Koronawirus Biecz, Gorlice i okolice. Zalecenia na najbliższe dni

Autor
koronawirus biecz

Koronawirus w Raciborzu, Warszawie, Wrocławiu – w Polsce pojawiają się kolejne przypadki zarażenia groźnym wirusem. Nad Wisłą wciąż daleko do epidemii, jaka panuje na przykład we Włoszech. Mimo to Główny Inspektorat Sanitarny opublikował listę zaleceń, do których powinniśmy się stosować, by zminimalizować ryzyko zarażenia i związanych z nim konsekwencji. Informację w sprawie postępowania w przypadku podejrzeń związanych z koronawirusem opublikował także Urząd Miejski Gorlice.

Koronawirus – objawy. Jak się chronić?

Objawy koronawirusa zwykle przypominają te, które znamy z klasycznej grypy – na przykład kaszel, gorączka czy bóle mięśni. Powinniśmy jednak wzmóc czujność zwłaszcza wtedy, gdy mieliśmy kontakt z osobami, które niedawno podróżowały do obszarów będących ogniskami epidemii, takich jak Chiny, Iran czy Włochy.

Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa? GIS w ostatnim komunikacie rekomenduje unikanie uczestniczenia w imprezach masowych. Chodzi szczególnie o wydarzenia, w których bierze udział ponad tysiąc osób. Inspektorat Sanitarny zaleca też zaniechanie podróży, zwłaszcza do krajów, w których występuje wiele przypadków zarażenia wirusem.

W walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa kluczowa jest jednak higiena. Na pierwszy plan wysuwa się mycie rąk – należy poświęcić na tę czynność 30 sekund i użyć zwykłego mydła lub detergentu. Odpowiednie są także środki dezynfekujące zawierające alkohol. Warto też unikać spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka. Pomocne może być także zaszczepienie się przeciwko grypie. “Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach (…),  a także po prostu rozmowę” – czytamy również w komunikacie GIS-u.

Koronawirus Biecz, koronawirus Gorlice – numer kontaktowy

Które miejsca w Polsce dotknął już koronawirus? Statystyki do 8 marca wykazały 11 przypadków zarażenia. To głównie osoby, które niedawno wróciły z zagranicy lub miały kontakt z osobami przebywającymi ostatnio poza Polską. Na razie żaden z nich nie pojawił się w okolicach Gorlic czy Biecza, żadnego zarażonego nie ma też w całym województwie małopolskim.

Mimo to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach przygotował numery telefoniczne, pod które należy zadzwonić w przypadku zauważenia u siebie objawów związanych z koronawirusem. Informację przekazał między innymi Urząd Miejski Gorlice.

Kontakt jest możliwy od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-14.35 pod numerem 18 353 73 43 wew. 35. Poza godzinami pracy dostępne są też dwa numery alarmowe: 

  • 574 684 605,
  • 604 754 433.

Urzędnicy zwracają jednak uwagę, że powyższe numery nie są infolinią – są dedykowane zgłaszaniu sytuacji kryzysowych. Infolinię pod numerem 800 190 590 prowadzi natomiast Narodowy Fundusz Zdrowia.

5/5 - (52 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności·Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *