New Balance – jaki model wybrać i co oznaczają poszczególne numery?

Autor
buty new balance

Kupując buty sportowe, zależy nam, aby były jak najlepiej dobrane do naszych potrzeb. Dlatego też powstaje wiele różnych modeli i wzorów. Oznacza to zatem sporą ilość nazw, wśród których można się pogubić. Osobom “niewtajemniczonym”, kupno odpowiedniego modelu, może sprawić mnóstwo trudności. Jak więc rozszyfrować poszczególne numery i wybrać obuwie idealne dla siebie?

New Balance – modele

Płeć i przeznaczenie

Wszystkie oznaczenia rozpoczyna literka M lub W. Jest to nic innego, jak podział na płeć. Z języka angielskiego: “man” oraz “woman”.
M – oznacza buty odpowiednie dla mężczyzn,
W – dla kobiet.

Niektóre modele posiadają w nazwie dwie litery i po oznaczeniu płci mamy również literkę T lub R.
MT – męskie trailowe,
WT – damskie trailowe.
Buty “trailowe” to obuwie przeznaczone do biegania w terenie, posiadające twardszą amortyzację od tego do trenowania na asfaltowej powierzchni.

MR – buty roadowe dla mężczyzn,
WR – roadowe dla kobiet.
Obuwie “roadowe”, zwane jest czasem również startowym. Buty te są lekkie, mają zazwyczaj piankowe podeszwy, bez amortyzacji.

Stabilizacja i neutralność

Obuwie treningowe dzielimy na dwie, główne grupy. Buty ze stabilizacją i te neutralne, które stabilizacji nie posiadają. W ofercie New Balance podział jednak jest rozszerzony i możemy wybierać aż z czterech rodzajów. Każdy z nich posiada dwucyfrowy numer, który jest kolejną częścią skomplikowanej nazwy.

  1. STABILIZUJĄCE (końcówka 60) – odpowiednie dla osób, które potrzebują dodatkowego wzmocnienia sklepienia w środkowym odcinku stopy oraz szukających butów z dobrą amortyzacją. W trakcie treningu zmniejszają pronację.
  2. LEKKO STABILIZUJĄCE (końcówka 70) – lżejsze buty z mniejszą amortyzacją. Dobre dla biegaczy trenujących na wyższych prędkościach lub potrzebujących większej dynamiki wraz z delikatną stabilizacją.
  3. NEUTRALNE (końcówka 80) – obuwie dobrze amortyzujące, odpowiednie dla biegaczy pokonujących długie dystanse.
  4. LEKKIE, NEUTRALNE (końcówka 90) – lekkie buty, z mniejszą amortyzacją, nadające się do szybszego biegania. Zaprojektowane z myślą o biegaczach celujących w wyniki poniżej 3 godzin w maratonie.

Szukasz idealnych butów do trekkingu? Przeczytaj: Buty trekkingowe – jak wybrać odpowiednie

Dodatkowe kategorie

New Balance podzielił swoje obuwie na dodatkowe kategorie, które pomogą w jeszcze lepszym dobraniu butów sportowych do indywidualnych potrzeb.

  1. ADAPT (Fresh Foam) – seria, która z założenia ma być wygodna, dobrze zamortyzowana, ale jednocześnie lekka. Stworzona do wygodnego pokonywania kolejnych kilometrów.
  2. UNLEASH (Vazee) – przystosowana do dynamicznych, szybkich biegów i treningów. Buty o dużym zwrocie energii. Dla doświadczonych biegaczy będą odpowiednie również na dłuższe, szybkie dystanse.
  3. NBX COMMIT – obuwie najbardziej przystosowane do długich dystansów. Mamy tu modele neutralne, o dużej amortyzacji, jak i buty ze wsparciem, czy w końcu trailowe, odpowiednie do biegania w trudnym terenie.

Podsumowując, w ofercie New Balance bardzo łatwo odnaleźć buty sportowe, które będą w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Wystarczy jedynie rozeznać się w oznaczeniach modeli. Warto również wspomnieć, że pierwsza część numeru charakteryzuje zaawansowanie technologiczne, więc im wyższa liczba, tym bardziej profesjonalny model.

Jesteś miłośnikiem piłki nożnej? Odwiedź portal: spilkarza.pl

4/5 - (2 votes)
Kategorie artykułu:
Ubrania i buty

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *