniania.

Jak często odkamieniać żelazko?

To niezwykle istotne pytanie, na które nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wody, jaką mamy w swoim mieszkaniu lub domu i tego, jak jest twarda. Zaleca się, aby czynności te wykonywać przynajmniej raz w miesiącu, jednak w zależności od potrzeb, można to robić częściej. Dobrym pomysłem jest korzystanie z filtrów wody, dzięki czemu ma ona w sobie mniej kamienia i ten wolniej się osadza.

Szukasz bloga z poradami o tematyce lifestyle ? Zajrzyj na: lubie.com

Inteligentne żelazko ze stacją parową

Producenci coraz częściej wyposażają swoje produkty w rozwiązania, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Niektóre z żelazek ze stacją parową posiadają również system, który w powiadamia użytkownika o konieczności odkamienienia go.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *