Gorlice i okolice – najstarsze kościoły

Autor
biecz atrakcje, biecz info

Na ziemi gorlickiej nie brakuje zabytków, ale szczególną rolę wśród nich odgrywają kościoły. Gorlice i okolice to kraina świątyń drewnianych, nie brakuje tu jednak także wiekowych budowli sakralnych wzniesionych z kamienia. By znaleźć io nich informacje, nie trzeba wpisywać w wyszukiwarkę haseł takich jak “Biecz info” czy “info Gorlice”. Przedstawiamy najstarsze kościoły, którymi może pochwalić się ziemia gorlicka.

Gmina i miasto Biecz – atrakcje dla miłośników zabytków

W miejscu obecnie zajmowanym przez Biecz prawdopodobnie już w IX wieku wznosił się gród. Wtedy najpewniej nie było w nim jeszcze kościoła. Najbardziej reprezentacyjna świątynia miasta, kolegiata Bożego Ciała, powstała na przełomie XV i XVI wieku, choć według niektórych zapisków jej budowa rozpoczęła się już w roku 1326. Za najstarszą część kościoła uznaje się prezbiterium, które wzniesiono do 1480 roku. Przy wejściu do tej części świątyni znajduje się XV-wieczna tęcza ze sceną ukrzyżowania Chrystusa.

Wyjątkowo wiekowy kościół stoi również w Binarowej w gminie Biecz. Świątynia pod wezwaniem Michała Archanioła została wzniesiona około roku 1500 z drewna jodłowego. Najstarszym zabytkiem wewnątrz jest rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, datowana na rok 1380. W 2003 roku kościół w Binarowej został wpisany na listę UNESCO.

Najstarszy kościół w Gorlicach

W Gorlicach przez lata funkcjonował tylko jeden kościół. Obecnie najstarszą świątynią jest Bazylika Mniejsza Najświętszej Maryi Panny. Ta neorenesansowa budowla została wzniesiona pod koniec XIX wieku i do dziś imponuje monumentalną bryłą oraz efektownymi witrażami. Najstarszy element wewnątrz kościoła to wykonana w XVI lub XVII wieku figura Chrystusa w więzieniu.

Gmina Bobowa – zabytkowe kościoły

Najstarsze murowane świątynie na ziemi gorlickiej znajdziemy w gminie Bobowa. Już w drugiej połowie XIV wieku wzniesiono tam kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W wyniku późniejszych przeróbek i pożaru dziś zachowało się niewiele cech pierwotnej świątyni. Ponad 600 lat liczy sobie jednak sklepienie krzyżowo-żebrowe w prezbiterium, w środku znajduje się również XV-wieczny gotycki portal.

Na drugą połowę XV wieku datuje się także budowę drugiego bobowskiego kościoła – pod wezwaniem św. Zofii. Również był wielokrotnie niszczony przez pożary, wciąż można w nim jednak odnaleźć elementy sprzed 1500 roku – kropielnicę, fragmenty polichromii oraz trzy gotyckie portale.

Gorlice i okolice – najstarsze drewniane kościoły

Oprócz kościoła w Binarowej, na liście UNESCO znalazła się jeszcze jedna drewniana katolicka świątynia z okolic Gorlic. To oddalony od miasta o zaledwie kilka kilometrów kościół świętego Filipa i świętego Jakuba w Sękowej, wzniesiony około 1520 roku z drewna modrzewiowego. W środku znajduje się między innymi kamienna chrzcielnica z 1522 roku oraz XVI-wieczny krucyfiks.

Miłośnicy drewnianych świątyń powinni odwiedzić również kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja Apostoła w Wójtowej w gminie Lipinki. Ta budowla w powiecie gorlickim powstała na początku XVI wieku, a jej najcenniejszym elementem są XVII-wieczne barokowe ołtarze oraz późnogotycka chrzcielnica.

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *