Buty Vans – wysokie czy niskie? Jaki model wybrać?

Autor
vans buty wysokie

Marka Vans pojawiła się na rynku kilkadziesiąt lat temu, a dziś jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Gusta kolejnych pokoleń podbijają zwłaszcza trampki Vans. Buty wysokie oraz niskie, modele z historią i najnowsze krzyki mody – to wszystko można znaleźć w ofercie tej marki. I choć rywalami Vans są m.in. Converse czy New Balance, modele amerykańskiej firmy wciąż cieszą się sporą popularnością. Przybliżamy jej historię oraz produkty sygnowane jej znakiem, na które warto zwrócić uwagę.

Vans – historia i rozwój marki

Historia marki Vans sięga 1966 roku, gdy Paul Van Doren, jego brat Jim i dwójka ich wspólników rozpoczęła produkcję oraz sprzedaż butów w Anaheim w Kalifornii. Początkowo firma funkcjonowała jako Van Doren Rubber Company, szybko się jednak rozwijała. Obuwie z charakterystyczną gumową podeszwą było przeznaczone dla skateboardzistów, ale z czasem trafiło również w gusta ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego z jazdą na deskorolce. Pod koniec lat 70. firma znana już wówczas jako Vans posiadała w Kalifornii sieć złożoną z kilkudziesięciu sklepów.

Na początku lat 80. przedsiębiorstwo wpadło jednak w poważny kryzys związany z poszerzeniem asortymentu. Udało się z niego wyjść, firma Vans stanęła na nogi, a pod koniec XX wieku uruchomiła nawet w Kalifornii własny skatepark. Produkcja obuwia z czasem przeniosła się poza Stany Zjednoczone, a w XXI wieku popularne “Vansy” znów są jednym z najbardziej pożądanych produktów na rynku trampek.

Najpopularniejsze modele Vans – buty wysokie i niskie

Sneakersy sygnowane znakiem Vans zwykle uważa się za produkty przeznaczone przede wszystkim dla ludzi młodych, podobnie jak buty Skechers. Opinie tego typu nie muszą jednak w żaden sposób nas ograniczać, bo po takie obuwie równie dobrze mogą sięgnąć osoby starsze. W końcu dla mody ograniczeniem nie są ani granice państw, ani płeć, ani wiek.

Vans Old School

Jednym z najbardziej ponadczasowych modeli Vans są buty zwane dziś Old School. Pojawiły się w sprzedaży już w latach 70. Oprócz podeszwy z gumy wyróżniały się zamszowymi elementami na cholewce oraz charakterystycznymi paskami na bokach. Model nadal jest dostępny w sprzedaży.

Vans Era

Kolejne kultowe buty amerykańskiej marki, obecne na rynku od 1975 roku. Posiadają niski, wzmocniony kołnierz, co szczególnie doceniały osoby jeżdżące na deskorolce. Przez lata były sprzedawane w różnych wariantach kolorystycznych, dziś popularne są na przykład czarne Vans Era.

Vans Classic Slip-On

To model, który zdobył sobie popularność przede wszystkim dzięki występowi w filmie “Beztroskie lata w Ridgemont High”. W historii z 1982 roku, opowiadającej o grupie kalifornijskiej młodzieży, w Vans Slip-On paradował Sean Penn, co znakomicie wypromowało firmę. Oczywiście te wsuwane buty bez sznurowadeł z imponującą szachownicą na przodzie cholewki nadal są dostępne na rynku.

Vans SK8-HI

W ofercie amerykańskiej firmy znajdą coś dla siebie również miłośnicy wysokich butów. Warto zwrócić uwagę na przykład na model Vans SK8-HI. Jego cholewka sięga nad kostkę, ale dobrze przylega do stopy, dzięki czemu to obuwie nosi się niezwykle wygodnie. Charakterystyczne są również fałdy znajdujące się w górnej części buta.

Szukasz strony o tematyce lifestyle? – wejdź na: lubie.com.pl

5/5 - (1 vote)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *