Najciekawsze szlaki piesze w okolicach Gorlic

Autor
gorlice okolice

Jakie atrakcje turystyczne oferują Gorlice? Okolice miasta nad Ropą to miejsce pełne zabytków, ciekawych krajobrazów i przyrodniczych atrakcji. Można je podziwiać z rowerowego siodełka czy też objeżdżając okolicę samochodem, ale ciekawą alternatywą są piesze wędrówki. Wokół miasta nie brakuje bowiem interesujących szlaków. Portal “Gorlice info” przygotował kilka propozycji ciekawych tras w pobliżu tej miejscowości, prowadzących przez malownicze zakątki Beskidu Niskiego.

Dokąd wyruszyć z Gorlic?

Na bazę wypadową do rozpoczęcia wędrówki można wybrać Gorlice. Wyzwaniem dla wytrwałych może być kilkugodzinna wycieczka liczącym ponad 24 kilometry szlakiem prowadzącym stamtąd do miejscowości Bartne w gminie Sękowa. Trasa sporymi fragmentami pnie się w górę, ale to łagodne zyskiwanie wysokości, a nie intensywna wspinaczka. Szlak wiedzie między innymi przez rezerwat “Kornuty” z porozrzucanymi skupiskami fantazyjnych skał. Sama miejscowość Bartne pozwala zobaczyć również cmentarz z czasów pierwszej wojny światowej oraz dwie zabytkowe cerkwie – greckokatolicką i prawosławną.

Gdzie jeszcze można podążyć, wybierając na początek marszu Gorlice? Wiadomości o Magurze Małastowskiej wiążą się zwykle z zimą i zlokalizowanymi na niej wyciągami narciarskimi, ale ta góra może być także celem ciekawej pieszej wycieczki. Po około 16 kilometrach marszu z Gorlic dojdziemy do schroniska, a z góry będzie można podziwiać ciekawe widoki.

Beskid Niski – szlaki na wzniesienia

Beskid Niski nie jest szczególnie wyniosłym pasmem, ale oprócz Magury Małastowskiej ma również kilka innych wzniesień, na które można dostać się szlakami turystycznymi. Drugim na liście najwyższych szczytów w polskiej części Beskidu Niskiego jest Ostry Wierch, liczący 938 metrów nad poziomem morza. Można na niego wejść żółtym szlakiem prowadzącym z miejscowości Ropki w gminie Uście Gorlickie. Suma przewyższeń na trasie prowadzącej do węzła pod szczytem na granicy polsko-słowackiej wynosi 450 metrów, wymaga więc nieco kondycji. Co prawda szlak nie oferuje zapierających dech w piersiach widoków, ale pozwala na niezwykły kontakt z naturą, prowadząc w dużej mierze nieopodal lasu. Po zakończeniu trwającej około dwóch godzin wyprawy można jeszcze udać się na Lackową, najwyższy polski szczyt Beskidu Niskiego.

Gorlice – okolice z widokiem na jezioro i Tatry

Turyści, którzy preferują mniej wymagające wycieczki, również znajdą coś dla siebie niedaleko miasta Gorlice. Okolice tej miejscowości od lat 90. urozmaica Jezioro Klimkowskie, które zostało utworzone na rzece Ropie. Znakomite widoki na zalew zapewnia przechadzka liczącym trzy kilometry czarnym szlakiem.

Wędrówkę rozpoczynamy w Klimkówce, tuż nad zalewem. Następnie trasa prowadzi przez Łosie, a kończy się pod szczytem liczącego ponad 600 metrów wysokości wzniesienia o nazwie Flasza. Po drodze mijamy między innymi miejsce, w którym kręcona była jedna ze scen filmu “Ogniem i mieczem”, w trakcie spaceru można też podziwiać z góry malownicze jezioro. Najbardziej spektakularnym punktem widokowym jest jednak zakończenie trasy w miejscu, gdzie łączy się z niebieskim szlakiem. Widać stamtąd szczyty Beskidu Niskiego czy Jaworzyny Krynickiej. Przy odrobinie szczęścia i dobrej widoczności można dostrzec również Tatry z Lodowym Szczytem i Łomnicą na czele.

4.2/5 - (5 votes)
Kategorie artykułu:
Atrakcje w Gorlicach·Podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *