Bluzy odblaskowe – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Autor
Bluzy robocze odblaskowe - jak wybrać

Bluzy odblaskowe – mogłoby się wydawać, że ich zakup, tak samo jak innej odzieży ochronnej może być prosty i nieskomplikowany. Należy iść do sklepu lub zamówić wybrany przez nas produkt. Jednak nie jest to takie do końca proste. Aby nasza bluza odblaskowa sprawdziła się w naszej pracy, należy spojrzeć na kilka aspektów, które mogą być istotne w branży, jaką wykonujemy. Oczywiście takie dokładniejsze sprawdzenie zapewni nam komfort pracy oraz zwiększy bezpieczeństwo, które jest przecież takie ważne. To właśnie po to zaopatrujemy się w ubrania odblaskowe, aby gwarantowały nam większe bezpieczeństwo na naszym stanowisku pracy. Dlatego też odpowiednia odblaskowa bluza jest taka istotna.

Odpowiednie wykonanie

Jak wiadomo, odzież ochronna odblaskowa charakteryzuje się tym, że zawiera odblaski. To właśnie one gwarantują nam widoczność na drodze. A dlaczego? Elementy te posiadają substancję, która odbija światło. To właśnie dzięki temu samochód po zmroku może zauważyć osobę idącą poboczem. Odblaskowa bluza, lub inny element garderoby, który zawiera takie elementy, na pewno zapewni nam większe bezpieczeństwo. Dlatego też jeśli chcemy, aby nasza bluza robocza odblaskowa była odpowiednia powinniśmy zwrócić uwagę na to czy jest wykonana z dwóch materiałów. Pierwszy materiał, to taki, który zawiera właściwości fluorescencyjne najczęściej w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Jednym z ważniejszych punktów jest to, aby materiał był odporny na długotrwałe działanie światła oraz wybarwienia podczas prania. Drugi to materiał odblaskowy. To właśnie dzięki niemu bluza spełnia w 100% swoje zadanie. Oznacza to, że odbija światło do jego źródła np. do jadącego ciemną drogą samochodu. 

Odblaskowa bluza a warunki pracy

Przed zakupem bluzy odblaskowej musimy także spojrzeć na to, na jakim stanowisku oraz w jakich warunkach pracujemy. Co prawda w większości przypadków to pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odpowiedni strój do pracy. W szczególności wtedy, kiedy ubranie, które ma na sobie osoba zatrudniona może zostać zabrudzone np. substancją, która jest trudna do usunięcia. Jeśli sami chcemy zakupić taką odblaskową bluzę, to możemy ją dobrać tak, aby była ona wygodna i praktyczna. Możemy znaleźć różne modele, bluza odblaskowa z kapturem, rozsuwana czy nawet zakładana przez głowę. Może się zdawać, że jest to błahostka i nie wpłynie to na komfort pracy, jednak tak nie jest. Na przykład, jeśli pracujemy na zewnątrz, dobrym wyborem byłaby bluza odblaskowa z kapturem. Dzięki takiemu dodatkowi możemy czuć się zabezpieczeni przed nagłym deszczem.  

Bluzy robocze odblaskowe – 3 klasy odzieży ostrzegawczej 

Jeśli przeanalizowaliśmy już warunki, w jakich pracujemy, teraz powinniśmy przejść do klasy odzieży ostrzegawczej. Ubrania tego rodzaju dzielą się na 3 klasy. 

  • Klasa 1 – Najniższy poziom ochrony – taki rodzaj odzieży, o tej klasie jest wymagany na drogach prywatnych, czyli takich, na których nie ma dużego ruchu oraz jest mniejsze ryzyko wypadku. Takie ubrania powinny mieć jasne kolory i wstawki odblaskowe. 
  • Klasa 2 – Średni poziom ochrony – bluzy robocze odblaskowe o tej klasie może być używana przez pracowników, którzy pracują w pobliżu dróg.
  • Klasa 3 – Najwyższy poziom ochrony – odblaskowa bluza o klasie 3 jest wymagana od osób, które pracują w pobliżu lub na autostradach. Taka odzież także jest konieczna, dla ludzi, którzy pracują na lotniskach.

Ilość prań a barwa materiału

Jeśli odblaskową bluzę kupujemy w sklepie, musimy sprawdzić jej metkę. Jest to istotna sprawa, ponieważ to właśnie na niej znajdziemy informację mówiącą nam o tym, ile razy możemy wyprać bluzę roboczą odblaskową. Musimy dobrze się temu przyjrzeć, ponieważ to pozwoli nam na to, aby nasza bluza była w 100% użyteczna. Jest to informacja dla nas, aby wiedzieć, do ilu prań nasz materiał zachowa wszystkie swoje właściwości. Oznacza to, że jeśli nasza bluza odblaskowa może być prana 30 razy, to po tych ilościach może zacząć tracić swój kolor. Następuje wtedy zmiana barwy materiału, co wpływa na widoczność naszego ubrania. 

Rate this post
Kategorie artykułu:
Motoryzacja

Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *