Koronawirus – objawy. Jak rozpoznać zarażenie?

Autor
koronawirus 2020

Gorlice i okolice na razie są miejscem, w którym nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale warto mieć się na baczności. W przypadku zauważenia u siebie symptomów choroby nie należy jednak panikować, a zgłosić się na oddział zakaźny w najbliższym szpitalu. Jak jednak rozpoznać objawy koronawirusa?

Koronawirus – objawy

Koronawirusy wywołują infekcje układu oddechowego. Pod koniec 2019 roku w Chinach zaobserwowano jednak nowy wirus z tej grupy, który został oznaczony symbolem 2019-nCoV, a obecnie funkcjonuje w świecie medycyny jako SARS-Cov-2. W chińskiej prowincji Wuhan wirus rozprzestrzeniał się niezwykle szybko i przybrał rozmiary epidemii. Stamtąd rozprzestrzenił się niemal na cały świat. Choroba wywoływana przez wirus, znana pod nazwą COVID-19, spowodowała już śmierć ponad trzech tysięcy osób.

I choć w ten sposób kończy się jedynie od dwóch do czterech procent przypadków, kilka symptomów powinno wprawić nas w stan wzmożonej czujności. Większość z nas wiąże koronawirus z objawami podobnymi do grypy, a zarażenie może prowadzić do zapalenia płuc. Nie wszystkie objawy koronawirusa są jednak typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych.

Najbardziej powszechne objawy koronawirusa:

– katar,

– kaszel,

– problemy z narządem wzroku,

– gorączka,

– problemy trawienne,

– osłabienie organizmu.

Zarażenie koronawirusem może jednak sygnalizować także biegunka, ból mięśni czy nawet zapalenie spojówek.

Koronawirus 2020 – jak się zachować w przypadku podejrzeń zarażenia?

Zarażenie koronawirusem wywołuje kontakt z zakażoną osobą. W grupie wysokiego ryzyka są również osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach przebywały w rejonach będących ogniskami choroby, a więc na przykład w Chinach lub północnych Włoszech. By zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, władze Włoch postanowiły do 15 marca zamknąć wszystkie szkoły i uniwersytety.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca także podróży do Iranu, Japonii, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu i Singapuru. Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, nie powinieneś odwiedzać przychodni ani udawać się na szpitalną izbę przyjęć. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanepidu lub odwiedzić szpitalny oddział zakaźny.

Koronawirus Gorlice – sytuacja w okolicy

Jak dotąd jedynym potwierdzonym przypadkiem zarażenia koronawirusem w Polsce jest 66-letni mężczyzna mieszkający w okolicach Słubic, który niedawno wrócił z Niemiec. Przebywa on obecnie w szpitalu w Zielonej Górze.

Gorlice i okolice są wolne od koronawirusa, ale podobnie jak w innych regionach kraju, zaleca się tam podjęcie środków ostrożności. Szpital Gorlice 2 marca wstrzymał do odwołania odwiedziny we wszystkich oddziałach. Oficjalnym uzasadnieniem takiej decyzji jest “wzrost infekcji wirusowych w środowisku” oraz “konieczność ochrony pacjentów hospitalizowanych”. Chodzi przede wszystkim o grypę, której coraz więcej przypadków zanotowano ostatnio w okolicy.

5/5 - (31 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności·Zdrowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *