Nie lecz, zapobiegaj! 3 powody, które przekonają Cię do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego

Autor
dentysta

Od dziecka jesteśmy uczeni, że należy dbać o zęby, aby móc cieszyć się pięknym śnieżnobiałym uśmiechem. Perłowe zęby potrafią dodać pewności siebie i sprawić, że chce się nam więcej uśmiechać. Jak pielęgnować jamę ustną, aby zęby lśniły? A czego unikać?

Czemu warto dbać o zęby?


Ten punkt może się wydawać z pozoru prosty, przecież każdy myje codziennie zęby,
a niektórzy w dodatku wykonują czynności uzupełniające higienę jamy ustnej, takie jak nitkowanie lub płukanie. Jednak często zapomina się o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, który powinno odwiedzać się dwa razy w roku. Czemu jest to takie ważne? Badania kontrolne pomagają wykryć pierwsze objawy paradontozy lub próchnicy, które jeśli nie są leczone, mogą powodować komplikacje w całym organizmie. Choroby, które mogą być wywołane przez infekcję w jakie ustnej to:

 • migreny,
 • uszkodzenia stawów,
 • cukrzyca,
 • stany zapalne zatok,
 • wrzody,
 • choroby układy sercowo-naczyniowego,
 • zapalenie migdałków,
 • choroby nerek.

Czemu na liście pojawiają się organy, które są bardziej oddalone od jamy ustnej? Jeśli
w jamie ustnej występują bakterie, wraz z krwią są one przenoszone dalej w organizm, co może powodować nowe ogniska zapalne w innej części ciała.

Idź na wizytę kontrolną!

Wiertła stomatologiczne wydające specyficzny dźwięk kojarzone z bolesnym zabiegiem, traumy z dzieciństwa oraz wysokie ceny – to kilka
z powodów, przez które ludzie rzadko uczęszczają na wizyty kontrolne. Jednak są kontrargumenty, pokazujące, że profilaktyka i regularne odwiedzanie dentysty to dużo lepsza praktyka niż pojawienie się tam co kilka lat z ogromnym bólem zęba.

 1. Wiertła stomatologiczne to nie, jak powszechnie myślimy, narzędzia tortur, a specjalne narzędzie mogące w prosty sposób usunąć zębinę próchnicową lub wypolerować wypełnienie zęba dla większego komfortu pacjenta.
 2. Nauka idzie cały czas do przodu, co widać również w gabinetach dentystycznych. Aktualnie używane środki znieczulające mają wysoką skuteczność oraz mogą być dobrze dobrane pod wymagania danego zabiegu. Lekarz najczęściej czeka, aż substancja zacznie działać, więc nie ma się czego bać!
 3. Nie każdy jest świadomy swoich praw związanych z byciem ubezpieczonym. Warto poznać listę świadczeń i placówki je wykonujące. NFZ refunduje:
 • badania kontrolne 3 razy w roku,
 • badanie stomatologiczne oraz instruktaż higieny jamy ustnej,
 • usuwanie kamienia nazębnego,
 • usuwanie zmian na błonie śluzowej,
 • usuwanie zęba,
 • protezy częściowe,
 • leczenie kanałowe (ograniczony zakres).

Dla młodzieży oraz kobiet w ciąży lista usług refundowanych jest jeszcze dłuższa! Teraz już chyba nie macie wymówki?

Oprócz wizyt ważna jest profilaktyka codzienna. Lekarze doradzą, jak poprawnie dbać o zęby i opowiedzą o środkach, jakie należy kupić, aby zniwelować ewentualne schorzenia. Sklep dentystyczny to miejsce, gdzie najlepiej zaopatrywać się we wszelkiego rodzaju narzędzia, ponieważ mamy wtedy pewność, że dana maść lub środek będzie bezpieczna. Takie postępowanie może sprawić, że lekarz zminimalizuje liczbę wizyt, na przykład do jednej na dziewięć miesięcy, ponieważ nie będzie widział podstaw do zmartwień.

Czeka Cię leczenie kanałowe? Koniecznie przeczytaj wpis! Leczenie kanałowe od A do Z – co warto o nim wiedzieć?

sklep dentystyczny pasta do zębów


Śnieżnobiałe zęby – utopijna wizja Hollywood?


W świadomości ludzkiej utarło się przekonanie, że zęby powinny być śnieżnobiałe, co nie jest do końca poprawnym stwierdzeniem. U większości osób naturalny kolor uzębienia to spektrum barw od białego przez żółty do odcieni delikatnego brązu. Dodatkowo osoby pijące często kawę lub herbatę czy palące papierosy mogą borykać się z narastającym ciemnym osadem na zębach, który sprawia, że czujemy się niekomfortowo. Ideał piękna w XXI w. przewiduje, jednak że każdy powinien mieć komplet 32 perełek. Przez takie standardy dużo osób decyduje się na zabieg wybielania zębów, na który należy uważać. Sklep stomatologiczny oferuje produkty sprawdzone i bezpieczne, dlatego jest dużo lepszym wyborem niż zakup nakładek lub past w internecie, ponieważ niepoprawnie wykonane zabiegi domowe lub użycie nieodpowiednich środków może doprowadzić do nadwrażliwości jamy ustnej lub innych powikłań. Najlepszą decyzją jest wizyta u dentysty, ponieważ jako osoba uczona i doświadczona przeprowadzi zabieg z zachowaniem wszelkiej ostrożności oraz pouczy o ewentualnych przeciwwskazaniach.

A czy wiesz, że aby zapobiec niewłaściwej postawie trzeba nosić odpowiedni plecaki? Przeczyta – „Plecak czy tornister – co lepiej nadaje się dla dziewczynki?” i podejmij dobrą decyzję!

Jak wybiela się zęby?

 • Gabinety dentystyczne oferują:
 • Wybielanie w gabinecie – polega ono na użyciu pasty wybielającej oraz specjalnej lampy. Zabieg trwa około dwóch godzin, a efekty są widoczne natychmiastowo.
 • Wybielanie nakładkowe jest procesem bardziej długotrwałym, ale jego efekty są za to dłużej widoczne. Na podstawie odcisku szczęki tworzy się pasujące do uzębienia nakładki. Pacjent smaruje zęby specjalną pastą wybielającą i zakłada zakładkę na kilka godzin lub całą noc. Widoczny tutaj efekt jest trwalszy, jednak w trakcie oraz po zakończeniu procesu wybielania należy szczególnie uważać na składniki diety, które mogą zmniejszyć efekt wybielania (kawa, wino czerwony, cytrusy itp.).
 • Wybielanie laserem to najszybsza metoda. Zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, przy użyciu pasty wybielającej oraz lampy laserowej. Dzięki użyciu zaawansowanej technologii zabieg jest szybszy, ponieważ trwa około godziny, wybiela nawet o 12 odcieni i utrzymuje się ponad rok.
sklep dentystyczny białe zęby

Czemu chcemy mieć białe zęby?

Wybielanie zębów wcale nie jest nowym zjawiskiem. Już w czasach starożytnych próbowano wpłynąć na kolor uzębienia poprzez… płukanie ich w urynie. Ciekawe jest, że do tej pory można znaleźć zwolenników urynoterapii, którzy próbują leczyć stany zapalne jamy ustnej płukankami z moczu.

W dzisiejszych czasach prowadzone są badania potwierdzające, że zdrowe uzębienie oprócz zwiększenia pewności siebie daje realne korzyści. W prowadzonych badaniach zauważono, że osoby o białym uśmiechu były częściej przyjmowane do pracy, a ubiegając się o podwyżkę miały wyższe szansę jej otrzymania. Równie pozytywny wydźwięk miała charakterystyka kandydatów o jaśniejszych zębach, których uważa się za emanujących pewnością siebie i posiadających wyższy stopień edukacji. W innych badaniach zwrócono również uwagę na odmładzający efekt białych zębów.

Jak zminimalizować żółknięcie zębów?


Wiemy, że marzenie o śnieżnobiałych zębach może być niemożliwe, ponieważ zabarwienie ich zależy od konkretnej osoby, jednak nasze codzienne postępowanie może sprawić, że będzie nam łatwiej cieszyć się uśmiechem lub będziemy musieli przyzwyczaić się do ciemniejszego uzębienia. Czego raczej unikać, a co może nam pomóc?

Unikajmy

 • Kawy, ponieważ ma kwaśny odczyn, który sprzyja rozwojowi bakterii, a w dodatku zawarte w niej polifenole sprawiają, że na zębach pojawiają się przebarwienia.
 • Czarna herbata również zawiera w sobie pigmenty, które mogą pozostawiać ciemny osad.
 • Czerwone wino, a dokładniej zawarte w nim kwasy doprowadzają do niszczenia się
  szkliwa, co sprawia, że przebarwienia są bardziej
  widoczne.
wino, artykuły psujące zęby
 • Słodzone napoje nie dość, że są pełne barwników, zawierają w sobie duże ilości cukrów, które mogą doprowadzić do psucia się zębów.
 • Słodycze, ale to się już wydaje oczywiste. Co jednak nie jest takie intuicyjne, to produkty mączne, które również składają się w większości z cukrów, przez co prowadzą do pogorszenia się stanu jamy ustnej.
chleb, artykuły psujące zęby

Spożywajmy

 • Produkty bogate w wapń są materiałem budulcowym zębów, który je utwardza. Warto na co dzień spożywać nabiał, migdały czy fasolę.
 • Fosfor i witamina D stanowią zgrany duet,
  który sprawia, że zęby i kości są zdrowe i mocne. Fosfor można znaleźć w większości produktów spożywczych, więc wystarczy zbilansować dietę.
warzywa, artykuły wpływające na zdorwie zębów
 • Witaminy są zawsze potrzebne! Witamina A ogranicza rozwój bakterii, witamina C zwiększa odporność, a wyżej wymieniona witamina D pomaga organizmowi przyswajać niezbędne minerały.

Potrzebujesz jeszcze innych argumentów?

Każdy powód jest dobry, żeby dbać o zęby. Przeraziła Cię lista chorób powodowanych przez niepoprawną higienę jamy ustnej? Niestety takie są fakty. Więc nieważne czy robisz to dla zdrowia, czy dla poprawy samooceny, wstąp do stomatologa!

2.3/5 - (3 votes)
Kategorie artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *