Kultura w czasach epidemii. Co można zobaczyć bez wychodzenia z domu?

Autor
gorlice atrakcje

W czasach pandemii koronawirusa większość wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie zostało odwołanych. Nie oznacza to jednak, że trzeba zupełnie zrezygnować z kultury – potwierdzają to przykłady z różnych miast, również takich jak Gorlice. Koncert, na który się wybieraliśmy, być może się nie odbędzie, ale w zamian można wybrać się na wirtualny spacer po muzeum czy obejrzeć spektakl teatralny na ekranie telefonu albo laptopa.

Gorlice: atrakcje kulturalne dostępne online

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem, gorlickie instytucje kulturalne są obecnie zamknięte. Nie można odwiedzać bibliotek, muzeów czy kina. Mimo wszystko czas pandemii to dobry moment, by nadrobić kulturalne braki dotyczące swojego regionu bez wychodzenia z domu. Jaką ofertę przygotowały Gorlice? Okolice miasta to między innymi zabytkowa zagroda maziarska w Łosiu czy kasztel w Szymbarku, gdzie znajdują się ciekawe wystawy dawnych przedmiotów codziennego użytku. Dzięki gorlickiemu muzeum można wybrać się na wirtualną wycieczkę po tych miejscach. W podobny sposób możemy zwiedzić Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, cerkiew w Bartnem oraz galerię sztuki “Dwór Karwacjanów” w Gorlicach.

Coś specjalnego dla swoich czytelników przygotowała także Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach. Na początku kwietnia rozpoczęła cykl “Klasyka na wynos”. Dzięki niemu będzie można usłyszeć fragmenty klasycznych utworów czytane przez pracowników biblioteki – MBP będzie zamieszczać je w formie filmów.

Spektakle i koncerty bez wychodzenia z domu

Możliwość zwiedzania online jest aktualnie dostępna w wielu placówkach kulturalnych nie tylko w Gorlicach, ale w całej Polsce. W wersji cyfrowej można podziwiać między innymi eksponaty Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Warszawie. Narodowa Galeria Sztuki Zachęta oferuje natomiast również e-Księgarnię Artystyczną. Na wirtualny spacer możemy wybrać się nawet do paryskiego Luwru czy londyńskiego British Museum.

Teatr online? To nie to samo, co oglądanie spektaklu na widowni, ale przymusowy pobyt w domu można wykorzystać do nadrobienia braków i obejrzenia archiwalnych spektakli. W sieci są dostępne największe teatralne przeboje ostatnich lat w reżyserii Michała Borczucha, Jana Klaty czy Krystiana Lupy. Krakowskie i warszawskie teatry codziennie zaskakują miłośników kultury nowymi propozycjami, warto zatem śledzić ich kanały w mediach społecznościowych.

W sieci można także obejrzeć koncerty z filharmonii – na przykład tej z Berlina. W ramach projektu “Digital Concert Hall” umieściła ona w internecie nagrania aż 600 swoich występów. Muzycy nie zaprzestają zresztą nagrań i koncertują dla internautów. W tyle nie zostają również polskie instytucje – na przykład Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie przypomina online swoje najlepsze koncerty. W sieci są dostępne także zasoby Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Darmowe spektakle oferuje też między innymi słynna nowojorska Metropolitan Opera, bezpłatna seria “Living Room Concerts” to z kolei propozycja Broadwayu na czas walki z koronawirusem.

5/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *