Koronawirus w Gorlicach. Pierwszy przypadek zakażenia w powiecie

Autor
koronawirus w gorlicach

Gorlice i okolice długo były wolne od zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID-19. Ta sytuacja zmieniła się jednak na początku tego tygodnia. Koronawirus w Gorlicach stał się faktem – pierwszy przypadek zakażenia stwierdzono u mężczyzny z powiatu gorlickiego.

Koronawirus w Gorlicach potwierdzony. Pierwszy przypadek zakażenia w powiecie

Pierwsza osoba z powiatu gorlickiego, u której test na obecność koronawirusa dał pozytywny wynik, to mężczyzna w sile wieku. Informację o wykryciu u niego groźnego wirusa przekazała Jadwiga Wójtowicz, która szefuje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zakażony mężczyzna znajdował się wśród osób objętych kwarantanną domową, a po zdiagnozowaniu został przetransportowany do szpitala w Krakowie. Według serwisu gorlice.naszemiasto.pl, miejsce zamieszkania chorego to gmina Biecz.

Zakażenie koronawirusem podejrzewano również u mężczyzny z miejscowości Krempna w powiecie jasielskim w województwie podkarpackim, który w nocy z poniedziałku na wtorek trafił do gorlickiego szpitala. Pacjent miał między innymi wysoką temperaturę, ale wysłana do Krakowa próbka nie wykazała zarażenia SARS-Cov-2.

Urząd Miejski Gorlice zamyka place zabaw i zakazuje zgromadzeń

W związku z pandemią koronawirusa i stanem epidemii w kraju władze podejmują decyzje o kolejnych ograniczeniach. We wtorek nowe zasady poruszania się po Polsce ogłosił premier Mateusz Morawiecki, a stosowny komunikat wydał również Urząd Miejski Gorlice. W mieście, podobnie jak na terenie całego kraju, zamknięte zostały ogólnodostępne place zabaw, siłownie terenowe czy inne obiekty sportowe.

Wiele placówek zostało zamkniętych już wcześniej, nieczynne są różnego rodzaju publiczne atrakcje czy kino. Gorlice apelują również, by maksymalnie ograniczyć wyjścia z domu. Zgodnie z rozporządzeniem premiera w kraju obowiązuje zakaz opuszczania domostw poza wizytami w sklepie, aptece czy u lekarza. Dozwolone jest również dojeżdżanie do pracy. Ograniczenia dotkną natomiast komunikację publiczną – w autobusach może być zajęta jedynie połowa miejsc siedzących.

Koronawirus w Małopolsce – kolejne przypadki

Ograniczenia mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który w całym kraju zbiera coraz większe żniwo. Liczba pacjentów z rozpoznanym zakażeniem zbliża się do tysiąca. W Małopolsce jest już 50 pacjentów z chorobą COVID-19.

W Polsce w wyniku zarażenia koronawirusem zmarło dotąd 12 osób, jedna z nich mieszkała na terenie województwa małopolskiego. Wszyscy, którzy podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, powinni zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady swojego lekarza. Nie należy na własną rękę przyjeżdżać na szpitalne izby przyjęć.

Rozprzestrzenianiu się wirusa ma również zapobiegać kwarantanna osób, które wróciły z zagranicy lub miały kontakt z chorymi na COVID-19. Ponad 100 osób objętych kwarantanną mieszka w Gorlicach i okolicach miasta.

5/5 - (19 votes)
Kategorie artykułu:
Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *